ajacik
23.01.06,19:12
Dňa 6.12.05 sme vystavili predd. faktúru na sumu 119.000.
Dňa 7.12.05 bola táto suma uhradená. Bolo treba vystaviť vyúčtovaciu faktúru aj s rozpisom DPH.
Tovar do dnešného dňa ešte nebol odovzdaný. Musíme odviesť DPH za december, alebo až po dodaní tovaru?
ALBO
23.01.06,19:21
Vy ste vystavili zálohovú fa a na základe nej vám bol zaplatený preddavok. ten ste mali pripísaný na účet 7.12. Podľa § 19 ods. 4 vám vzniká povinnosť odviesť daň dňom prijatia platby teda v decembri. Keď odovzdáte tovar mali by ste poslať ešte vyúčtovaciu Fa.
ajacik
23.01.06,19:27
Takže za december mu žiadnu vyúčtovaciu faktúru nemám poslať? Ale ved na tej preddavkovej nie je rozpis dph.
ALBO
23.01.06,19:45
Dobre som to pochopila. Vy predávate tovar a vám bola vopred zaplatená záloha?
Nemôžete poslať vyúčtovaciu, keď ste tovar nedodali.
vy ste najprv vystavili zálohovú. Na tej daň nebola. Potom ste dostali peniaze. No a prijatie peňazí vopred je chápané ako dodanie ( možno sa to lepšie pochopí po starom ako uskutočnenie zdaniteľného plnenia) takže vašou povinnosťou bolo do 15 dní od prijatia platby vystaviť faktúru podľa § 71 (všimnite si tam pís. d) na 100 00+19000 DPH.Keď tá záloha bola vo výške 100% vystavíte po dodaní tovaru vyúčtovaciu fa napr. tak, že na prvom riadku budefakturovaná suma za tovar 100 000 19 000 119000.
a na druhom bude to isté mínusom. -100 000 -19000 -119000.
a nakoniec sumár: 0 0 0
k úhrade 0
Ak záloha nebola v plnej výške tak ten rozdiel je akoby druhým dodaním, ktoré bude uskutočnené v deň dodania tovatu
ajacik
23.01.06,19:50
dakujem ti pekne. asi som to pochopila. takže ešte musím odberateľovi vystaviť "normálnu" faktúru s rozpisom DPH. Ja (môj klient) som povinná z tejto platby zaplatiť DPH, aj ked ešte nedošlo k dodaniu tovaru. Takže sa to určite objaví v DP k DPH za 4.Q.
A ja teda idem ešte zhánať fakútry, lebo aj my sme zaplatili preddavky. A to bude zasa odpočet pre mňa. Dobre som to pochopila?
evina
23.01.06,19:59
dakujem ti pekne. asi som to pochopila. takže ešte musím odberateľovi vystaviť "normálnu" faktúru s rozpisom DPH. Ja (môj klient) som povinná z tejto platby zaplatiť DPH, aj ked ešte nedošlo k dodaniu tovaru. Takže sa to určite objaví v DP k DPH za 4.Q.
A ja teda idem ešte zhánať fakútry, lebo aj my sme zaplatili preddavky. A to bude zasa odpočet pre mňa. Dobre som to pochopila?
Áno dobre si to pochopila. Čo sa týka vstupu musíš mať však u tých zálohových faktúr, kde ste zálohu uhradili vystavenú faktúru na základe prijatej platby s rozpisom DPH.
ajacik
23.01.06,20:08
ok, dakujem. Zatiaľ mi j to jasné. Idem s tým niečo urobiť. Ak by som ešte niečo potrebovala, tak vás trošku pootravujem. :p

pekný večer
ajacik
23.01.06,20:58
takže, už otravujem:;)

ak príjmem preddavok v januári /nevystavým predd.Fa) a januári dodám tovar a vystavým faktúru, tak sa nemusím vôbec predd. faktúrou zaoberať, však?
ALBO
23.01.06,21:08
ano, ak prijmete platbu vopred a dodáte tovar v 1 mesiaci vzstavíte len 1 doklad s dátumom dodania´= dodanie tovaru § 71 ods. 1
ajacik
23.01.06,21:24
viem, že to tu nepatrí, ale môžem si overiť aj účtovanie:
1. úhrada preddavku 119.000 211/32401
2. faktúra na preddavok
100.000 - neúčtuje sa
19.000 32402 (378?) / 343
3. Fa pri dodaní tovaru
100.000 311/602
19.000 311/343
4. zúčtovanie preddavku 119.000 32401/311
5. preúčtovanie zaplatenej DPH 19.000 343 / 32402 (378?)

môže to tak byť?
ajacik
24.01.06,16:36
Pozrie sa mi prosím niekto na to, alebo to mám prehodiť do Účtovníctva?
renča1
24.01.06,16:46
viem, že to tu nepatrí, ale môžem si overiť aj účtovanie:
1. úhrada preddavku 119.000 211/32401
2. faktúra na preddavok
100.000 - neúčtuje sa
19.000 32402 (378?) / 343
3. Fa pri dodaní tovaru
100.000 311/602
19.000 311/343
4. zúčtovanie preddavku 119.000 32401/311
5. preúčtovanie zaplatenej DPH 19.000 343 / 32402 (378?)

môže to tak byť?

1) dobre
2) ja používam 384/343
3) 311/602
311/384
4) dobre
5) nepoužívam, pretože 378, v mojom prípade 384 som preúčtovala v bode 3)

ale ak si zvolíš takýto postup je dobrý, len tá 378 no neviem my používame 383-4 pri poskyt.a prijatých preddavkoch, teda fa k vyúčtovaniu dph.
ajacik
24.01.06,16:51
dakujem.
nebola som si vôbec istá tým, že základ pre DPH sa neúčtuje. Ale ak je to tak, tak je to ok. som rada, že by to aspoň trošku myslí :D:D
ajacik
24.01.06,18:50
ešte sa spýtam, lebo som si už neni s ničím istá.
Aj ked sa základ faktúry neúčtuje, tak ide do DP do r. 03, daň do r. 02. Je to tak, alebo faktúry (zúčtovanie preddavku) idú inde (aj ked neviem, kde inde by patrili).
dakujem.
evina
24.01.06,18:57
ešte sa spýtam, lebo som si už neni s ničím istá.
Aj ked sa základ faktúry neúčtuje, tak ide do DP do r. 03, daň do r. 02. Je to tak, alebo faktúry (zúčtovanie preddavku) idú inde (aj ked neviem, kde inde by patrili).
dakujem.
Nepatria nikde inde, ale do riadkov 2 resp. 3 :). Upresním však terminológiu, neúčtuje sa základ faktúry vystavenej na základe prijatej platby. Ide stále o preddavkovú faktúru a o tej neúčtujeme /len úhradu/. Pojem, ktorý uvádzaš "zúčtovanie preddavku" patrí už k súhrnnej /bod. 4.5. Tvojho pôvodného príspevku/, teda konečnej faktúre, kde zálohu zúčtujeme. Dúfam, že som Ťa nedoplietla.
ajacik
24.01.06,19:02
dobre teda. ale dph (bod2) predsa zaúčtujem, či nie?
evina
24.01.06,19:04
dobre teda. ale dph (bod2) predsa zaúčtujem, či nie?

Áno .
ajacik
24.01.06,19:05
dakujem. tak už v tom má na 99% jasno :). To 1 % si nechávam pre prípad, že by ma ešte niečo napadlo :D:D.
papa
ZuzanaA
26.01.06,08:48
Len sa chcem uistiť. Ak príjmem preddavok, viem, že som do 15. dní povinná vyhotoviť bud faktúru alebo doklad na účely DPH,kde je rozpísaný základ dane a DPH. Tých 15 dní je o.k., ale musí to byť zároveň aj v tom istom mesiaci, kedy platbu príjmem,však? Teda prídu mi peniaze na BÚ napr. 22.12., faktúru musím urobiť do konca decembra?
Zita5
26.01.06,08:50
Len sa chcem uistiť. Ak príjmem preddavok, viem, že som do 15. dní povinná vyhotoviť bud faktúru alebo doklad na účely DPH,kde je rozpísaný základ dane a DPH. Tých 15 dní je o.k., ale musí to byť zároveň aj v tom istom mesiaci, kedy platbu príjmem,však? Teda prídu mi peniaze na BÚ napr. 22.12., faktúru musím urobiť do konca decembra?

Od 22.12. do 15 dní . Mohlo by to vyjsť aj na január , stále si v norme zákona. DPH Ti vstupuje do 12/2005 .Ale bolo by dobré to spraviť do konca decembra , aby si to mala uzatvorené aj v pohľadávkach .
Tweety
26.01.06,08:53
Len sa chcem uistiť. Ak príjmem preddavok, viem, že som do 15. dní povinná vyhotoviť bud faktúru alebo doklad na účely DPH,kde je rozpísaný základ dane a DPH. Tých 15 dní je o.k., ale musí to byť zároveň aj v tom istom mesiaci, kedy platbu príjmem,však? Teda prídu mi peniaze na BÚ napr. 22.12., faktúru musím urobiť do konca decembra? Musíš urobiť ku dňu 22.12.(s týmto dátumom dodania) faktúru k zaplatenému preddavku, pretože ti vzniká daňová povinnosť z dodania(úhrady).:eek:
ZuzanaA
26.01.06,08:58
Musíš urobiť ku dňu 22.12. faktúru k zaplatenému preddavku, pretože ti vzniká daňová povinnosť z dodania(úhrady).:eek:

Ale jasné, ja chápem, že 22.12. mi vzniká daňová povinnosť. Ale tú faktúru nemusím urobiť k 22.12., musím ju vystaviť do 15 dní, a na nej uvediem deň dodania 22.12.

Mne skôr išlo o to,čo mi odpovedala Zitka. Tak ďakujem :D
Zita5
26.01.06,09:01
Ale jasné, ja chápem, že 22.12. mi vzniká daňová povinnosť. Ale tú faktúru nemusím urobiť k 22.12., musím ju vystaviť do 15 dní, a na nej uvediem deň dodania 22.12.

Mne skôr išlo o to,čo mi odpovedala Zitka. Tak ďakujem :D

Nie nemusíš ju mať vystavenú 22.12.2005 .

Napr. Dátum vystavenia fa 30.12.2005
Dátum dodania 22.12.2005
Dátum splatnosti 22.12.2005

Alebo

Dátum vystavenia fa 03.01.2006
Dátum dodania 22.12.2005
Dátum splatnosti 22.12.2005
ZuzanaA
26.01.06,09:07
OK........toto som chcela vedieť. Ďakujem Vám obom. :o
heluška
03.02.06,12:55
nerobila som ešte preddavkovú fa. do EU, prosim poraďte, takže 25.01.2006 sme dostali zálohu 280 000,00 Kč na tovar, ktorý bude odoslaný čiastočne v 1/2006 a zostatok 02/2006, musím urobiť preddavkovú faktúru na sumu 280000., Sk a zaúčtovať ju, keď už 27.01.2006 idem robiť faktúru na čiastočnú dodávku tovaru, a to je vlastne oslobodené od DPh a ide to do súhrnného výkazu a druhú faktúru budem robiť vo februári za dodavky vo februári a tam by sa mi to malo vyrovnať s tými 280000,00 Kč. A ešte akým kurzom prijať tú zálohu, myslím si že tým dňom prijatia zálohy, uvažujem správne?
ALBO
03.02.06,14:52
nerobila som ešte preddavkovú fa. do EU, prosim poraďte, takže 25.01.2006 sme dostali zálohu 280 000,00 Kč na tovar, ktorý bude odoslaný čiastočne v 1/2006 a zostatok 02/2006, musím urobiť preddavkovú faktúru na sumu 280000., Sk a zaúčtovať ju, keď už 27.01.2006 idem robiť faktúru na čiastočnú dodávku tovaru, a to je vlastne oslobodené od DPh a ide to do súhrnného výkazu a druhú faktúru budem robiť vo februári za dodavky vo februári a tam by sa mi to malo vyrovnať s tými 280000,00 Kč. A ešte akým kurzom prijať tú zálohu, myslím si že tým dňom prijatia zálohy, uvažujem správne?

v § 72 sa píše, že máte vyhotoviť Fa aj pri platbe vopred a neni tam ustanovenie o možnosti zlúčenia faktúr tak ako pri tuzemských v § 71.
Ja by som tu faktúru vystavila na celú sumu a potom ešte tie dve vyúčtovacie čiastkové oslobodené (z tých asi budú odvádzať daň).
Urobila by som to preto, lebo neviem ako funguje ich zákon, Čo keď oni musia platiť DPH pri nadobudnutí tovaru aj s platby vopred. (u nás dosť dlho trvalo, kým sa kompetentní vyjadrili, že to netreba).
Keď im bude zbytočná môžu ju hodiť do koša.

Prax je ale taká, že k zaplateným zálohám nám daňový doklad nikto zvonku nevystavuje.
heluška
03.02.06,15:52
ďakujem, ja ako stále rozmýšľam tiež si to takto logicky vysvetľujem a asi to aj tak urobím. Ašte raz ďakujem
Jana Acsová
04.02.06,11:55
Prax je ale taká, že k zaplateným zálohám nám daňový doklad nikto zvonku nevystavuje.Nám áno. Napríklad Poliaci.