onical
27.10.11,10:06
Dobrý deň.Preštudoval som o prenájme na Porade množstvo príspevkov,ale tento prípad som nenašiel,preto prosím skúseného účtovníka/čku/ o názor. Manželia majú v BSM 2 nehnuteľnosti.Obe prenajímajú,obaja sú zaregistrovaní.Žiadna nie je v OM.Prenajímajú ich ako fyzické osoby.Pri jednej nehnuteľnosti sú vysoké náklady /nebyt.priestor/,pri druhej nie sú okrem dane z nehnuteľnosti/veľký plech.sklad bez kúrenia a el./ prakticky žiadne náklady.Z hľadiska dane z príjmu,by bolo pre nich výhodné,aby jeden účtoval jednu nehnuteľnosť skutočnými nákladmi a druhý druhú nehnuteľnosť nákl.40%.V zákone o dani z príjmu sa však hovorí o rozdelení príjmov z prenájmu v BSM prakticky podľa dohody,ale asi sú myslené spoločné príjmy,nie rozdelenie skutočných nehnuteľností.
Otázka amatéra: Môže každý z manželov účtovať jednu nehnuteľnosť spôsobom jemu vyhovujúcim,alebo musia účtovať obe spolu,jedným spôsobom a príjem si rozdeliť podľa dohody?
onical
28.10.11,06:57
To je skutočne tak ťažká odpoveď?
Mila123
28.10.11,07:23
Dobrý deň.Preštudoval som o prenájme na Porade množstvo príspevkov,ale tento prípad som nenašiel,preto prosím skúseného účtovníka/čku/ o názor. Manželia majú v BSM 2 nehnuteľnosti.Obe prenajímajú,obaja sú zaregistrovaní.Žiadna nie je v OM.Prenajímajú ich ako fyzické osoby.Pri jednej nehnuteľnosti sú vysoké náklady /nebyt.priestor/,pri druhej nie sú okrem dane z nehnuteľnosti/veľký plech.sklad bez kúrenia a el./ prakticky žiadne náklady.Z hľadiska dane z príjmu,by bolo pre nich výhodné,aby jeden účtoval jednu nehnuteľnosť skutočnými nákladmi a druhý druhú nehnuteľnosť nákl.40%.V zákone o dani z príjmu sa však hovorí o rozdelení príjmov z prenájmu v BSM prakticky podľa dohody,ale asi sú myslené spoločné príjmy,nie rozdelenie skutočných nehnuteľností.
Otázka amatéra: Môže každý z manželov účtovať jednu nehnuteľnosť spôsobom jemu vyhovujúcim,alebo musia účtovať obe spolu,jedným spôsobom a príjem si rozdeliť podľa dohody?
opýtam sa ony medzi sebou majú nejakú dohodu??? pretože to tak uvádzaš , že...príjem si rozdeliť podľa dohody?
som presvedčená, že môžu účtovať nehnuteľnosti tak ako sa oni dvaja aj ústne dohodnú....
jeden z manželov skutočnými výdavkami (jednu celú nehnuteľnosť)
a druhý z manželov si môže dať plechovú búdu a 40 % paušl. výdavky...
nezabudnite na 500 € sumu, kt. je možné nepriznať, (oslobodenie)
onical
29.10.11,10:56
Oni majú na každú nehnuteľnosť nájomnú zmluvu a na každej zmluve sú obaja.V zákone o DP v § 4 ods.8 je: "Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov."
A ja práve neviem,či tie spoločné príjmy si môžu rozdeliť tak,že jeden bude účtovať nebyt.priestor skutočnými nákladmi a druhý plechový sklad /takmer bez nákladov/ 40% pauš.výdavkami aj keď som naklonený tomu,čo si napísala.
Potvrdí to ešte niekto?