real-art-gallery.com
26.10.11,19:39
ahojte,

som zivnostnik, neplatca dph, moj predmet podnikania je malo- a velko-obchod a sprostredkovanie predaja. predavam najma umelecke diela /obrazy, sochy../

chcem sa Vas spytat ktore naklady mi uzna danovy urad na odpocet z dane?

Vdaka :)
rodina1
26.10.11,17:42
ahojte,

som zivnostnik, neplatca dph, moj predmet podnikania je malo- a velko-obchod a sprostredkovanie predaja. predavam najma umelecke diela /obrazy, sochy../

chcem sa Vas spytat ktore naklady mi uzna danovy urad na odpocet z dane?

Vdaka :)

Skús si preštudovať § 19 zákona o dani z príjmov a potom zadaj konkrétnu otázku ...
zk24
26.10.11,17:44
vsetky, ktoré boli vynalozené v suvislosti s dosiahnutím a udrzaním príjmov :)
Mila123
26.10.11,17:48
vsetky, ktoré boli vynalozené v suvislosti s dosiahnutím a udrzaním príjmov :)
dopĺňam ......a zabezpečením príjmov.....
real-art-gallery.com
26.10.11,17:56
dakujem za rychlu odpoved :)

no stale som z toho jelen :D

teda prakticky vsetky naklady /faktury vystavene na mna ako firmu/ mi danovy urad uzna, vsak?
ako je to s cestovnymi nakladmi? vlaky, letenky? ako zdovodnim danovemu uradu ze som mal sluzobnu cestu a nie vylet?

co sa tyka auta, tak casom si chcem aj tieto naklady uplatnit - tu je vsak podmienka zaplatenia nejakej dane /tusim 130e/, ak sa dobre pametam..
zk24
26.10.11,18:02
dakujem za rychlu odpoved :)

no stale som z toho jelen :D

teda prakticky vsetky naklady /faktury vystavene na mna ako firmu/ mi danovy urad uzna, vsak?
Ťažko povedať - ak boli vynaložené v súvislosti s dosiahnutím, udržaním a zabezpečením príjmov, tak áno. Ak si si objednal výlet lietajúcim balónom ponad Vrakuňu, tak to asi neprejde.

ako je to s cestovnymi nakladmi? vlaky, letenky? ako zdovodnim danovemu uradu ze som mal sluzobnu cestu a nie vylet?
Cestovným príkazom (pracovnou cestou)

co sa tyka auta, tak casom si chcem aj tieto naklady uplatnit - tu je vsak podmienka zaplatenia nejakej dane /tusim 130e/, ak sa dobre pametam..
Nejakej dane? Myslís cestnú dan? Tak tá zavisí od kubatúry a od kraja v ktorom podnikas :) Sadzby dane z motorovych vozidiel najdes aj na stranke drsr.sk



V texte fialovou farbou.... info pre chlapa: fialova je ta druha od čiernej :D
Ivana Š
26.10.11,18:08
nebuď zlá :)
real-art-gallery.com
26.10.11,18:10
cisto teoreticky: da sa uplatnovat si pausalne vydavky plus uplatnit si naklady na pohonne latky sukromneho vozidla(so zaplatenou cestnou danou)?

alebo musim si viest uctovnictvo ked si chcem uplatnovat naklady na PHM?

vdaka za odpoved :)
zk24
26.10.11,18:13
cisto teoreticky: da sa uplatnovat si pausalne vydavky plus uplatnit si naklady na pohonne latky sukromneho vozidla(so zaplatenou cestnou danou)?

alebo musim si viest uctovnictvo ked si chcem uplatnovat naklady na PHM?

vdaka za odpoved :)

Môžeš uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%. Pokrývajú všetky tvoje výdavky. Nad rámec týchto paušálnych výdavkov si môžeš uplatniť už iba zaplatené poistné (ZP, SP). Paušálne môžeš uplatniť za predpokladu, že nie si platiteľom DPH.

Máš dve možnosti:
1) uplatňovať reálne výdavky (nákupy, PHM, zaplatená cestná daň,.... )
2) paušálne výdavky (a potom už žiadne nákupy, ani PHM, nič... len to poistné)
Mila123
26.10.11,18:14
cisto teoreticky: da sa uplatnovat si pausalne vydavky plus uplatnit si naklady na pohonne latky sukromneho vozidla(so zaplatenou cestnou danou)?

alebo musim si viest uctovnictvo ked si chcem uplatnovat naklady na PHM?

vdaka za odpoved :)
eeee žiadna Tvoja čistá teória u Teba neplatí.....
ak paušálne výdavky vo výške 40 % + zaplatené fondy....alebo skutočné výdavky....
Ivana Š
26.10.11,18:14
inak pravdu máš moja,
ale chalan by si mal účtovníčku nájsť, čo mu poradí a (dobre poradí)
ako začať, a potom ako na dane z príjmu, RZZP, Socpoist, atď ...
Economic
26.10.11,18:17
cisto teoreticky: da sa uplatnovat si pausalne vydavky plus uplatnit si naklady na pohonne latky sukromneho vozidla(so zaplatenou cestnou danou)?

alebo musim si viest uctovnictvo ked si chcem uplatnovat naklady na PHM?

vdaka za odpoved :)

Máš dve možnosti :
1. použiť 40 % paušálne výdavky + zaplatené odvody
2. viesť účtovníctvo a uplatniť si skutočnú výšku nákladov. Z toho ak si uplatníš PHM vo výške 100 % do nákladov, tak máš povinnosť viesť evidenciu jázd, pri uplatnení 80 % výšky spotreby PHM, evidencia jázd.
Toľko v stručnosti. No odporučila by som ti účtovníčku aspoň na akúsi koordináciu tvojich účtovných zápisov. Zaplatiť účtovníka vyjde lacnejšie ako event. dodanenie od DÚ.

Jednoducho si zvolí tú variantu, ktorá je pre teba výhodnejšia.
Ak využívaš auto na podnikanie za účelom zabezpečenia príjmu, DÚ musí vedieť, že auto využívaš /to sa oznamuje správcovi dane do 15 dní/ a následne po uplynutí roka podať DP k D z MV a do konca januára aj daň zaplatiť.
real-art-gallery.com
26.10.11,18:59
tento rok sa mi oplati zostat na pausalnych vydavkoch, a od noveho roka pekne prejdem na podvojne, alebo zalozim firmu na cypre :)

ktym pausalnym vydavkom, potrebujem poslat nejake tlacivo na danovy urad? alebo staci k marcu len do danoveho priznania odratat 40 percent z dane?

urcite vyhladam pomoc ohladom dani a uctovnictva :)
Mila123
26.10.11,19:01
tento rok sa mi oplati zostat na pausalnych vydavkoch, a od noveho roka pekne prejdem na podvojne, alebo zalozim firmu na cypre :)

ktym pausalnym vydavkom, potrebujem poslat nejake tlacivo na danovy urad? alebo staci k marcu len do danoveho priznania odratat 40 percent z dane?

urcite vyhladam pomoc ohladom dani a uctovnictva :)
40 % z príjmov, nie z dane......
zk24
26.10.11,19:01
tento rok sa mi oplati zostat na pausalnych vydavkoch, a od noveho roka pekne prejdem na podvojne, alebo zalozim firmu na cypre :)

ktym pausalnym vydavkom, potrebujem poslat nejake tlacivo na danovy urad? alebo staci k marcu len do danoveho priznania odratat 40 percent z dane?

urcite vyhladam pomoc ohladom dani a uctovnictva :)

Reálne výdavky neznamená podvojné účtovníctvo. Môžeš viesť aj jednoduché - ako fyzická osoba. Ale to je teraz nedolezite.
Nie, neposielas nic na danovy urad ohladne toho akym sposobom budes uplatnovať výdavky. v danovom priznaní na konci roka zaskrtnes policko "upatnujem vydavky percentom z prijmov". a vypocitas prijmy a z toho 40% výdavky... atď.
Economic
26.10.11,19:06
tento rok sa mi oplati zostat na pausalnych vydavkoch, a od noveho roka pekne prejdem na podvojne, alebo zalozim firmu na cypre :)

ktym pausalnym vydavkom, potrebujem poslat nejake tlacivo na danovy urad? alebo staci k marcu len do danoveho priznania odratat 40 percent z dane?

urcite vyhladam pomoc ohladom dani a uctovnictva :)

Ak využívaš auto na podnikanie, tak toto oznámiš na DÚ. Aby oni zase vedeli, že máš povinnosť podať DP k DzMV. Nepochopil si to, ako som myslela. /A ak ho nepodáš.... potom smolaaaaa/
KEJKA
26.10.11,19:24
máš to celé popletené a všetky otázky zadávaš v dvoch témach......... takže sa nejdem opakovať, odpovedala som ti na inom mieste.
Už dávno si mal mať účtovníčku,.....
real-art-gallery.com
26.10.11,19:33
40 percent z prijmov? WOW :) tak to mi stacia tie pausalne vydavky bohato :) aspon na tento rok
Tweety
26.10.11,19:57
40 percent z prijmov? WOW :) tak to mi stacia tie pausalne vydavky bohato :) aspon na tento rok Áno, výdavky si uplatníš k skutočným príjmom. Len mi povedz, prečo tu bojuješ na viacerých frontoch? Veď už aj ja som odpovedala asi v dvoch rovnaký témach a otázkach.
marjankaj
26.10.11,20:33
Máš dve možnosti :
1. použiť 40 % paušálne výdavky + zaplatené odvody
2. viesť účtovníctvo a uplatniť si skutočnú výšku nákladov. Z toho ak si uplatníš PHM vo výške 100 % do nákladov, tak máš povinnosť viesť evidenciu jázd, pri uplatnení 80 % výšky spotreby PHM, evidencia jázd.
Toľko v stručnosti. No odporučila by som ti účtovníčku aspoň na akúsi koordináciu tvojich účtovných zápisov. Zaplatiť účtovníka vyjde lacnejšie ako event. dodanenie od DÚ.

Jednoducho si zvolí tú variantu, ktorá je pre teba výhodnejšia.
Ak využívaš auto na podnikanie za účelom zabezpečenia príjmu, DÚ musí vedieť, že auto využívaš /to sa oznamuje správcovi dane do 15 dní/ a následne po uplynutí roka podať DP k D z MV a do konca januára aj daň zaplatiť.

§ 90
Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia.

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).
real-art-gallery.com
27.10.11,05:56
vdaka :)

momentalne este cakam na DIC z danoveho uradu..
srska
27.10.11,06:03
tento rok sa mi oplati zostat na pausalnych vydavkoch, a od noveho roka pekne prejdem na podvojne, alebo zalozim firmu na cypre :)

ktym pausalnym vydavkom, potrebujem poslat nejake tlacivo na danovy urad? alebo staci k marcu len do danoveho priznania odratat 40 percent z dane?

urcite vyhladam pomoc ohladom dani a uctovnictva :)na cypre nezakladaj, bo tam problem s parkovaním (http://www.porada.sk/t179207-suseda-mi-parkuje-pred-domom.html):D
real-art-gallery.com
27.10.11,06:08
ale tam su zase vsetci na dovolenke :D
zk24
27.10.11,06:53
Si neviem predstavit ked si ma danovy urad z cypru zavola, ze mam nieco doniest osobne na kontrolu. 4x rocne trebars :D
Tweety
27.10.11,06:54
Si neviem predstavit ked si ma danovy urad z cypru zavola, ze mam nieco doniest osobne na kontrolu. 4x rocne trebars :D Ako si nevieš predstaviť, veď je to jednoduché, vypíšeš cesťák a jedeeeš.:)
KEJKA
27.10.11,06:55
po novom nebude rozhodujúce, kde má sro sídlo, ale kde reálne vykonáva činnosť a má vedenie spoločnosti. Takže sa na ten Cyprus aj odsťahuj.
marjankaj
27.10.11,06:57
Ako si nevieš predstaviť, veď je to jednoduché, vypíšeš cesťák a jedeeeš.:)

A dá si to do nákladov aj s prípadnou dovolenkou.:D

Vieš koľkí by to brali všetkými desiatimi?:---