Vanessa 999
27.10.11,07:06
Dobry den,chcela som sa spitat ci si mozem zvysit DNP uz aj ked som tehotna a ci sa to oplati este platt? Alebo to od januara zrusia? Dakujem
ivka70
27.10.11,05:19
Zvysit si mozes, ak si ho uz platis aspon 6 mesiacov, ci sa ti to oplati, na to si dala prilis malo informacii.

Zakon sa zatial menit nejde - vzhladom na zmneneu politicku situaciu - a je sanca len mizive promile, ze by sa zmenil do predcasnych volieb .
Vanessa 999
28.10.11,16:19
Platím si to od 13.4.2011 z minima a teraz by som si to chcela platit z maxima. Termín porotu mam 13.6.2012. A este som sa chcela spitat ako sa to robí napr. 2.11 si to z minima zrusim a od 3.11 sa prihlasim z maxima? Dakujem
Xanti
28.10.11,16:55
No ja by som to zrušila 31.10. a nové založila od 1.11. ak chceš mať materskú z maxima. Nakoľko ak rátam správne tak 2.5.2012 by si mala nastúpiť na materskú tj. 6 týždne pred pôrodom. A do 2.5. potrebuješ 182 dní maximálneho poistenia. Čo moc nestíhaš ak zmeny urobíš neskôr.

Takže šupom pondelok na SP, urobiť odhlášku k 31.10. a založiť nové z maxima od 1.11.
Vanessa 999
29.10.11,16:39
Ďakujem za radu.
bebeto
01.11.11,20:35
Prosím o radu: manželka je od roku 2009 až doteraz na RD. Porod mala 21.03.2009. Pred nástupom na RD nepretržite pracovala 7 rokov u zamestnávatela, ktorý jej mesiac pred nástupom na RD zvýšil plat na maximalnu mieru VZ, čiže na materskom / vtedy doba trvania 6 mesiacov / si prilepšila. Radi by sme mali druhé dieťatko a keďže RD jej končí 21.03.2012 a potom by mala nastupit do zamestnania, z akého VZ sa jej bude rátať budúce materské????, predpokladajme, že termín porodu bude do konca roka 2012 a zamestnávatel jej pri nástupe na 100 % zníži mzdu. Má si platiť DNP? ak áno, od ktorého dátumu?? Velmi pekne ďakujem za odpoveď............
Xanti
01.11.11,20:42
Pred otehotnením musí začať platiť DNP. Aspoň z minima nech sa prihlási teraz. A v prípade otehotnenia, treba toto minimálne zrušiť a začať platiť z rozdielu maxima a hrubej mzdy v zamestnaní.
bebeto
01.11.11,20:53
Ďakujem velmi pekne ....
Oliverka
08.11.11,16:56
Nadväzujem na názov tejto témy - Ako to vyzerá so zakonom o DNP? Pôvodná verzia bola, že s pádom vlády padla aj snaha o zrušenie DNP a nič sa do predčasných volieb meniť nebude. Ale 4. 11. minister Mihál na svojom blogu avizoval ďalší návrh na novelu zákona o sociálnom poistení s tým, že sa stále snažia dodržať sľub o predĺžení poberania materskej a jej navýšenie o sľubovaných 5 %. Čo by teda bolo od vlády celkom milé, ale horšie je, že zdrojom financií na tieto zmeny bude zmena DNP, čo má Sociálnej poisťovni ušetriť 40 miliónov € ročne. Neštudovali ste niekto tento ďalší návrh na "zmenu DNP"? Či ide o rovnaké návrhy ako pôvodné (t. z. od 1. januára zrušiť DNP tým, ktorí sú povinne poistení), alebo je tam niečo iné? Ak ste niekto znalí veci, prosím, podeľte sa, lebo mám hlavu v smútku :-(
Xanti
08.11.11,18:10
Oliverka,
mala si tu hodiť link. Ale čo ja viem, niesom znalá tejto veci, no si myslím že toto je návrh ( zrušenie DNP ) ktorý by sa ľuďom pred volbami nepáčil. A myslím, že nijaká strana si nebude chcieť odohnať voličov pred volbami. Ako možno schvália zvýšenie materskej, ale zrušenie DNP no neviem neviem.
Monika Kováčová
08.11.11,18:21
DnP zrusene nebude, platia povodne pravidla a doteraz vyuzivane postupy.

zdroj: Jozef Tirak Mihál


Podľa doterajšej praxe však platí: ak Sociálna poisťovňa ušetrí efektívnejšou činnosťou štátu nejaké prostriedky, nie je možné takúto úsporu použiť v rozpočte na budúce roky napríklad na financovanie materskej. Preto sme hľadali iný spôsob, ako vykryť zvýšenie výdavkov na materské.
A našli sme ho. Novela zákona o sociálnom poistení, ktorá je v týchto dňoch v pripomienkovom konaní a mala by sa dostať na decembrové rokovanie parlamentu, obsahuje návrhy prispievajúce k vyššej efektívnosti fungovania Sociálnej poisťovne. Náklady na zvýšenie materského pokryje najmä zmena dobrovoľného nemocenského poistenia, ktorá dokáže Sociálnej poisťovni ušetriť sumu až 40 miliónov eur ročne.
Ak novela získa vo vláde a v parlamente podporu, navrhované predĺženie a zvýšenie materskej bude realitou už o pár dní – od januára 2012. A bude sa týkať aj tých mamičiek, ktoré už na materskej sú.

zdroj: http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011/11/04/mamicky-nesmu-doplatit-na-predcasne-volby/
Oliverka
08.11.11,18:25
Monika Kováčová
08.11.11,18:31
áno, ja som citáciu z tej stránky doplnila do rozpracovaného príspevku

prvý citát je zo dňa 29.10.2011
Oliverka
08.11.11,18:36
Takže pôvodný zámer "DNP sa nezruší, ostávajú pôvodné pravidlá a postupy" už je nahradený znova pripravovanou zmenou DNP. No ďakujem pekne za takých 5 %, pokojne ich oželiem!
Monika Kováčová
08.11.11,18:39
Takže pôvodný zámer "DNP sa nezruší, ostávajú pôvodné pravidlá a postupy" už je nahradený znova pripravovanou zmenou DNP. No ďakujem pekne za takých 5 %, pokojne ich oželiem!

neviem, či to mám takto chápať. resp. nechápem vôbec...

avšak ja som zmenu v DNP v navrhovanej zmene zákona nenašla
Monika Kováčová
08.11.11,18:43
Xanti
08.11.11,20:11
Akurát čo čítam v tom pripomienkovom konaní, tak zamestnanie bude musieť trvať 180 dní nie len 90 ako je to teraz. Ale o DNP a zrušení sa nič nepíše.

A ešte som som postrehla zmenu, tak že do 52 týždňov sa zarátajú všetky PN, teda aj napríklad asi tie z DNP, takže asi už nebude možné mať 52 týždnov PN zo zamestnania... dalších 52 týždnov z DNP ako je to možné teraz.
monika mariana
22.11.11,10:24
dobry den,
bola som zamestnana od 31.05.2010 do 30.4.2011. Potom som sa zamestnala od 27.5.2011 a tento pracovny pomer stale trva. Medzi tym som bola na urade prace evidovana. Od 12.10.2011 si platim dobrovolne nemocenske pripoistenie. Nedavno vsak prebehla v TV sprava, ze sa toto poistenie bude rusit. Viem, ze mi neviete povedat, ci je to skutocne tak, ale chcem sa spytat, co by bolo pre mna teraz najvyhodnejsie? S manzelom sa pokusame o babatko, bolo by dobre, keby sa mi podari otehotniet do konca tohto roku? Mala by som potom narok na nieco z tychto penazi (platim si 49.13). alebo mam ist od decembra na PN? Popripadne na ako dlho? Mam si to vobec este platit (alebo to sa zrusi automaticky koncom roka)?

Ďakujem pekne za odpoveď.
môžete mi napísať aj na moj e-mail (monika.zifcakova@gmail.com)
monika mariana
23.11.11,10:37
prosim, zkuste mi niekto odpovedať, je to surne..
martina020202
24.11.11,10:51
Ahoj Monika ak som správne pochopila tak ak vôbec zákon o zrušení prejde tak tý čo nebudú mať splnenú podmienku tých 270 dní k 1.2 2011 kedy by malo nadobudnúť účinnosť si budú naďalej doplácať podľa starých podmienok a tý čo tých 270 dní už majú tak im automaticky zanikne ale do mesiaca sa budú môcť prihlásiť na nové pripoistenie, ktoré ešte není známe. Takže nič neruš plať ďalej a ak sa ti podarí otehotnieť do vtedy kým to zrušia bude sa na teba vzťahovať 8-mesačná ochranná lehota. Dúfam že som ti aspoň trošku pomohla keďže táto téma sa týka aj mňa a dosť ma zaujíma Pekný deň
monika mariana
25.11.11,10:59
ďakujem za odpoveď, ešte sa chcem spýtať, čo je to ta 8-mesačná ochranná lehota? mohla by som napríklad od 4 mesiaca (alebo keď mi bude zle, tak aj skôr) ísť na PN-ku a budem mať nárok zo zamestnania aj z DNP? a na maťerskej takisto? tie pravidla ostanú nezmenené, pokiaľ sa mi podarí otehotnieť napríklad v decembri- ešte pred tými zmenami (ak nejaké budu)?
ďakujem za odpoveď
gaerys
28.11.11,17:10
Dobry den.Citala som uz niekolko diskusii ohladom DNP + jeho rusenie ku februaru 2012 (len niekdy je to s tou aktualnostou tazke) s ohladoma na matersku a som z toho viac zmatena ako mudra.Som SZCO- povinne nemocenske do socialky platim nepretrzite od roku 2008 z min.vymeriavaceho zakladu. Od decembra 2010 si platim DNP z rozdielu. od 21.09.2011 do 28.09.2011 (t.j. tyzden) som bola na marodke a uz vtedy mi vznikol narok na marodku z oboch poisteni (aj PNP aj DNP). Medzitym som zistila ze som tehotna a od 7.11.2011 som opat na marodke, kvoli krvacaniu v tehotenstve.Pravdepodobne to bude trvat minimalne do konca decemra.Viem, ze pocas marodky nemusim platit odvody za poistenia (ale ja radsej platim a potom poziadam o vratenie preplatku) a podla vsetkeho co som vycitala aj keby som ostala na marodke az do porodu (termin porodu mam 16.06.2012) narok na matersku z maxima nestratim. Comu vsak nerozumiem je : vo februari by sa mi malo zrusim DNP automaticky (podla noveho zakona kedze ja som uz 270 dni zalatila) a na dalsie DNP sa mozem prihlasit az o mesiac (vobec neviem ci tomu dobre rozumiem),ale co s tym mesiacom v ktorom nebudem prihlasena na DNP, ved ak chcem aby mi vznikol narok na materku aj z DNP musim byt donho prihlasena uz nepretrzite az do porodu. Alebo tomu zle rozumiem? Dakujem krasne za pomoc.
ajobs
28.11.11,18:20
No vidím, že je tu veľa rozporuplných info o zrušení DNP od 1.2.2012. Skutočnosť je taká, že návrh obsahuje zrušenie všetkých dobrovoľných poistení v súčasnej podobe, a navrhuje sa, aby bolo možné poistiť sa iba komplexne na všetky typy poistení, teda dôchodkové (28,75%), nemocenské (4,4%) a v nezamestnanosti (2%), teda spolu 35,15 %. Z poistenia by mali byť vylúčení zamestnanci a povinne poistené SZČO. Navrhuje sa dátum platnosti od 1.2.2012 s istými prechodnými ustanoveniami.
Ale ako vidím, návrh zákona nie je ani v aktuálnom programe rokovania vlády SR 30.11.2011, ani v programe najbližšej schôdze NR SR začínajúcej 29.11.2011, takže počkajme chvíľu a uvidíme.
jankasm
29.11.11,10:18
ďakujem za odpoveď, ešte sa chcem spýtať, čo je to ta 8-mesačná ochranná lehota? mohla by som napríklad od 4 mesiaca (alebo keď mi bude zle, tak aj skôr) ísť na PN-ku a budem mať nárok zo zamestnania aj z DNP? a na maťerskej takisto? tie pravidla ostanú nezmenené, pokiaľ sa mi podarí otehotnieť napríklad v decembri- ešte pred tými zmenami (ak nejaké budu)?
ďakujem za odpoveď


8-mesačná ochranná lehota znamená asi to, že ak napr. k 31.1.2011 zanikne DNP zo zákona, tak po jeho zániku máš ochrannú lehotu 8 mesiacov, teda ak si tehotná, a to znamená, že ak nastúpiš na PN prípadne MD do týchto 8 mesiacov, budeš mať nárok na dávku z DNP aj keď toto poistenie vlastne už nemáš.
Samozrejme, na PN môžeš ísť, a budeš ju mať platenú rovnako ako materskú z DNP aj zo zamestnania, ak pri nástupe na PN budeš mať splnené všetky podmienky.
Prečo si platíš DNP z maxima? To Ti k ničomu nepomôže. Ty si máš predsa platiť DNP len z rozdielu maximum a VZ zo zamestnania.
Vanessa 999
27.12.11,15:00
Dobry den, chcela som sa spytat,ze ked som si DNP platila od 13.4.2011 do 31.10.2011 z minima a od 1.11.2011 do teraz z maxima z coho my vyrataju matersku? A ak by som sa prihlasila od februara na DNP a platila mesacne 405 eur tak to by mi stacilp platit iba do toho 2.5. kedy nastupujem na matersku a vyslo by mi to z maxima? Dufam ,ze za maj by som to uz nemusela platit kvoli jednemu dnu?