Bobina
23.01.06,22:08
Ahojte,

Ide o Spol. s.r.o.

Zamestnanci : pracovník na dohodu o vykonaní práce a konatel chodia na služobné cesty do zahraničia : ROM, HU, Bul.

Majú náklady na obedy, raňaky a večere / pokladničný doklad a hotel / faktúra
1/ ako ich budem účtovat pre Rumunsko a Bulharsko
2/ ako ich budem účtovat pre Maďarsko
3/ všetko to pojde asi na účet repre ..513 xxx, ako nedaňový náklad ...

Ako z toho spravit daňový náklad..nebolo by lepšie ak by si uplatňovali diéty v rámci služobnej cesty ??
Za akých podmienok si konateľ a pracovník na dohodu môžu uplatňovať diety??
KEJKA
23.01.06,21:18
konateľ sa považuje za zamestnanca - cestovné náhrady sú daňový náklad
DOVP - ak má v zmluve dohodnuté cestovné náhrady, tak to isté.
Treba urobiť vúčtovanie v zmysle zákona o cestovných náhradách
Stravné+vreckové je daňový náklad, preukázané výdavky neúčtuješ. Ak sa im to preplatí, treba to dať na repre. Je možné to posúdiť aj ako nepeňažný príjem a zdaniť DPFO.
Nemôže byť zároveň náklad stravné aj doklad o zplatení reštaurácie.
Bobina
23.01.06,21:39
ďakujem veľmi pekne za odpoveď,

a ako budem účtovat faktúry vystavené mimo EU? Napríklad ubytovanie v hoteli??

Ak fa z hotela obsahuje aj spotrebu v mini bare , musím to vyčleniť ako repre- nedanove??
Chobot
24.01.06,08:40
ďakujem veľmi pekne za odpoveď,

a ako budem účtovat faktúry vystavené mimo EU? Napríklad ubytovanie v hoteli??

Ak fa z hotela obsahuje aj spotrebu v mini bare , musím to vyčleniť ako repre- nedanove??

Z hľadiska zákona o cestovných náhradách je jedno, či ide o EU alebo mimo EU. Ubytovanie je firma povinná uhradiť, je to daňový náklad. Nie však spotrebu za minibar, to by si mal hradiť účastník cesty z vlastných, alebo to bude nedaňový náklad, ako si uviedla.
Bobina
04.03.06,22:52
OKI,

konatel / zahr.občan / mal výdavky na služobné zahraničné cesty ...hotel , letenka atď. ...zatial nemáme spravenú zmluvu .

Ak chceme dat vyššie uvedené výdavky do nákladov je potrebné spravit zmluvu..Avšak zatial nemal ziadny prijem ...ako by mala vyzerat takáto zmluva ????

Je fa za ubytovanie a letenky súčastou cestovných náhrad ??? Má konatel nárok i na diety??

Ak ano , ako to funguje ak konatel - zahranicný obcan s prechodným pobytom na Slovensku ida na služobnú cestu do Dánska do materskej spoločnosti ??? , má nárok na prislúchajúce diéty ??

Ďakujem , Bobina
Vladimír Ozimý
05.03.06,10:40
nooo ak je ustanoveny konatel firmy je jedno ci ma nejaky prijem alebo nie...zakon o cestovnych nahradach nehovori o konatelovi z prijmom...no pokial na ubytovanie alebo letenku nie je faktura na firmu je sucastou cestaku a ide to na 512, v priapde ze je konatel firmy aj zahranicna osoba tak to nevadi podmienka aby bol konatelom nie aku ma narodnost...
Bobina
05.03.06,22:13
no, faktury za ubytovanie a letenku su vystavené na firmu a je tam uvedené jeho meno, može to byt taktiež súčasťou cesťáku?? a ak nie , ako to mám riešiť??

a ako to je ak ide na služobku do materskej spoločnosti , má nárok na diéty ??
KEJKA
05.03.06,22:27
no, faktury za ubytovanie a letenku su vystavené na firmu a je tam uvedené jeho meno, može to byt taktiež súčasťou cesťáku?? a ak nie , ako to mám riešiť??

a ako to je ak ide na služobku do materskej spoločnosti , má nárok na diéty ??
Trochu sa čudujem že konateľ je zahr. osoba, ale ak má potvrdený pobyt v SR, tak je to určite OK. Možno som niečo nepostrehla v zákonoch.
A ak sro vyšle konateľa jednať v nejakej veci tak nevadí, že do materskej firmy a či inde, rozhoduje cesták, účel cesty.
A cestovné sa prepláca v zmysle zákona o cest. náhradách... ako tu už bolo písané.:p
Bobina
05.03.06,22:34
Diki Lidka,


a ako to bude s faktúrami za ubytko , ak su vystavené na našu spol.
Vladimír , vyššie uviedol, že môžu byt súčastou cestáku ak nie su vystavené priamo na našu spol. .

Ako to mám riešiť??
KEJKA
05.03.06,22:37
Diki Lidka,


a ako to bude s faktúrami za ubytko , ak su vystavené na našu spol.
Vladimír , vyššie uviedol, že môžu byt súčastou cestáku ak nie su vystavené priamo na našu spol. .

Ako to mám riešiť??
Je tam uvedený ubytovaný, takže to môže byť súčasťou cestáku. Platil predsa na mieste a vyučtováva cestovné náhrady, nie?
Ak však prišla DF neskor alebo skor do firmy, takže sa ubytko platilo zvlášť, takže vlastne firma zabezpečila ubytovanie pre pracovníka.... vtedy DF zaúčtuj ako faktúru (512AE alebo zvyknú účtovať aj na 518AE. Ale musí tam byť odvolávka-číslo cest.príkazu ku ktorému sa toto ubytko vzťahuje.
Bobina
05.03.06,22:44
Konatel slov. spol. / dánsky občan s prechodným pobytom v SR/ zamestnaný na mandátnu zmluvu ide na služobnú cestu do Dánska ...a zároven je zamestnaný v dánsku ...má taktiež nárok na diéty??

Len ešte neviem na akú zmluvu pracuje v Dánsku , či je to norm, prac pomer alebo mandátna zmluva??
KEJKA
05.03.06,22:49
Konatel slov. spol. / dánsky občan s prechodným pobytom v SR/ zamestnaný na mandátnu zmluvu ide na služobnú cestu do Dánska ...a zároven je zamestnaný v dánsku ...má taktiež nárok na diéty??

Len ešte neviem na akú zmluvu pracuje v Dánsku , či je to norm, prac pomer alebo mandátna zmluva??
Ak ho na SC vysiela sro v SR a účel cesty je v záujme sro v SR, netreba skúmať, kde je Dán zamestnaný a doma. Je to náklad sro.
Bobina
05.03.06,22:58
Ok, diki .

Mám faktúru za letenku ..dátum vystavenia a dátum dodania v decembri 05 a let sa uskutočnil až v januáry 2006.Aj cestak na diety bude v 01 06. Mohli by ste mi poradit čo s tým ?? diki
KEJKA
05.03.06,23:02
akosi sa to nabaľuje.....
381/321
cestak bude v januári, ale aj cesta bude v r.2006, takže v roku 2005 sú náklady nulové. Letenka síce bola dodaná... ale let bude v dalsom roku.
Bobina
11.03.06,14:27
konateľ sa považuje za zamestnanca - cestovné náhrady sú daňový náklad
DOVP - ak má v zmluve dohodnuté cestovné náhrady, tak to isté.
Treba urobiť vúčtovanie v zmysle zákona o cestovných náhradách
Stravné+vreckové je daňový náklad, preukázané výdavky neúčtuješ. Ak sa im to preplatí, treba to dať na repre. Je možné to posúdiť aj ako nepeňažný príjem a zdaniť DPFO.
Nemôže byť zároveň náklad stravné aj doklad o zplatení reštaurácie.
Nemáte náhodou niekto k dispozícii dohodu o vykonaní práce , na základe ktorej sa možu dotyčnej osobe hradiť cestovné náklady ??

čo tam musí byt uvedené??dik...
Evanka
11.03.06,15:08
Nemáte náhodou niekto k dispozícii dohodu o vykonaní práce , na základe ktorej sa možu dotyčnej osobe hradiť cestovné náklady ??

čo tam musí byt uvedené??dik...
Iba uvedieš v DoVP, že budú preplácané pracovné cesty súvisiace s výkonom práce v súlade so Zákonom o cestovných náhradách.
decembrovka
26.03.06,12:55
Iba uvedieš v DoVP, že budú preplácané pracovné cesty súvisiace s výkonom práce v súlade so Zákonom o cestovných náhradách.

súhlasím s Evankou, iba dodávam, že sa to dopĺňa do bodu : Dohodnuté iné podmienky......