Sliedič
26.10.11,23:30
Zdravím, prepáčte, ak je to v zlom vlákne, nič témovo bližšie som nevedel nájsť.

1) Rád by som sa dozvedel od skúsenejších o nasledovnej veci. Moja matka pracuje v Rakúsku na živnosť a ja som zapísaný na Úrade práce na Slovensku. Doteraz mi platil zdravotné poistenie Úrad práce, avšak akonáhle matka začala pracovať na živnosť v Rakúsku, mňa poisťovna Dôvera automaticky preradila na rakúsku poisťovňu (čomu nechápem nielen ja, ale aj každý lekár, ku ktorému idem a musí vypisovať potom za mňa veľa papierov, aby im to rakúska strana preplatila...). Dokonca ani sami pracovníci Dôvery zmetkovali a nevedeli, ktorú kartičku mi majú odobrať a robili "cirkus" na pobočke a volali do Bratislavy, že ako majú postupovať. Nakoniec sa to vyriešilo tak, že mi vymenili kartičku poistenca za rovnakú, avšak je tam ako štát uvedená značka AT a samozrejme poštou som dostal aj kartu rakúskej poisťovne (aj s listom - po slovensky z Rakúska) ktorá prepláca všetky zdravotnícke úkony zo slovenskej strany.

2) Prečo musím byť zapísaný na Úrade práce (ktorý má zákonom dané mi platiž zdravotné poistenie), keď mi to už prepláca rakúska poisťovňa? To potom kde sa stráca tých druhých 40eur mesačne?

3) Je zaujímavé, že v Dôvere mi odporúčajú pýtať sa na Úrade práce a tam zase o danej veci nič nevedia.

4) Otázka do budúcnosti - ak by som si chcel založiť živnosť, je cenovo prijateľnejšie ju založiť a viesť na Slovensku, či v Rakúsku (príp. v Rakúsku pracovať na živnosť ako zamestnanec).

Ďakujem všetkým za vysvetlenia, pretože ja som už z toho jeleň :)
Sliedič
01.11.11,10:38
Nikto mi nevie poradiť? :(