peta055
27.10.11,10:03
Ahojte. Mám na vás otázku- zamestnanec u nás nastúpil 10.10.2011. Ako mu vypočítam dovolenku? Má nárok na 20 dní a je predpoklad, že u nás odpracuje 60 dní, takže by som mala postupovať podľa vzorca 2/12*20 (keďže neodpracoval celý október). Ale ako to je s dovolenkou za odpracované dni? Mám mu do mzdového systému zadať dovolenku podľa tohto vzorca a iba sledovať počas tých 60 dní, či neprekročil hranicu jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní? Čo by bolo, keby zamestnanec odpracoval u nás napr.62 dní? To už mu vzniká nárok na pomernú časť dovolenky? Ako mu ju vypočítam, keď neodpracoval ani jeden mesiac celý?
Dovolenku inicializujem zamestnancom často, ale teraz som sa začala nad tým zamýšľať a ostala som nejaká domotaná :-(
Vopred ďakujem za odpovede.
ivka70
27.10.11,08:10
Zvycajne byva nahodena (na pasky) v systeme dovolenka tak, ako by vychadzala do konca zmluvy alebo do konca kalendarneho roka.
Takze ja by som nahodila tie 2/12.
Na tie bude mat pracovnik narok akonahle odlracuje 60 dni a iac (teda aj 62).Ak by neodpracoval tych 60 dni, opravila by som mu na pasku za december, teda na zac, januara 2011 narok podla skutocne odpracovanych dni - teda za kazdych 21 odprac. dni 1/12. ak by ukoncil PP skor, tak rovnako - k mesiacu ukoncenia PP.
Tweety
27.10.11,08:11
Ahojte. Mám na vás otázku- zamestnanec u nás nastúpil 10.10.2011. Ako mu vypočítam dovolenku? Má nárok na 20 dní a je predpoklad, že u nás odpracuje 60 dní, takže by som mala postupovať podľa vzorca 2/12*20 (keďže neodpracoval celý október). Ale ako to je s dovolenkou za odpracované dni? Mám mu do mzdového systému zadať dovolenku podľa tohto vzorca a iba sledovať počas tých 60 dní, či neprekročil hranicu jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní? Čo by bolo, keby zamestnanec odpracoval u nás napr.62 dní? To už mu vzniká nárok na pomernú časť dovolenky? Ako mu ju vypočítam, keď neodpracoval ani jeden mesiac celý?
Dovolenku inicializujem zamestnancom často, ale teraz som sa začala nad tým zamýšľať a ostala som nejaká domotaná :-(
Vopred ďakujem za odpovede.
Takto, ak nemá odpracovaných aspoň 60 dní, má nárok na dovolenku za odpracované dni(za každých 21 jedna dvanástina z ročného nároku,)ak splni nárok na dovolenku za KR,(odpracuje aspoň tých 60 dní) má nárok na dovolenku za KR, ,( stíha odpracovať na chlp) resp. jej PČ, ale táto dovolenka patrí len za každý celý odpracov. mesiac, t.j. 2/12.
Erislava
27.10.11,08:23
Do konca roka odpracuje presne 60 dní, za predpokladu, že nebude PN (do odpracovaných dní sa rátajú aj sviatky). Takže mu vznikne nárok na 2/12, za november a december, keďže pri pomernej časti dovolenky sa ráta celý kalendárny mesiac.§101,102 ZP, čo sa počíta ako výkon práce, o tom hovorí § 144 a ZP.
Katy a R
27.10.11,08:34
A vlastne (pre zamestnankyňu) je jedno v tomto prípade, či odpracuje 42 dní .. alebo až 60;). Aj tak bude mať 2/12 dovolenky.
Zimama
24.11.11,21:28
Takto, ak nemá odpracovaných aspoň 60 dní, má nárok na dovolenku za odpracované dni(za každých 21 jedna dvanástina z ročného nároku,)ak splni nárok na dovolenku za KR,(odpracuje aspoň tých 60 dní) má nárok na dovolenku za KR, ,( stíha odpracovať na chlp) resp. jej PČ, ale táto dovolenka patrí len za každý celý odpracov. mesiac, t.j. 2/12.

Ahojte! Pozerám si ZP (kvôli čerpaniu dovolenky po RD), a rada by som vedela, aký je rozdiel medzi §102 (pomerná časť dovolenky) a §105 (dovolenka za odpracované dni)? :confused: Najlepšie by bolo, keby mi to niekto ochotný a veci znalý :) vysvetlil na konkrétnom príklade, resp. dovolenka za odpracované dni mi je (asi) jasná ("Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní..."), ale neviem si dosť dobre predstaviť, v akom prípade sa dáva pomerná časť dovolenky - napr. keby zamestnanec nastúpil do práce v máji, takže by v pohode stíhal odpracovať 60 dní, ale vznikol by mu nárok len na pomernú časť dovolenky, teda od mája? T.j. 8/12 z ročného nároku? Ďakujem za ochotu!
Andyke
25.11.11,06:39
Dovolenka za odprac. dni – dobre si to vysvetľuješ. Nemá odpracované 60 dní, tak za to vzniká nárok na dovolenku za odpracované dni.

Pomerná časť dovolenky:
Ak u zamestnávateľa zamestnanec nepracuje celý rok, ale pracuje dlhšie ako 60 dní, má nárok na pomernú časť dovolenky. Zákonník práce určuje výpočet pomernej časti dovolenky, ktorá sa odvíja od dĺžky trvania pracovného pomeru u zamestnávateľa. Za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania pracovného pomeru vznikne nárok na jednu dvanástinu dovolenky za kalendárny rok. Napr. Nástup do práce 1.5.2011, tak do konca roka vzniká nárok na pomernú časť dovolenky t.j. 8/12 z celoročného nároku
Zimama
25.11.11,09:19
Dovolenka za odprac. dni – dobre si to vysvetľuješ. Nemá odpracované 60 dní, tak za to vzniká nárok na dovolenku za odpracované dni.

Pomerná časť dovolenky:
Ak u zamestnávateľa zamestnanec nepracuje celý rok, ale pracuje dlhšie ako 60 dní, má nárok na pomernú časť dovolenky. Zákonník práce určuje výpočet pomernej časti dovolenky, ktorá sa odvíja od dĺžky trvania pracovného pomeru u zamestnávateľa. Za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania pracovného pomeru vznikne nárok na jednu dvanástinu dovolenky za kalendárny rok. Napr. Nástup do práce 1.5.2011, tak do konca roka vzniká nárok na pomernú časť dovolenky t.j. 8/12 z celoročného nároku

Veľmi pekne ďakujem! :) Takto nejako som to aj ja pochopila, ale je to ťažké, keď človek nemá skúsenosti s ´umeleckým výkladom zákonov´... :---