Galka26
28.10.11,17:29
Dobrý deň.

Prosím, neviem nájsť odpoveď na nasledovnú otázku.

(http://www.akopodnikat.sk/index.php?option=com_content&task=category§ionid=8&id=35&Itemid=65)Zaujíma ma definícia krátkodobého hmotného majetku. Zaevidovala som nejaké veci (do krátkodobého majetku), ktoré mama teraz kupovala pre účely podnikania, konkrétne: multifunk.zariadenie (130 eur), usb kábel do nej (1,21 eur), webkamera a slúchadlá s mikrofónom (pre bezplatnú komunikáciu cez skype, 23 eur) a 2 knihy- tiež súvisiace s podnikaním ("Dane a účtovníctvo" a "Internet", suma 17 eur). Všetko toto, pevne verím, bude mama používať dlhšie, ako 1 rok.

Otázka znie, či to je naozaj krátkodobý majetok. Je tam nejaký cenový limit alebo len časový? Prestalo sa mi to nejako vidieť (na základe toho, čo som sa dočítala kade-tade na nete), tak sa pýtam.

Ďakujem za odpovede.

G.
Galka26
28.10.11,15:52
Galka26
28.10.11,16:09
Dobrý deň.

Prosím, neviem nájsť odpoveď na nasledovnú otázku.

(http://www.akopodnikat.sk/index.php?option=com_content&task=category§ionid=8&id=35&Itemid=65)Zaujíma ma definícia krátkodobého hmotného majetku. Zaevidovala som nejaké veci (do krátkodobého majetku), ktoré mama teraz kupovala pre účely podnikania, konkrétne: multifunk.zariadenie (130 eur), usb kábel do nej (1,21 eur), webkamera a slúchadlá s mikrofónom (pre bezplatnú komunikáciu cez skype, 23 eur) a 2 knihy- tiež súvisiace s podnikaním ("Dane a účtovníctvo" a "Internet", suma 17 eur). Všetko toto, pevne verím, bude mama používať dlhšie, ako 1 rok.

Otázka znie, či to je naozaj krátkodobý majetok. Je tam nejaký cenový limit alebo len časový? Prestalo sa mi to nejako vidieť (na základe toho, čo som sa dočítala kade-tade na nete), tak sa pýtam.

Ďakujem za odpovede.

G.

Tak som teda po dlhšom pátraní zistila/ našla tabuľku odpisových skupín, ktorú prikladám a podľa ktorej dedukujem, že konkrétne to multifunkčné zariadenie (aj keď len so sumou 130 eur) by som mala asi zaradiť do DHM, lebo ako "periférne zariadenie k počítaču", to patrí do 1. odpisovej skupiny, a to sa, myslím, vzťahuje len na DHM, nie na krátkodobý majetok.

Tu mi ale vyvstáva ďalšia otázka, či mama musí zaradiť svoj 6-ročný počítač, kupovaný na súkromné účely (a určite už od neho ani nenájdeme žiadne papiere) do podnikateľského užívania... ?? Aby teda to "periférne zariadenie", t.j. multifunk.zariadenie, malo nejaký "zmysel". Je v ňom napr. aj kopírka, ktorá má zmysel aj bez počítača.

Prosím o radu.

Ďakujem.

G.
Galka26
28.10.11,16:11
A zabudla som priložiť tú tabuľku, tak prikladám.
Galka26
28.10.11,16:13
Sama so sebou sa tu bavím :(
Príroda
28.10.11,16:21
Zdravím, aj mňa by to zaujímalo. Robím v alfe a tiež také veci dávam do evidencie krátkodobého majetku, lebo tam iná evidencia majetku nie je len krátkodobý a DHM. Na DHM mi tá cena nesedí aj keď tá možnosť to tam zaradiť asi je, ale nemusí to byť. Pridá sa niekto skúsenejší? Vďaka.
Galka26
28.10.11,16:25
Zdravím, aj mňa by to zaujímalo. Robím v alfe a tiež také veci dávam do evidencie krátkodobého majetku, lebo tam iná evidencia majetku nie je len krátkodobý a DHM. Na DHM mi tá cena nesedí aj keď tá možnosť to tam zaradiť asi je, ale nemusí to byť. Pridá sa niekto skúsenejší? Vďaka.

:) Som rada, že sa tu niekto objavil.

Ja si myslím, že keby som tam nejako zaradila aj ten starý počítač a spravila z toho "konsolidovaný celok" :))) tak by to mohlo byť aj DHM, ale takto to asi nechám v krátkodobom. Dúfam, že sa mi k tomu niekto vyjadrí :)
Jarka 1
28.10.11,16:26
(2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú
a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 1 700 eur a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,
Galka26
28.10.11,16:27
(2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú
a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 1 700 eur a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,

takže hovoríte, že sa jedná o krátkodobý majetok v prípade toho zariadenia za 130 eur, áno?

ďakujem.
rodina1
28.10.11,16:29
Tak som teda po dlhšom pátraní zistila/ našla tabuľku odpisových skupín, ktorú prikladám a podľa ktorej dedukujem, že konkrétne to multifunkčné zariadenie (aj keď len so sumou 130 eur) by som mala asi zaradiť do DHM, lebo ako "periférne zariadenie k počítaču", to patrí do 1. odpisovej skupiny, a to sa, myslím, vzťahuje len na DHM, nie na krátkodobý majetok.

Tu mi ale vyvstáva ďalšia otázka, či mama musí zaradiť svoj 6-ročný počítač, kupovaný na súkromné účely (a určite už od neho ani nenájdeme žiadne papiere) do podnikateľského užívania... ?? Aby teda to "periférne zariadenie", t.j. multifunk.zariadenie, malo nejaký "zmysel". Je v ňom napr. aj kopírka, ktorá má zmysel aj bez počítača.

Prosím o radu.

Ďakujem.

G.

Ide o to, či multifunkčné zariadenie môže fungovať bez počítača (čo zrejme môže, pretože je multifunkčné). V tom prípade sa nezaraďuje ako súčasť počítača (a spolu s cenou počítača možno netvorí cenu spolu viac ako 1 700 Eur), a teda sa nezaraďuje ako dlhodobý hmotný majetok a tým pádom sa neodpisuje. Treba si prečítať, čo je dlhodobý hmotný majetok - je to majetok, ktorého OC je vyššia ako 1700 Eur, a doba používania viac ako jeden rok.
Takže, v internej smernici je možné určiť, čo budete evidovať ako krátkodobý majetok (môže to byť majetok, ktorého OC je napr. od 100 Eur).

Okrem zákona o dani z príjmov, dlhodobý hmotný majetok je vyjadrený aj v Postupoch účtovania pre JÚ
§ 10
Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok

(1) Za dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok sa na účely účtovania považuje majetok v obstarávaní. Účtuje sa v knihe dlhodobého majetku a jeho úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. g).

(2) Podmienkou zaradenia dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku do používania nie je jeho úhrada. Uvedením do používania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho používanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov13).

(3) Odsek 1 sa vzťahuje aj na technické zhodnotenie majetku.

(4) Ako dlhodobý nehmotný majetok sa účtuje majetok podľa osobitného predpisu14), pričom zriaďovacími výdavkami sú výdavky súvisiace so založením a vznikom účtovnej jednotky, napríklad súdne poplatky a notárske poplatky, náklady na pracovné cesty, mzdy, odmeny za sprostredkovanie, nájomné a iné výdavky. Zriaďovacími výdavkami nie sú výdavky na obstaranie dlhodobého majetku alebo zásob, reprezentačné a iné výdavky, ktoré podľa osobitného predpisu4) nie sú daňovými výdavkami.

(5) Náklady na obstaranie dlhodobého nehmotného majetku vstupujú do obstarávacej ceny iba do času jeho uvedenia do užívania. Prípadné ďalšie výdavky zistené po tomto termíne sa účtujú podľa § 4 ods. 6 písm. e).

(6) Ak sa dlhodobý nehmotný majetok vytvára vlastnou činnosťou vo viacerých variantoch, napríklad alternatívne projekty, sú súčasťou ocenenia dlhodobého nehmotného majetku výdavky na všetky alternatívne riešenia.

(7) Ak je súčasťou výdavkov súvisiacich s obstaraním dlhodobého nehmotného majetku zhotovenie hnuteľných predmetov, napríklad prototypov, modelov alebo vzoriek, na ktorých sa práce skúšajú a overujú, účtujú sa tieto predmety v príslušnej pomocnej knihe majetku samostatne zreteľne sa tieto predmety v knihe dlhodobého majetku vyznačia. Ak sú tieto hnuteľné predmety pre ďalšie práce nepotrebné, účtujú sa podľa toho ako sa s nimi naloží, napríklad predajú sa, likvidujú sa alebo sa využijú vo vlastnej činnosti. Ak sa využijú vo vlastnej činnosti, účtujú sa po zaradení do používania v knihe dlhodobého majetku alebo v knihe zásob.

(8) Ako dlhodobý nehmotný majetok sa účtuje softvér bez ohľadu na to, či je alebo nie je predmetom autorských práv, ak je
a) kúpený samostatne, a nie je súčasťou dodávky hardvéru a jeho ocenenia,
b) vytvorený vlastnou činnosťou za účelom používania pre potreby účtovnej jednotky alebo na účely obchodovania s ním, ak nejde o softvér na zákazku alebo o súčasť dodávky hardvéru.

(9) Ako dlhodobý nehmotný majetok sa neúčtujú výdavky na výskum, ktorým sa rozumie pôvodné a plánované zisťovanie, vykonávané s cieľom získať nové vedecké poznatky alebo technické poznatky.

(10) Za nehmotný majetok sa nepovažujú marketingové štúdie a obdobné štúdie a výdavky na
a) školenia a semináre,
b) prieskum trhu,
c) poradenstvo a odborné posudky,
d) získanie noriem a certifikátov, napríklad ISO normy,
e) prípravu a zábeh výkonov,
f) reklamu,
g) uvedenie výrobkov na trh,
h) reštrukturalizáciu alebo reorganizáciu podniku alebo jeho časti,
i) rozšírenie výroby.

(11) Nehmotný majetok, ktorého ocenenie nie je vyššie ako suma podľa osobitného predpisu14), možno zaradiť do dlhodobého nehmotného majetku, ak doba použiteľnosti tohto majetku je dlhšia ako jeden rok. Ak účtovná jednotka takýto nehmotný majetok nezaradí do dlhodobého nehmotného majetku, účtuje sa podľa § 4 ods. 6 písm. e) piateho bodu.

(12) Ako dlhodobý hmotný majetok sa účtujú
a) pozemky, stavby15), byty a nebytové priestory16), umelecké diela17), zbierky a predmety z drahých kovov, bez ohľadu na ich ocenenie,
b) samostatné hnuteľné veci, alebo súbory hnuteľných vecí so samostatným technicko-ekonomickým určením s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok a v ocenení vyššom ako je suma ustanovená v osobitnom predpise18) okrem hnuteľných vecí podľa písmena a),
c) pestovateľské celky trvalých porastov19) s dobouplodnosti dlhšou ako tri roky,
d) plemenné a chovné zvieratá4) za účelom hospodárskeho využitia, bez ohľadu na ich obstarávaciu cenu, pričom hospodárskym úžitkom sa rozumie najmä narodenie mláďat, produkcia mlieka, vlny, využitie ťažnej sily zvieraťa,
e) hospodársky využívané chovy muflónov, danielov, jeleňov, pštrosov, ak ich využiteľnosť v chove je dlhšia ako štyri roky,
f) otvárky nových lomov, pieskovní a hlinísk, technická rekultivácia a technické zhodnotenie20), ak nie sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku; súčasťou technickej rekultivácie môžu byť len stavby, napríklad komunikácie, ktoré svojím charakterom, účelom a rozsahom slúžia na vykonanie rekultivácie, pričom technická rekultivácia nie je dlhodobým hmotným majetkom, ak tak ustanovuje osobitný predpis21).

(13) Do obstarávacej ceny pozemku sa zahrnie hodnota kúpeného lesa, ak sa kúpil za účelom jeho pestovania. Obstarávacia cena kúpeného pozemku vysadeného stromami alebo kríkmi, ktoré nie sú pestovateľským celkom trvalých porastov19), je cena vrátane výsadby.

(14) Ako dlhodobý hmotný majetok sa účtujú umelecké diela a zbierky, ak nie sú súčasťou stavebných objektov, napríklad súbor predmetov zobrazujúci historický alebo technický vývoj v podnikateľskej činnosti, hnuteľné kultúrne pamiatky.

(15) Zvieratá sa účtujú podľa jednotlivých kusov tak, aby bola zabezpečená riadna evidencia ich stavu, prírastov, príchovkov a úbytkov. Zvieratá sa účtujú v peňažných jednotkách alebo v jednotkách množstva s uvedením ceny za kus alebo za jednotku hmotnosti. Dospelosť zvierat na účely ich zaradenia do dlhodobého hmotného majetku je určená zootechnickými zásadami ako je spôsobilosť reprodukcie, napríklad spôsobilosť rozmnožovania vlastného druhu, veková hranica.

(16) Ocenenie dospelých zvierat obstaraných z vlastného chovu preradených zo zásob do dlhodobého hmotného majetku sa zvýši napríklad o výdavky spojené s preradením, o externé výdavky na veterinárnu kontrolu, dopravu zvierat na iné miesto ustajnenia.

(17) Ako dlhodobý hmotný majetok sa účtuje aj príslušenstvo22), napríklad prídavné alebo výmenné zariadenie, ktoré je súčasťou jeho ocenenia a evidencie. Príslušenstvo je súčasťou dodávky hlavnej veci, alebo sa k hlavnej veci priradí dodatočne.

(18) Dlhodobým majetkom je aj technické zhodnotenie20) vykonané na prenajatom majetku a odpisované počas doby nájmu a technické zhodnotenie20) úplne odpísaného dlhodobého majetku.

(19) Súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sú najmä náklady na
a) prípravu a zabezpečenie výstavby dlhodobého hmotného majetku, napríklad odvody za dočasne odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu, na poskytnutie záruky v súvislosti s obstaraním, a to do času uvedenia dlhodobého hmotného majetku do užívania,
b) prieskumné, geologické, geodetické a projektové práce, a to vrátane variantných riešení, umelecké diela tvoriace súčasť stavebných objektov, náhrady za odstránenie ekonomickej ujmy poľnohospodárskych organizácií, odvody za trvalé odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu, odvody za dočasné odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu pre zariadenie staveniska, otvárky nových lomov, pieskovní a hlinísk, technickú rekultiváciu, technické zhodnotenie20),dopravné, montážne práce a clo,
c) zabezpečovacie práce a konzervačné práce, alebo udržovacie práce a dekonzervačné práce, ak sa zastavia práce na obstarávaní dlhodobého hmotného majetku,
d) náhrady za nútené obmedzenie užívania nehnuteľností a náhrady majetkovej ujmy poskytnuté vlastníkovi nehnuteľností podľa osobitných predpisov23) a platby za ekologickú ujmu24) v súvislosti s výstavbou,
e) úhradu nákladov účelne vynaložených na pripojenie a zabezpečenie požadovaného príkonu alebo požadovanej dodávky plynu, tepla a vody, ako i úhradu vlastníkovi rozvodného zariadenia za preložku rozvodného zariadenia25).
f) vyvolanú investíciu, ktorou je obstaranie majetku alebo služby, ktorú nebude účtovná jednotka používať, ale ktorá vznikla podľa osobitného predpisu alebo na základe zmluvy v súvislosti s obstaraním dlhodobého majetku.

(20) Súčasťou ocenenia dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sú zľavy z ceny poskytnuté do termínu uvedenia do užívania, pričom ocenenie dlhodobého majetku sa v knihe dlhodobého majetku o tieto položky upraví. Za zľavu z ceny sa nepovažuje nepeňažné dodanie iného druhu, ako je prijatý dlhodobý majetok.

(21) Zostatková cena stavebného objektu alebo jeho časti, likvidovaného v dôsledku novej stavby vrátane výdavkov na likvidáciu, sa zahrnie do ocenenia novej stavby. Pri čiastočnej likvidácii jednotlivého dlhodobého hmotného majetku sa obstarávacia cena dlhodobého hmotného majetku zníži o obstarávaciu cenu vyradenej časti majetku, pričom oprávky k vyradenej časti majetku sa vyjadria rovnakým percentom odpisov ako oprávky k dlhodobému majetku ako celku za predpokladu, že zostávajúca časť majetku nestratí spôsobilosť užívania. Rovnako sa postupuje pri dlhodobom nehmotnom majetku a pri vyradení časti súboru hnuteľných vecí.

(22) Pri zrušení prác a trvalom zastavení prác súvisiacich s obstaraním dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa suma účtovaná v knihe dlhodobého majetku účtuje ako manko alebo škoda, ak ide o škodu a v ostatných prípadoch podľa § 4 ods. 6 písm. e) piateho bodu.

(23) Ocenenie dlhodobého nehmotného majetku alebo dlhodobého hmotného majetku sa zvýši o náklady vynaložené na technické zhodnotenie, ak sa o technické zhodnotenie zvyšuje vstupná cena dlhodobého nehmotného majetku alebo dlhodobého hmotného majetku podľa osobitného predpisu4). Ak suma technického zhodnotenia pri jednotlivom majetku neprevýši sumu ustanovenú osobitným predpisom4), nezvýši sa obstarávacia cena tohto majetku. Ocenenie súboru hnuteľného majetku sa zvyšuje o obstarávaciu cenu vecí dodatočne zaradených do súboru hnuteľného majetku.

(24) Ako dlhodobý majetok sa účtuje majetok, ku ktorému má účtovná jednotka vlastnícke právo. Dlhodobý majetok v účtovníctve účtovnej jednotky, ktorá nemá k tomuto majetku vlastnícke právo, sa účtuje, ak ide o
a) dlhodobý hnuteľný majetok, ku ktorému vlastnícke právo alebo právo správy prechádza na kupujúceho až úplným zaplatením kúpnej ceny a do nadobudnutia vlastníckeho práva, tento majetok kupujúci užíva,
b) dlhodobý nehnuteľný majetok obstaraný na základe písomnej zmluvy, pri ktorej sa vlastnícke právo alebo právo správy nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností, ak do nadobudnutia vlastníckeho práva účtovná
jednotka nehnuteľnosť užíva,
c) technické zhodnotenie prenajatého dlhodobého hmotného majetku, ktoré na základe písomnej zmluvy s vlastníkom odpisuje nájomca za podmienok ustanovených v osobitnom predpise,26)
d) technickú rekultiváciu, ktorá nie je súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého majetku a vykonáva sa na pozemkoch vo vlastníctve inej osoby ako je účtovná jednotka,
e) dlhodobý hmotný majetok pri prevode vlastníckeho práva z dôvodu zabezpečenia záväzku prevodom práva27) na veriteľa, ak sa pôvodný vlastník (dlžník) písomne dohodne s veriteľom na výpožičke28) tohto majetku počas trvania zabezpečenia záväzku,
f) dlhodobý nehmotný majetok,
g) dlhodobý majetok obstaraný finančným prenájmom.

(25) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.

(26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.

(27) Za náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku sa nepovažujú najmä
a) penále, pokuty, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov a peňažné náhrady škôd súvisiacich s obstaraním dlhodobého hmotného majetku,
b) náklady na prípravu zamestnancov pre budované prevádzky a zariadenia,
c) náklady na vybavenie obstarávaného dlhodobého hmotného majetku zásobami,
d) náklady na biologickú rekultiváciu,
e) náklady súvisiace s prípravou a zabezpečením výstavby, ktoré vznikli po uvedení obstarávaného dlhodobého hmotného majetku do užívania,
f) náklady na opravy a udržiavanie dlhodobého hmotného majetku, pričom opravami sa rozumie odstraňovanie čiastočného fyzického opotrebenia alebo poškodenia za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu; uvedením do prevádzkyschopného stavu sa rozumie vykonanie opravy aj s použitím iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológií, ak nedôjde k zmene technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia; udržiavaním sa rozumie spomaľovanie fyzického opotrebenia, predchádzanie jeho následkom a odstraňovanie drobnejších závad,
g) úroky z úverov, ak do času uvedenia tohto majetku do používania účtovná jednotka nerozhodne, že budú tvoriť súčasť obstarávacej ceny.

(28) Kurzové rozdiely vznikajúce pri úhrade dlhodobého majetku v cudzej mene sa účtujú v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa
a) § 4 ods. 6 písm. e) piateho bodu, ak ide o kurzovú stratu,
b) § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu, ak ide o kurzový zisk.
Jarka 1
28.10.11,16:37
Zariadenie za 130 eur spĺňa iba jednu podmienku na zaradenie do DHM a to je doba použitia viac ako jeden rok. Ak nespĺňa obe podmienky súčasne t.j. cena viac ako 1 700 eur a použitie viac ako rok, môžeš ho zaradiť ako drobný, alebo krátkodobý majetok. Nemusíš to robiť ani v programe účtovníctva. Úplne stačí nejaká evidencia v exceli.
Jarka 1
28.10.11,16:45
:) Som rada, že sa tu niekto objavil.

Ja si myslím, že keby som tam nejako zaradila aj ten starý počítač a spravila z toho "konsolidovaný celok" :))) tak by to mohlo byť aj DHM, ale takto to asi nechám v krátkodobom. Dúfam, že sa mi k tomu niekto vyjadrí :)

Normálne ho vložíš do podnikania s nulovou hodnotou a zapíšeš ako drobný majetok do evidencie takéhoto majetku dňom prvého použitia na podnikanie. Potom si aj na takýto drobný majetok môžeš uplatniť napr. náklady na opravu a udržiavanie. V prípade predaja takéhoto majetku z podnikania musíš ale potom príjem zdaniť.
koran
28.10.11,17:08
A v prípade, ak kupuje SZČO nový mobil s paušálom za 1€? Aj tento mobil treba zaradiť do DHM? Alebo ak už jeden rok mu bežal paušal a pri otvorení živnosti prepísal paušal na IČO teda aj s 1 ročným mobilom, treba takýto mobil zaradiť a s akou hodnotou.
Jarka 1
28.10.11,17:22
Ja by som zaradila s nulovou hodnotou. Takto si môžeš dať do nákladov nejaké drobnosti, ktoré priebežne dokúpiš k mobilu napr. obal na mobil, lepšia SIM karta a máš to preukázané aj k faktúram za hovory. Pri výmene mobilu za nový ho vyradíš z evidencie z dôvodu zastarania. Taký mobil už väčšinou nikto nechce ani len v rodine a zadarmo.
Stefan2005
28.10.11,17:36
....ak kupuje SZČO nový mobil s paušálom za 1€?....


Ja by som zaradila s nulovou hodnotou...

...ja by som zostal u evidenčnej ceny 1 €.
Jarka 1
28.10.11,17:46
Súhlasím. Myslela som na ten jednoročný mobil, prepísaný na IČO.