Katarína111
28.10.11,12:02
Fyzická osoba uzatvorí zmluvu o výpožičke podľa § 659 obč.zákonníka s s.r.o. Je potrebná registrácia na daňovom úrade ako pri prenájme?
Ďakujem
vilob
27.07.12,06:22
Mám podobnú otázku. SRO chce uzatvoriť zmluvu o výpožičke nehnuteľnosti s ďalšou SRO. Má povinnosť registrovať sa na DÚ ako pri prenájme nehnuteľnosti?? Taktiež sa neviem zorientovať, ktorým § obchodného zákonníka sa ohľadom tejto zmluvy riadiť? Ďakujem krásne za odpoveď.
007gituska
27.07.12,06:46
výpožička nie je prenájom. výpožička je bezplatná. nájom je odplatný. podľa môjho názoru pri výpožičke nie je potrebná registrácia na daňovom úrade ale len v tom prípade, keď služby - energie, smetné ... platí požičiavateľ /ten kto má napr nehnuteľnosť vo výpožičke/ vo svojom mene a na svoj náklad. ak uvedené služby uhrádza vypožičiavateľ a tie potom refunduje požičiavateľovi, vzniká povinnosť registrácie.
vilob
27.07.12,06:59
Energie platí vypožičiavateľ, ale nerefunduje ich ďalej požičiavateľovi (obidve sročky majú jedného majiteľa). je povinnosť registrácie aj v tomto prípade?
007gituska
27.07.12,07:03
ak energie platí vypožičiavateľ a tie refunduje, potom sa musí registrovať. má totiž príjem, ktorý súvisí s nájmom/výpožičkou. výdavky uplatňuje podľa zákona o dani z príjmov - skutočné, percentuálne.
vilob
27.07.12,07:04
Energie platí vypožičiavateľ, ale nerefunduje ich ďalej požičiavateľovi (obidve sročky majú jedného majiteľa). je povinnosť registrácie aj v tomto prípade?
...nerefunduje....
007gituska
27.07.12,07:07
a môžem sa spýtať čo je predmetom výpožičky? ak sú to napr. kancelárske priestory tak tam je jednoznačne aj spotreba energií. potom požičiavateľ má neoprávnený majetkový prospech.
vilob
27.07.12,07:21
vysvetlím - jeden spoločník založil sročku. následne založil ďalšiu s tým istým miestom podnikania. Nakoľko obe sídlia v jednej kancelárii, chcel by to ošetriť nejakou zmluvou. Preto mi napadla možnosť, že by prvá sročka dala do "výpožičky" kancelárie druhej sročke s tým, že je to bezodplatne a všetky energie hradí aj naďalej prvá sročka (čiže vypožičiavateľ). Zaujíma ma, či by sa prvá sročka (vypožičiavateľ) musela v tomto prípade registrovať na DÚ ako pri prenájme
007gituska
27.07.12,07:27
a čo tak dohoda o spoločnom nájme /iná nepomenovaná zmluva/? v dohode by sa dohodli na úhrade výdavkov. čo ty na to? nie je to ani nájom a ani výpožička = žiadna registrácia.
vilob
27.07.12,07:34
super :-) Ďakujem.
Jana Acsová
27.07.12,10:27
Zaujíma ma, či by sa prvá sročka (vypožičiavateľ) musela v tomto prípade registrovať na DÚ ako pri prenájmeA podľa ktorého paragrafu? Podľa toho, čo upravuje registráciu fyzických osôb? T.j. 49a/2 ZoDP? Ten sa sro netýka.
vilob
27.07.12,10:42
no veď práve... taktiež neviem podľa ktorého §...
Jana Acsová
27.07.12,10:53
no veď práve... taktiež neviem podľa ktorého §...
A existuje?