Zelkaem
27.10.11,10:02
Začala som podnikať a prišla mi Dotácia z ÚPSVAR. Mám príjem zo závislej činnosti dostačujúci na daňový bónus. Chcem sa spýtať, keď budem účtovať výpis z účtu ako mám postupovať. Čo som nakúpila z dotácie, dám do príjmu aj do výdavku, ale čo s poplatkami za vedenie účtu? Ak ich zaúčtujem ako výdavok ovplyvňujúci ZD, v podnikaní budem v mínuse. Môžem mať daňovú stratu v podnikaní keď chcem dostať daňový bónus?
rodina1
27.10.11,08:25
Začala som podnikať a prišla mi Dotácia z ÚPSVAR. Mám príjem zo závislej činnosti dostačujúci na daňový bónus. Chcem sa spýtať, keď budem účtovať výpis z účtu ako mám postupovať. Čo som nakúpila z dotácie, dám do príjmu aj do výdavku, ale čo s poplatkami za vedenie účtu? Ak ich zaúčtujem ako výdavok ovplyvňujúci ZD, v podnikaní budem v mínuse. Môžem mať daňovú stratu v podnikaní keď chcem dostať daňový bónus?

Citujem Zákon o dani z príjmov
§ 33
Daňový bonus

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

Z uvedeného vyplýva, že nesmieš byť v strate.
Zelkaem
27.10.11,08:32
A čo potom s tými poplatkami z banky? Môžem ich dať ako neovplvňujúce ZD?
rodina1
27.10.11,08:37
Ešte sa vrátim k pôvodnej tvojej otázke:
si zamestnaná a popri tom vykonávaš aj živnosť?
Zelkaem
27.10.11,08:39
Áno, do konca roka mám dohodu-pravidelný príjem.
Zelkaem
27.10.11,08:42
Ešte doplním: dohoda 1908,00 €
SZČO: 680,00 € len čo som nakúpila z dotácie
rodina1
27.10.11,09:04
Ešte doplním: dohoda 1908,00 €
SZČO: 680,00 € len čo som nakúpila z dotácie

Ak by si použila paušálne výdavky, potom by si celú dotáciu zaúčtovala ako POZD, nebola by si v strate, nárok na DB by si mala.
Zelkaem
27.10.11,09:40
Nechcem paušál. výdavky ani nechcem byť v strate. Chcem len vedieť, či by to bol problém pri kontrole keby som bankové poplatky dala do výdavkov neovplyvň. ZD
rodina1
27.10.11,09:56
Nechcem paušál. výdavky ani nechcem byť v strate. Chcem len vedieť, či by to bol problém pri kontrole keby som bankové poplatky dala do výdavkov neovplyvň. ZD

Podľa mňa, ak nechceš byť v strate, tak môžeš bankové poplatky zaúčtovať ako VNZD.