rampuri
26.10.11,21:11
Dobry den,
mam jednu dost specificku otazku ohladne prevodu auta.

Moja priatelka ma momentalne uz 2 roky pozastavenu zivnost, nie je platcom DPH a je normalne zamestnana. Na zivnost kupila auto koncom roka 2003, auto je uz teda odpisane a momentalne neplati dan z motoroveho vozidla. Ja mam vlastnu zivnost, som platca DPH a k praci potrebujem takmer denne auto. Potreboval by som teda nejakym sposobom previest priatelkine auto do mojej zivnosti. Napadaju ma 2 moznosti: darovat alebo predat. Musel by som v pripade darovania (prijatia daru) platit nejake dane alebo ine poplatky? Ak by mi priatelka auto predala, ako by to mala ona zauctovat, ked ma momentalne zivnost pozastavenu? Este pre informaciu, pozeral som cenu porovnatelneho auta (r.v., kilometre) v autobazare, je to okolo 1500-1600 EUR.

Dakujem za rady.
rampuri
04.11.11,12:41
nikto nevie poradit?
Economic
06.11.11,15:40
Daň z darovania sa neplatí. Poplatok za prepis auta by sa platil na polícii, ak je to v jednom okrese ak sa nemýlim 33.- Eur. Z jedného do druhého okresu je to 66.- Eur .
Keď priateľka má prerušenú živnosť, o aute nebude účtovať nič. Veď má nulovú hodnotu. Kľudne ti ho môže darovať. Keď bude pokračovať v živnosti potom ho len vyradí z evidencie dlhodobého majetku.
rampuri
06.11.11,18:04
Cize kym priatelka neobnovi zivnost, tak nemusi nikde nic evidovat, uctovat, posielat, dokladovat, len spiseme darovaciu zmluvu. A u mna nie je problem, ze som prijal dar, ktory ma nejaku hodnotu a nezaplatim z toho dan? Ci vzhladom na to, ze auto je uz u priatelky odpisane, tak nema (papierovo) ziadnu hodnotu?
Zita5
06.11.11,18:13
Cize kym priatelka neobnovi zivnost, tak nemusi nikde nic evidovat, uctovat, posielat, dokladovat, len spiseme darovaciu zmluvu. A u mna nie je problem, ze som prijal dar, ktory ma nejaku hodnotu a nezaplatim z toho dan? Ci vzhladom na to, ze auto je uz u priatelky odpisane, tak nema (papierovo) ziadnu hodnotu?

Vaša priateľka pri pozastavení podnikania bola povinná uzavrieť účtovníctvo a upraviť ZD(§17 odst.8.9 Zákona oDzP) ako keby ukončila podnikanie, pokiaľ sa bavíme o tom, že už 2 roky má pozastavenú živnosť .Teda podľa môjho názoru , vozidlo už v obchodnom majetku by teoreticky ani nemala mať, lebo už nemá žiaden obchodný majetok .Využíva ho súkromne.Tak nemôžeme hovoriť o žiadnom účtovaní .