Benko
27.10.11,09:18
Dobrý deň, mám problém rozoznať, čo je podnikanie v zahraničí a čo nie je podnikanie v zahraničí. Ako sa z toho vysomáriť?
Napr. slovenský živnostník organizuje slovenskú svadbu v Taliansku pre slovákov s trvalým pobytom na Slovensku. Všetko robí viac menej z domu (myslím si, že tam niekoho má, komu dáva inštrukcie), zmluva podpísaná na Slovensku. Je toto podnikanie v zahraničí? A ešte napr. najal kameramana, zmluvu majú oni dvaja, ale kamerovať bude v Talianku. Je toto podnikanie v zahraničí?
Prosím vás, podľa čoho to deliť?
Ďakujem pekne
zk24
27.10.11,07:28
http://uctovnictvo.sk/index.php/dane-a-poplatky/da-z-pridanej-hodnoty/421-metodicky-pokyn-k-ureniu-miesta-dodania-sluieb-a-k-registracii-zdanitenych-osob-zakon-dph-2010

Sekcia 2.

2. Miesto dodania služby
Pre každé poskytovanie služieb by miestom zdaňovania malo byť v zásade miesto, kde dochádza ku skutočnej spotrebe. Novelou zákona o DPH sa zavádzajú nové ustanovenia § 15 a§16 zákona o DPH, ktoré upravujú miesto dodania služieb. Za účelom zabezpečenia zdaňovania v mieste, kde dochádza ku skutočnej spotrebe sa od 1.1.2010 zavádzajú dve všeobecné pravidlá miesta dodania služby. Prvé pravidlo upravuje miesto dodania služby poskytnutej zdaniteľnej osobe a druhé pravidlo upravuje miesto dodania služby poskytnutej nezdaniteľnej osobe. V určitých prípadoch sa tieto všeobecné pravidlá neuplatnia a namiesto nich sa uplatnia osobitné pravidlá uvedené v § 16 zákona o DPH, ktoré odrážajú zásadu zdaňovania v mieste spotreby.

Čitaj cele....
KEJKA
27.10.11,07:51
myslím, že zadávateľ mal na mysli všeobecne určenie miesta podnikania, nie dodanie služby z pohľadu DPH.
podľa mňa, ak má organizovanie svadby a podobných podujatí v živnosti, tak je aj popisovaný prípad podnikaním v súlade so slov. ŽL.
Benko
27.10.11,08:00
myslím, že zadávateľ mal na mysli všeobecne určenie miesta podnikania, nie dodanie služby z pohľadu DPH.
podľa mňa, ak má organizovanie svadby a podobných podujatí v živnosti, tak je aj popisovaný prípad podnikaním v súlade so slov. ŽL.

Áno o toto mi šlo, podľa akých zákonov, lebo tu má viac takých, že napr. zmluva na prepravu nákladu to je asi tá výzdoba a iné rekvizity, má tu štyri bedne zo Slovenska do Talianska obyčajným občanom, nepodnikateľom, ale zároveň odtiaľ dovezie tiež nejaké bedne. On to robí tak, že na všetko si jednorázovo niekoho nájde, on len zháňa a organizuje.
Takže to beriem tak, že všetci podnikajú na Slovensku podľa našich zákonov a nikde nemusím nič registrovať. Tí jednorázoví sú na zmuvu podľa §51 OZ a prepravu má §765 OZ.
Ďakujem