Matej5206
28.10.11,08:05
Dobrý deň

Chcel by som sa informovať po akej dobe je možné si nárokovať penále z omeškania zaplatenia faktúry. Zákaznik mi dlžil približne 5 mesiacov 5000€. Od úplneho uhradenia ubehlo približne dalších 5 mesiacov. Kedže vsetko si robím sám nejako som nemal doteras čas to riešiť Môžem aj po tejto dobe 5 mesiacov žiadať úroky z omeškania? ak ano kolko percent? vraj je to nejako štatom stanovene a potom ako to riešiť či poslať fakturu alebo ako. Som začiatocnik v podnikani tak budem rád akejkolvek pomoci DAKUJEM
mattto
28.10.11,07:44
jasné, že môžeš, v tomto prípade je premlčacia doba štyri roky - všeobecná podľa obchodného zákonníka a začala plynúť prvý deň omeškania. Úrok z omeškania je o 8% vyšší ako základná úroková sadzba ECB v deň omeškania (nájdeš na stránke NBS), je to jednoduché si zistiť. (úrok z omeškania upravuje nariadenie vlády SR č. 87/95 Z.z.) Pozri si účtovné doklady a sumu, ktorú ti dlhuje si musíš vypočítať z každej splátky, pričom deň omeškania bude stále rovnaký.

Napr. mal ti tých 5000 EUR zaplatiť 10.3.2010, ale on ti zaplatil v splátkach, prvých 1000 ti zaplatil 5.5.2010 - preto si budeš uplatňovať úrok z omeškania zo sumy 1000 EUR vo výške ECB+8% od 11.3.2010 (deň po splatnosti) do dňa, kedy ti tých 1000 EUR bolo pripísaných na účet. A takto to urobíš s každou splátkou, deň omeškania bude stále rovnaký, aj úroková sadzba bude rovnaká, len bude meniť dlžnú sumu (podľa splátky, v akých ti zaplatil tých 5000) a podľa dĺžky omeškania.

Takto dôjdeš k nejakej sume, ktorú mu normálne vyfaktúruješ, k faktúre môžeš priložiť aj spôsob výpočtu, aby vedel, ako si k tej sume dospel. Ak túto faktúru nezaplatí, klasicky podáš návrh na súd