ajkahp
27.10.11,19:57
Ahojte, prosim Vas o radu :-). Moze konatel s.r.o. (nie je spolocnik) fakturovat (ako zivnostnik) s.r.o. odmenu za vykon funkcie konatela? Uzatvoril by mandatnu zmluvu s s.r.o. ako SZCO, a takto by fakturoval svoju odmenu. Alebo je to neprijatelne?
Dakujem :-)
Mila123
27.10.11,18:29
viem, že platí, že prácu konateľa sa nevykonáva na základe ZP.....
a od 01012011 je povinnosť prihlásiť do SP a ZP takých , kt. majú odmenu za výkon práce konateľa ......ja by som nemala odvahu vyfakturovať takúto činnosť ....
ako by ste túto službu charakterizovali???? ako čo ???
zk24
27.10.11,18:36
Neviem si to v reále moc predstaviť. Živnostník môže faktúrovať to, na čo má živnostenské oprávnenie. Existuje činnosť na konateľstvo?

Viem si ale predstaviť situáciu, že ako fyzická osoba nepodnikateľ budete konateľom v nejakej s.r.o-čke.
A ak máte živnosť trebárs na upratovacie práce, tak s.r.o. môže využiť služby živnostníka na upratovacie práce.

Možno som to nepochopila správne, ale nejako som neporozumela spojeniu - faktúrovať za výkon funkcie konateľa. To sa dá faktúrovať? Ak konateľ poberá odmenu, považuje sa zamestnanca....
ajkahp
27.10.11,18:44
A keby fakturoval vykonavanie sprostredkovania poistenia alebo obchodu, lebo tuto cinnost pre spolocnost vykonava. Spolocnost nema ziadnych zamestnancov, a spolocnici chcu, aby tuto cinnost vykonaval na zaklade zivnostenskeho opravnenia. Ci aj toto je neprijatelne, a musi dostavat len odmenu za vykon funkcie ako fyzicka osoba, co sa povazuje za prijem zo zavislej cinnosti?
zk24
27.10.11,18:58
Mozes robit konatela a nepoberat z toho odmenu.

Citujem:
"A keby fakturoval vykonavanie sprostredkovania poistenia alebo obchodu, lebo tuto cinnost pre spolocnost vykonava. Spolocnost nema ziadnych zamestnancov, a spolocnici chcu, aby tuto cinnost vykonaval na zaklade zivnostenskeho opravnenia."

Ak túto cinnost pre spolocnost vykonáva, tak preco si ju teraz nefakturuje? Nejaka som z toho zamotana...
ajkahp
27.10.11,19:58
Ja som to trochu zamotane napisala :-) Zivnost ma len 2 mesiace, vykonava sprostredkovanie poistenia pre s.r.o. a zaroven je v nej konatelom. Takze za vykon funkcie nebude dostavat ziadnu odmenu, a bude len fakturovat provizie za sprostredkovanie? Zriadil si zivnost, lebo nie je v pracovnom pomere v s.r.o..
zk24
27.10.11,20:11
Ja som to trochu zamotane napisala :-) Zivnost ma len 2 mesiace, vykonava sprostredkovanie poistenia pre s.r.o. a zaroven je v nej konatelom. Takze za vykon funkcie nebude dostavat ziadnu odmenu, a bude len fakturovat provizie za sprostredkovanie? Zriadil si zivnost, lebo nie je v pracovnom pomere v s.r.o..

Skúste si najprv prečítať toto (je to staršieho dáta, ale verím tomu že neičo také existuje stále, len som lenivá otvoriť zákonník):
http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-firemne-pravo/konatel-a-szco-v-jednom.html

s.r.o a szčo neponúkajú náhodou tie isté služby? nemôže tebe nastať tento prípad?

Späť k vašim otázkam (ak sa vás ten príklad z linky netyka):
Vy môžete byť konateľ s odmenou aj bez odmeny. Je to na Vás. Ak budete ako s odmenou, tak budete v s.r.o. vystupovať ako zamestnanec. To znamená, že Vás prihlásia do SP, ZP na daňový úrad, s.r.o-čka bude za vás platiť odvody, vy budete odmenu zdaňovať atď. To sa však nevylučuje s tým, že vy máte súčasne živnosť (môžete byť konateľom v s.r.o. aj nezávisle od toho živnostníkom).
ajkahp
28.10.11,09:08
V podstate chce pracovat pre spolocnost, ale nie ako zamestnanec, ale ako SZCO. Obchody nebude vykonavat na vlastny ucet, ale v mene a na ucet s.r.o., a fakturoval by si odmenu za vykon obchodnej cinnosti. Ale neviem ci je to takto spravne...... :-(
Gabca
28.10.11,09:35
V podstate chce pracovat pre spolocnost, ale nie ako zamestnanec, ale ako SZCO. Obchody nebude vykonavat na vlastny ucet, ale v mene a na ucet s.r.o., a fakturoval by si odmenu za vykon obchodnej cinnosti. Ale neviem ci je to takto spravne...... :-(

Odmena za výkon funkcie konateľa by mala byť stanovená v spoločenskej zmluve, alebo rozhodnutá vo Valnom zhromaždení a na základe toho vyplácaná konateľovi. Sprostredkovanie poistenia je iná činnosť, ktorú by mohol vykonávať na základe pracovnej zmluvy alebo sprostredkovateľskej zmluvy ako SZČO. Odmena za výkon funkcie nemá nič spoločné so sprostredkovaním poistenia.