IvetaH
27.10.11,18:42
Dobrý večer,
prosím vás ako je to v JU, keď si kúpim dom za účelom ďalšieho predaja. Kúpený teraz a predaný v roku 2012?
Technicky ho asi zhodnocovať nebude.
Ďakujem
Zita5
28.10.11,04:53
Má SZČO predmet činnosti na kúpu a predaj nehnuteľnosti ?
Bude sa niečo v RD rekonštruovať ?Bude sa o prípadnej rekonštrukcii účtovať ?Na čas do doby predaja sa nehnuteľnosť neprenajíma ?Nebolo vydané nejaké rozhodnutie k nehnuteľnosti zo stavebného úradu na rekonštrukciu ?Alebo nehnuteľnosť sa predá v takom stave, v akom sa kúpila ?
Indeed
28.10.11,05:33
Právo vlastniť majetok a slobodne s ním nakladať zaručuje Ústava SR

II.hlava čl.20 ods.1

tiež platí ustanovenie uvedené v čl.2 ods.3 (I.hlava)
Zita5
28.10.11,05:41
Má SZČO predmet činnosti na kúpu a predaj nehnuteľnosti ?
Bude sa niečo v RD rekonštruovať ?Bude sa o prípadnej rekonštrukcii účtovať ?Na čas do doby predaja sa nehnuteľnosť neprenajíma ?Nebolo vydané nejaké rozhodnutie k nehnuteľnosti zo stavebného úradu na rekonštrukciu ?Alebo nehnuteľnosť sa predá v takom stave, v akom sa kúpila ?

Prečo sa pýtam ?
.....Postupy JU hovoria

§ 6
Pomocné knihy zložiek majetku a záväzkov

(3) V knihách dlhodobého majetku sa účtuje aj dlhodobý hmotný majetok obstaraný na účely jeho predaja,na ktorom sa bude vykonávať technické zhodnotenie. V knihách dlhodobého majetku sa účtuje aj toto technické zhodnotenie.

§ 11
Zásoby
(4) Ako tovar sa účtuje všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva a neprenajíma sa a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie.
Zita5
28.10.11,05:42
Právo vlastniť majetok a slobodne s ním nakladať zaručuje Ústava SR

II.hlava čl.20 ods.1

tiež platí ustanovenie uvedené v čl.2 ods.3 (I.hlava)

Tu nikto nespochybňuje právo vlastniť majetok , ale ide o účtovnú stránku tejto nehnuteľnosti .
Indeed
28.10.11,05:45
podčiarkol by som tvrdenie : slobodne nakladať s majetkom
ego.mc
28.10.11,06:59
Podčiarkol by som slová z otázky: "Ako je to v JÚ..." :)
IvetaH
28.10.11,07:31
No pána beka, vetrím problém. Klient mal voľné financie a doba je blbá, tak si kúpil dom, že ho potom predá. Ale nemá v predmete podnikania kúpa a predaj nehnuteľnosti. Nebude ho ani prerábať ani prenajímať. Prosím, čo s tým.
Ďakujem
Zita5
28.10.11,07:39
On ho ide kupovať ako SZČO , alebo ako občan ?
- Ak ako SZČO , tak postupujte v súlade so zákonom o účtovníctve , v súlade s postupmi a v súlade so Zákonom o dani z príjmu .Zdaňovanie bude podľa§6 pri jeho predaji v rámci podnikateľskej živnosti a tým sa aj o nehnuteľnosti bude riadne účtovať .
- Ak nehnuteľnosť zakúpi ako občan tak príjem z predaja bude v súlade so zákonom o dani z príjmu a zdaňovať tento príjem bude podľa § 8 zákona o dani z príjmu .

Takže , treba zvážiť kúpu, že akou formou - to nie je len o tom , že má voľné peniaze .
Zita5
28.10.11,07:53
A pozor pri kombinácii príjmu §6 a § 8 na platenie preddavkov v roku predaja,lebo ja osobne som sa na tom kopla .Tam treba použiť §34 odst.4. ak by preddavky hrozili .

A nezabúdať , že stále platí

Zákon o zdravotnom poistení
§ 10b
Zárobková činnosť
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#hore)

(1) Zárobková činnosť podľa tohto zákona je, ak osobitný predpis16h) alebo medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky, neustanovuje inak, činnosť vyplývajúca z právneho vzťahu, ktorý zakladá
a) právo na príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu18) okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru, 19)
b) dosahovanie príjmu z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu podľa osobitného predpisu20) okrem príjmu z výkonu činnosti osobného asistenta, 21)
c) dosahovanie príjmu z kapitálového majetku podľa osobitného predpisu, 22)
d) dosahovanie príjmu z ostatných príjmov podľa osobitného predpisu, 23)

http://www.porada.sk/t178889-p2-platenie-odvodov.html#post1877484
IvetaH
28.10.11,07:58
On ho kúpil ako SZČO a mne to doniesol ako účtovníčke. Účel kúpy je ďalší predaj. Otázka je, ako ten nákup zavediem do účta tento rok. Zatiaľ mi to vychádza, že normálne daňový náklad komplet celé a nie odpisy. Je to tak prosím?
A nad predajom som vôbec ešte neuvažovala. Lebo si myslím, že to tak skoro nepredá, a tiež si myslím, že chce či nechce bude musieť do toho domu čosi vraziť, ak ho bude chcieť predať aspoň za to, za čo kúpil.
Vieš, to je tak. Najskôr to musím urobiť podľa neho, lebo zbytočne mu budeš rozprávať. A keď uvidí výstup, potom to obvykle prerábam.
A ešte k tomu si obvolá ďalľších 7 ľudí, každý mu niečo povie a príde mi tu mudrovať. No zlatý.
Zita5
28.10.11,08:04
On ho kúpil ako SZČO a mne to doniesol ako účtovníčke. Účel kúpy je ďalší predaj. Otázka je, ako ten nákup zavediem do účta tento rok. Zatiaľ mi to vychádza, že normálne daňový náklad komplet celé a nie odpisy. Je to tak prosím?
A nad predajom som vôbec ešte neuvažovala. Lebo si myslím, že to tak skoro nepredá, a tiež si myslím, že chce či nechce bude musieť do toho domu čosi vraziť, ak ho bude chcieť predať aspoň za to, za čo kúpil.
Vieš, to je tak. Najskôr to musím urobiť podľa neho, lebo zbytočne mu budeš rozprávať. A keď uvidí výstup, potom to obvykle prerábam.
A ešte k tomu si obvolá ďalľších 7 ľudí, každý mu niečo povie a príde mi tu mudrovať. No zlatý.

No ty nemôžeš napĺňať jeho predstavy a aj predstavy jeho siedmych radcov , Ty musíš účtovať v súlade so zákonmi , inak dôsledky za účtovanie (tak ako si želá klient) si ponesieš aj Ty .Neviem si predstaviť , že pri jeho nákupe si teraz zníži základ dane( ako nákup tovaru ) a po 1.1.2012 zmení pohľad a začne špekulovať . A pritom na obchodovanie z nehnuteľnosťami nemá ani predmet činnosti , vydaný živno úradom.
On už teraz musí vedieť , že čo chce.
IvetaH
28.10.11,08:33
Úplne s tebou súhlasím, ale on bude vedieť čo chce, až keď mu všetko vyčíslim a ešte 3x. Zatiaľ vždy rešpektoval moje doporučenia, ale vždy to muselo byť takto boľavo. Pre mňa strata času, ale zas musím uznať, že sa aj naučím niečo nad čím bežne nerozmýšľam.
Ďakujem všetkým a idem teda vyčísľovať rok 2011 a aj rok 2012.
Pekný deň želám