srska
27.10.11,20:45
v mpk je Návrh opatrenia Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú vzory daňových priznaní k dani z príjmov - DPPO, DPFOB, DPFOA nové tlačivá (http://www.******.sk/viewtopic.php?f=200&t=385)
zk24
27.10.11,19:08
Super... už čakám iba na tlačivá... mzdy do konca roka sú už vypočítané aj príjmy z prenájmu.... ;)
srska
27.10.11,19:13
mpk má byť ukončené 21.11.11
ondrejvla
01.11.11,19:42
mpk má byť ukončené 21.11.11

Asi sa spýtam blbo, to je čo za skratka mpk?:eek:
Anduška
01.11.11,20:05
mpk - žeby medzipripomienkové konanie
srska
01.11.11,21:16
mpk = medzirezortné pripomienkové konanie - používa sa na portáli právnych predpisov (https://lt.justice.gov.sk/Material/MaterialWorkflow.aspx?instEID=-1&matEID=4167&langEID=1)
srska
22.11.11,14:58
mpk ukončené

pripomienky:

Ministerstvo zdravotníctva SR

k tlačivu FO B
pripomienka 1:

VI. oddiel: Počet mesiacov vykonávania činnosti, z ktorej daňovník dosahuje príjmy z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti (vypĺňa sa pre potreby Sociálnej poisťovne podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov)
doplniť za text „...neskorších predpisov...“ slová: „a zdravotnej poisťovne podľa zákona č. 580/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov.“).

odôvodnenie: údaj bude využitý aj zdravotnými poisťovňami pri ročnom zúčtovaní poistného na verejné zdravotné poistenie

k tlačivu FO B
pripomienka 2:

VI. oddiel, text „Preukázateľne zaplatené poistné na zdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona“ zmeniť na text „Preukázateľné zaplatené poistné na zdravotné poistenie týkajúce sa zdaňovacieho obdobia (uhradené preddavky na poistné za rok 2011 v roku 2011)“

VI. oddiel, text: „Preukázateľne zaplatené preddavky na zdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 3 zákona“ zmeniť na text „Preukázateľné zaplatené poistné na zdravotné poistenie týkajúce sa minulých zdaňovacích období“

odôvodnenie: Pre účely ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie je potrebné rozlíšiť preukázateľne zaplatené poistné týkajúce sa zdaňovacieho obdobia a minulých zdaňovacích období.
Táto pripomienka je zásadná.


Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny

K Prílohe č. 2 (Daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby – FO typ B) oddiel VI, Tabuľka č. 1 (napríklad riadok 6
odporúčame pri výpočte základu dane z príjmov z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu - vytvoriť samostatný riadok (alebo rozdeliť riadok č. 6) a uviesť v ňom - príjmy a výdavky fyzických osôb, ktoré podľa zmluvy o výkone osobnej asistencie vykonávajú osobnú asistenciu fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím .
Odôvodnenie:
Príjem osobných asistentov nie je súčasťou vymeriavacieho základu na poistné na verejné zdravotné poistenie a na sociálne poistenie, pričom sa zahŕňa do čiastkového základu dane z príjmov fyzickej osoby. Z tohto dôvodu je potrebné údaje osobných asistentov uvádzať samostatne. Ide aj o súlad s § 20 zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov.




K Prílohe č. 3 (Daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby – PO) V. časť
odporúčame uvádzať povinnosť platiteľov vyplácajúcich príjmy fyzickým osobám (podľa § 3 ods. 2 písm. c), prípadne aj podľa § 5 ods. 7 písm. i) v prehľadoch, resp. v hlásení predkladaných platiteľmi dane z príjmu zo závislej činnosti – všetky takto vyplatené sumy fyzickým osobám v štruktúre : meno, priezvisko fyzickej osoby, rodné číslo, suma, dátum vyplatenia.
Odôvodnenie:
Ide o súvislosť s návrhom uvedeným v bode 3. Tiež sa zabezpečí vzájomná kontrola údajov medzi osobou, ktorá vypláca dividendy a podiely na zisku a ich príjemcami.


K Prílohe č. 1 a Prílohe č. 2 (Daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby – FO typ A, FO typ B)
navrhujeme včleniť do daňových priznaní údaje, ktoré nie sú predmetom dane z príjmov a ktoré sú oslobodené od dane z príjmov fyzickej osoby a nie sú v súčasnosti uvádzané v daňových priznaniach (príjmy podľa § 3 ods. 2 písm. c) a podľa § 5 ods. 7 písm. i) zákona o dani z príjmov). Tieto príjmy sú však súčasťou vymeriavacieho základu na poistné, pričom tieto údaje nie je možné získať bez vzniku dodatočnej administratívnej záťaže subjektov, ktorá by súvisela s predkladaním týchto údajov do poisťovní, a to navyše po zrušení povinnosti predkladať údaje súvisiace s podnikaním do Sociálnej poisťovne.
Odôvodnenie:
Vzhľadom na zámer zjednotenia výberu daní a poistného, znižovania administratívnej záťaže, zabezpečenia predkladania údajov len jednému orgánu verejnej správy odporúčame uvedené údaje včleniť do daňových priznaní, aby ich bolo možné získať pre účely poisťovní a správny výpočet poistného.
Uvedený návrh je v súlade aj so zámermi, nakoľko výber poistného by mala vykonávať v ďalších obdobiach finančná správam t. j. tieto údaje budú musieť byť súčasťou daňového priznania aj po zjednotení výberu daní a poisteného.


K Prílohe č. 1 a Prílohe č. 2 (Daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby – FO typ A, FO typ B) V oddiel
navrhujeme pri úhrne príjmov od všetkých zamestnávateľov vyčleniť z tohto príjmu – okrem úhrnu príjmov plynúcich na základe dohôd (r. 32 – v type A alebo r. 34a – v type B) aj nasledovné príjmy:
sumu príspevku zamestnávateľa podľa zákona o službách zamestnanosti,
nepeňažný príjem zo sociálneho fondu poskytnutý z predchádzajúceho pracovného vzťahu, príjem žiaka a študenta z výcviku,
príjem člena volebnej komisie,
sumu úhrady do doplnkovej dôchodkovej poisťovne zaplatenej zamestnávateľom za zamestnanca.
Odôvodnenie:
Vzhľadom na nejednotnosť daňového základu a vymeriavacieho základu je potrebné samostatne uviesť príjmy, ktoré sú súčasťou základu dane, avšak nevstupujú do vymeriavacieho základu na poistné. Uvedené zabezpečí správne určenie výšky poistného, vytvára predpoklady pre zjednotený výber daní a poistného a zabezpečí zníženie administratívnej záťaže.


Sociálna poisťovňa:

K prílohe č. 2 návrhu - k VI. oddielu
V súvislosti so samostatne zárobkovo činnými osobami, ktoré účtujú v sústave podvojného účtovníctva, navrhujeme nasledovné:
Nakoľko tieto osoby nevypĺňajú Tabuľku č. 1 Daňového priznania a pre výkon sociálneho poistenia je rozhodujúca informácia o výške ich výnosov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti (s vylúčením výnosov z prenájmu nehnuteľností), navrhujeme do daňového priznania vložiť nový riadok pre samostatne zárobkovo činnú osobu, ktorá účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o sumárnej výške výnosov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti s vylúčením výnosov z prenájmu nehnuteľností. V prípade, ak tento návrh nebude akceptovaný, je potrebná minimálne informácia v daňovom priznaní, že samostatne zárobkovo činná osoba účtuje v sústave podvojného účtovníctva.


K prílohe č. 2 - k VI. oddielu
Z tlačiva navrhujeme vypustiť riadok „Počet mesiacov vykonávania činnosti, z ktorej daňovník dosahuje príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti“, ktorá slúži výlučne pre potreby výkonu sociálneho poistenia. Počet mesiacov výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti je už za rok 2011 rovný počtu mesiacov registrácie fyzickej osoby na daňovom úrade v súvislosti s dosahovaním príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, ktorý údaj má k dispozícii Daňové riaditeľstvo SR.


K prílohe č. 2 - k VI. oddielu
Pre výkon sociálneho poistenia je potrebný údaj o výške dosiahnutých príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. zo zdrojov v zahraničí spolu s uvedením krajiny zdroja príjmu, preto navrhujeme vložiť osobitný riadok pre tento údaj.


K prílohe č. 2
Do kontaktných údajov navrhujeme doplniť e-mailovú adresu daňovníka, a to z dôvodu rozširujúcej sa elektronickej komunikácie, urýchleniu a zjednodušeniu komunikácie a odbúravaniu administratívnej náročnosti, tak na strane daňovníka, ako aj inštitúcií.


Slovenská komora daňových poradcov:

K prílohe č. 3 Daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby
V tabuľke E na riadku 1 nahradiť text „Základ dane uvedený na r. 400“„ novým znením : „Základ dane uvedený na r. 500“.

Zdôvodnenie:
Navrhovaná úprava odstráni rozdiely v maximálne započítavanej dani vznikajúce v prípadoch, keď daňovník stratu „umoruje“ a v prípadoch, keď daňovník stratu „neumoruje“.
Podľa doterajšej úpravy v tlačive daňového priznania využitie práva na umorenie daňovej straty v roku, v ktorom daňovník uplatňuje zápočet dane zaplatenej v zahraničí, daňovníka priamo znevýhodňuje.
Keďže pri výpočte maximálne započítavanej zahraničnej dane na riadku 4 Tabuľky E tlačiva sa vychádza z dane vyčíslenej na riadku 600 tlačiva a v prípade „umorovania“ straty na riadku 500 tlačiva sa táto Daň na riadku 600 počíta z riadku 500 (nie z riadku 400), aj k výpočtu pomeru príjmov na účely vyčíslenia maximálne započítavanej dane je potrebné použiť príjmy (základ dane) uvedené na riadku 500 tlačiva.


K prílohe č. 3 Daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby
Na riadku 01 uvádzame štandardne daňové identifikačné číslo daňovníka a na riadku 05 jeho názov. Problém v praxi však nastáva napr. pri fúziách, keď sa jedna spoločnosť zrušuje a druhá, ktorá je jej právnym nástupcom, je povinná podať priznanie za zrušujúcu spoločnosť podľa § 49 ods. 6 zákona o dani z príjmov.
V konkrétnych dvoch prípadoch sa ani DR SR ani daňový úrad nevedeli jednoznačné zhodnúť, čí v tomto prípade má byť na daňovom priznaní PO uvedené DIČ a Názov zrušenej spoločnosti alebo jej právneho nástupcu.
Aby uvedené bolo jednoznačne jasné, navrhujeme túto problematiku vyriešiť cez odkaz na prvej strane priznania prípadne v poučení k vyplňovaniu DPPO.
zk24
08.12.11,18:43
Ako to prosím momentálne vyzerá s tými tlačivami? nejaký nádejný dátum vydania už máme alebo ešte nie? Ďakujem
Marína
08.12.11,18:50
zk24
08.12.11,18:55
ked tam nie su, znamana to ze este nie su schvalene?
srska
12.12.11,09:21
zk24
18.12.11,19:55
Konečneeeeeeeeeeeee
zk24
15.01.12,19:21
nemáte niekto "podprahové" info kedy budu tieto tlačivá zapracovane do eDANE? Už ked vcera aktualizovali stránku som dufala ze uz budu tlačivá dostupné aj v eDANE ale stale nic... :(
luciaNR
19.01.12,21:48
ahojte..prosím vás menili sa len daňové priznania? lebo tie som už našla. aj nové výkazy v JU
ale súvahu a výkaz ZaS som nenašla nové.. zostávajú tie minuloročné? neviete? ďakujem
srska
03.02.12,04:42
k DPFOA za 2011 oprava textu k vydanému poučeniu vo fs 01/2012 strana 53 (http://www.finance.gov.sk/Components/CategoryDocuments/s_LoadDocument.aspx?categoryId=8141&documentId=7001)
soo
25.02.12,15:37
Neviete niekto kedy konecne budu tlaciva aj na drsr ? Si davaju nejako nacas ... :mad: pripadne nemate niekto editovatelne (a ulozitelne) DPPO za 2011 ? bola by som povdacnaaa
zk24
27.02.12,09:07
Mi hovor... mam kupeny ZEP a nemozem ho používať. Nech mi DRSR vráti polovicu poplatku za ZEP. Mam ho hlavne kvoli DP DzP nech nemusim tlačíť 3,000 papierov na konci roka... a asi aj tak budem musieť....
zk24
28.02.12,08:42
zo stránky drsr.sk

"S účinnosťou od 27.2.2012 bolo v aplikácii EZU doplnené tlačivo daňového priznania k dani z príjmov PO za zdaňovacie obdobie 2011."

To EZU funguje ako? Ja som doteraz posielala iba bud cez eDANE alebo cez eTAX na portáli drsr.sk

Dakujem
mizu24
28.02.12,20:05
musíš požiadať o identifikátor, vytlačiť ho spolu s protokolom a dohodou a na DU to pred nimi podpísať. Potom ti to sprístupnia a nemusíš nosiť krycie listy.
Aspoň takto som to pochopila ja...
tictac7
28.02.12,20:14
musíš požiadať o identifikátor, vytlačiť ho spolu s protokolom a dohodou a na DU to pred nimi podpísať. Potom ti to sprístupnia a nemusíš nosiť krycie listy.
Aspoň takto som to pochopila ja...

zk24 ani doteraz nemusela nosiť krycie listy - má ZEP ;)
srska
07.03.12,15:22
pani Uhrínová - vedúca odboru metodiky daní finančnej správy SR (tak bolo uvedené na TA3) - ma dnes na TA3 svojim vysvetľovaním § 49 ods. 3 zákona 595/2003 Z.z. milo prekvapila:

poučovala slovenskú podnikateľskú pospolitosť, že si má daňovník - ak nestíha termín podania DP do 3 kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia - podať u správcu dane žiadosť o predĺženie lehoty na podanie DP:)
Aljok
07.03.12,16:14
Veď chudáci musia ovládať až 3 zákony. My účtovníci koľko? Dvadsať?
Tweety
07.03.12,16:16
pani Uhrínová - vedúca odboru metodiky daní finančnej správy SR (tak bolo uvedené na TA3) - ma dnes na TA3 svojim vysvetľovaním § 49 ods. 3 zákona 595/2003 Z.z. milo prekvapila:

poučovala slovenskú podnikateľskú pospolitosť, že si má daňovník - ak nestíha termín podania DP do 3 kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia - podať u správcu dane žiadosť o predĺženie lehoty na podanie DP:)

Možno chudera nemala svoj deň alebo, žeby to boli medzery?( ale nie tie medzi zubami.):rolleyes:
srska
07.03.12,16:41
Možno chudera nemala svoj deň alebo, žeby to boli medzery?( ale nie tie medzi zubami.):rolleyes:
tak určite:) time 09:35 - 10:38

http://www.ta3.com/clanok/10805/na-priznanie-mate-3-tyzdne.html
srska
07.03.12,16:55
o identifikátore, o ktorom informuje verejnosť hneď na začiatku ani nepíšem (to jej prepáčim)
Tweety
07.03.12,17:00
Smutné na tom je práve to, že my, ako daňovníci musíme ovládať všetky zákony potrebné k svojej práci, a nie je ich málo. Nám neprepáči nikto nič. A oni tie svoje, ktoré ľahko spočítajú na prstoch jednej ruky akosi nie a nie.
srska
07.03.12,17:03
Smutné na tom je práve to, že my, ako daňovníci musíme ovládať všetky zákony potrebné k svojej práci, a nie je ich málo. Nám neprepáči nikto nič. A oni tie svoje, ktoré ľahko spočítajú na prstoch jednej ruky akosi nie a nie.a určite ide do relácie naostro - bez predom stanovených tém;)
Tweety
07.03.12,17:15
a určite ide do relácie naostro - bez predom stanovených tém;)

Naostro, v prvom momente som sa zľakla, až ma zamrazilo, fíha, ako to vieš ťak ľahko odhadnúť.:---
Tweety
07.03.12,17:15
a určite ide do relácie naostro - bez predom stanovených tém;)

Predom stanovené témy sa môžu týkať furt len toho samého, či?
srska
07.03.12,17:26
Predom stanovené témy sa môžu týkať furt len toho samého, či?hej, ale to v tom zázname medzi 09:35 - 10:38 je neospravedlniteľné - veď tam robí min 15 rokov
Tweety
07.03.12,17:26
hej, ale to v tom zázname medzi 09:35 - 10:38 je neospravedlniteľné - veď tam robí min 15 rokov
Je to teda na zaplakanie, veď v takom čase človeku najlepšie myslí. A keď tam robí 15 rokov, tak to má mať všetko v malíčku.
srska
07.03.12,17:34
Je to teda na zaplakanie, veď v takom čase človeku najlepšie myslí. A keď tam robí 15 rokov, tak to má mať všetko v malíčku.skôr v paži? nie - to je nevedomosť a to je na tom tragické
Tweety
07.03.12,17:53
Evidentne, a možno ju to ani netrápi
Stefan2005
07.03.12,17:58
....A oni tie svoje, ktoré ľahko spočítajú na prstoch jednej ruky akosi nie a nie.

... pre nich novelizácie vstupujú do platnosti až v období, keď začnú kontrolovať daný rok, v ktorom nastali zmeny - bežne majú posun 2-3 roky; no ale keď ani metodici nezaberajú, je to na :mee:
Tweety
07.03.12,17:59
... pre nich novelizácie vstupujú do platnosti až v období, keď začnú kontrolovať daný rok, v ktorom nastali zmeny - bežne majú posun 2-3 roky; no ale keď ani metodici nezaberajú, je to na :mee:
A čo my chudáci, čo musíme vecí naštudovať doslova na kolene, je to teda des a hrôza, ja chcem ísť pracovať na DÚ. Jedna pikoška. Mala som v práci správkyňu dane, ktorá nevedela ozaj nič, potom sme dostali novú, nevedela som prečo. Myslela som, že ju vyhodili. Až jedného pekného dňa som niesla DP a hádajte, kde postúpila, na styk s verejnosťou. Skoro som z nôh odpadla.
Stefan2005
07.03.12,18:51
... správkyňu dane, ktorá nevedela ozaj nič ... postúpila, na styk s verejnosťou. Skoro som z nôh odpadla.

je to veru nezvyklé - ľudí, ktorí nič nevedia, zvyknú totiž preradiť do vedúcich funkcií ;)
srska
21.12.12,05:07
Benko
04.01.13,11:37
Až sa bojím opýtať.
Prosím vás, už je niekde editovateľné tlačivo DP z príjmu za rok 2012?