Evana
23.01.06,19:06
Ahojte, poraďáci,
chcela by som Vás poprosiť o posúdenie nasledovného postupu: Firma zabezpečuje zamestnancom stravovanie vo verej stravovni, ktorá stravné firme následne vyfakturuje - účtujem 213/321. Cena strav. lístka je 60,- Sk + DPH. 55%z ceny bez DPH hradí zamestnávateľ (527/213) a 45% + DPH zo 45% zamestnanec (335/213, 335/343). Zamestnávateľ však zamestnancovi v skutočnosti strhne zo mzdy len hodnotu lístka bez DPH (331/335) a DPH, ktoré sa odviedlo, zostáva ako pohľadávka voči zamestnancovi. Je možné túto pohľadávku (5,13 Sk) vyrovnať jednorázovo (1-krát ročne alebo štvrťročne) ako príspevok na stravu zo soc. fondu (472/335)?
KEJKA
23.01.06,20:29
no je to trochu divoké, ale áno, je možné. Treba to chápať ako pohľadávku vo výške SL spolu s DPH, pričom zamestnanec zrážkou zo mzdy zaplatí časť a časť je príspevok zo sociálneho fondu.
LENŽE - je to tu toľkokrát rozobrané, že nemienim uvádzať zdroje - platí podľa najnovšieho, že DPH podlieha len tá časť ceny SL, ktorú reálne zamestnanec platí. Preto by bolo vhodné urobiť kalkuláciu lístka aj s príspevkom, správne určiť ZD a výšku DPH.
Po druhé - je možné do nákladov dať 45% z ceny 89 Sk
Uvediem kalkuláciu - aj ked zamestnávateľ nebude ochotný toľko prispevač

cena SL . 60,00 60,00
55% z 89 Sk .48,95 48,95
príspevok SF . 1,01 0,00
ZD .10,04 11,05
DPH .1,91 2,10
cena SL .11,95 13,15
prvý stlpec je s dotáciou 1,01 zo SF cena zrážkou 12 Sk
druhý stlpec cena pre zamestnanca 13 Sk, 0,15 by sa dotovalo zo SF
len ako hal. vyrovnanie,
KEJKA
23.01.06,20:40
nevyšli mi tie stlpce.... zrušilo mi to medzery. Skusila som dat aj bodky ale nepomohlo. Snad sa v tom vyznáš. Vtip je v tom že pri využití možnosti zákona, vo firme budú vyššie daňové náklady, a pre amstnanca ten obed vyjde lacnejšie aj bez príspevku zo SF.
Evana
23.01.06,21:23
Vďaka za odpoveď Lida,
určite budeme uvažovať aj o takejto úprave v kalkulácií, teraz však mi išlo skôr o to, vyriešiť situáciu, ktorá existovala celý minulý rok.
Je mi jasné, že správne by to malo byť tak, že z ceny lístka sa odpočíta príspevok zamestnávateľa, potom príspevok zo SF a zdaní sa len to, čo platí zamestnanec. V mojom prípade som odvádzala stále DPH zo sumy 27,- Sk (čo je 45% hodnoty SL). Tú sumu DPH mi však zamestnanci stále "dlhujú". A ja teraz zvažujem medzi dvoma možnosťami: buď to zamestnanci doplatia alebo to vyriešim dodatočne príspevkom zo SF.
Potom je ešte možnosť celé to prerobiť: zamestnanec 22,70 + DPH 4,30 (spolu 27,- Sk) - čo aj v skutočnosti platil a príspevok zo SF 4,30 ale
tiež + DPH (aby mi súhlasilo odvedené DPH). A toto neviem, či nie je problém. Odvádzala som vlastne viac ako som musela.
apo
23.01.06,22:09
Pre: Evana - > celkom určite ÁNO

apo
Evana
24.01.06,11:15
Vďaka, len neviem čo ano. Problém?
apo
24.01.06,23:41
Myslel som na to, že všetko čo je pohľadávkou voči pacovníkom ak sa uhradí zo socíálnejo fondu v súvislosti so zabezpečovaním závodného starvovania nebude nik považovať za nejaké porušenie.

Vychádzam z toho, že zamestnanci nech dostanú skoro čokoľvek ak je financované zo sociálneho fondu tak dodaňujú okrem príspevku na závodné stravovanie.

Ani metodik na účtovníctvo by nemal mať nejaké zásadné výhrady.

Väčšinou som ukecaný, raz som bol ozaj stručný a nebolo to zrozumiteľné. Prepáč.

apo