dendoz
23.01.06,22:48
Vie niekto pomôcť?
01.01.2005 sme uzatvorili s dodávateľom dohodu o podpore predaja pri dodávkach nápojov. V súlade s touto dohodou nám dodávateľ vyplatil na náš účet „zálohovú platbu na zľavu“ (tak je to napísané v zmluve) vo výške 80000,- Sk s DPH, na ktorú nám vznikol nárok až v priebehu roka 2005 pri splnení odberov určených v dohode, čo sa aj stalo. Táto platba bola dodávateľom vyplatená na základe nami vystavenej zál. faktúry (jej vystavenie bolo dohodnuté v dohode). Zál. faktúru sme vystavili v 01/2005 v období, keď sme neboli platitelia DPH a platba od dodávateľa nám prišla v 03/2005 v období, keď sme platiteľmi DPH už boli. Ďalej je v dohode napísané, že zľava bude dodávateľom zúčtovaná do 30dní od skončenia obdobia-kalendárnych štvrťrokov, za ktoré sa vypláca. Pri finančnom vysporiadaní dodávateľ nevystaví daňový doklad-dobropis v zmysle zákona o DPH.
My sme k prijatej platbe nevystavili daňový doklad k zálohe (DDkZ), pretože sme toho názoru, že my nič nedodávame-neuskutočňujeme, len sme obdržali vopred zľavu, na ktorú nám vznikol nárok až v priebehu roka 2005 po dodržaní podmienok určených dohodou. Dodávateľ nám ďalej (napriek rozporu s dohodou) po skončení kalendárnych štvrťrokov posielal dobropisy, na základe ktorých sme si ponižovali daň na vstupe. Za posledný štvrťrok nám však dodávateľ poslal dobropis bez vyčíslenej DPH, t.j. nie je na základe čoho ponížiť daň na vstupe.
Vie niekto zaujať stanovisko k nášmu prípadu? Mali sme vystaviť DDkZ k prijatej platbe (bola to záloha na budúcu zľavu)? Robili sme správne, keď sme ponižovali daň na vstupe v jednotlivých štvrťrokoch na základe dobropisov? Čo s posledným štvrťrokom 2005, kde na dobropise od dodávateľa nie je uvedená DPH a dodávateľ nemá záujem poslať dobropis s vyčíslenou DPH, čo mu umožňuje zákon o DPH?
ecuch
24.01.06,06:16
Podľa mňa došlo k zníženiu základu dane v okamihu prijatej "zálohy na zľavu" a na základe toho bolo potrebné vystaviť patričný dobropis zo strany dodávateľa .Veď vy ste tie peniaze za zľavu dostali v marci -v marci teda bola poskytnutá zľava, v nasledovných obdobiach možno došlo k úprave výšky zľavy a teda k opätovným úpravám základu dane a DPH. A zas bolo potrebné vystaviť príslušné faktúry opravujúce základ dane a daň.
dendoz
24.01.06,07:58
V tej jednorázovej marcovej platbe je zhutnená zľava za celý rok 2005, na ktorú nám vznikal nárok postupne v priebehu roka 2005. Prvýkrát nám vznikol nárok na zľavu po ukončení 1Q/2005 vo výške 1/4 z prijatej zálohovej platby na zľavu, druhýkrát po ukončení 2Q/2005 vo výške ďalšej 1/4 z prijatej marcovej platby atď.. Čiže v marci sme len dostali dopredu celú tu zľavu za rok 2005, ale nárok na ňu ešte nevznikol. ZD nemal byť ešte ako znížený zaplatením zálohy na zľavu dodávateľom, pretože ešte nebol dodaný tovar od dodávateľa v takom množstve, aby mohol vzniknúť nárok na zľavu. Ide v podstate o to, že v 03/2005 sme dostali celú zľavu vopred za rok 2005 formou zálohy a nárok na ňu nám vznikal až potom-po splnení podmienok uvedených v dohode.
dendoz
24.01.06,08:43
Vie niekto pomôcť?
horvatka
13.12.06,09:54
Prosím Vás pekne a môžete mi povedať ako to účtujete, ja mám taký istý problém, zrejme s tým istým dodavateľom nápojov. Dodavateľ na základe našej zálohovej fa pošle preddavok na podporu predaja, potom pošlem vyučtovaciu fa s DPH. Ako ju mám zaúčtovať? Oni tvrdia, že túto vyúčtovaciu fa, máme zaúčtovať ako zálohovú a dobropisy, ktoré v priebehu roka posielajú si máme dávať do výnosov. Naozaj neviem ako? Viete mi niekto s tým poradiť prosím Vás pekne? Už som tu na porade nastolila túto otázku v zálohových fa, ale žiaľ veľmi mi nepomohla odpoveď.
ALBO
13.12.06,13:28
Prosím Vás pekne a môžete mi povedať ako to účtujete, ja mám taký istý problém, zrejme s tým istým dodavateľom nápojov. Dodavateľ na základe našej zálohovej fa pošle preddavok na podporu predaja, potom pošlem vyučtovaciu fa s DPH. Ako ju mám zaúčtovať? Oni tvrdia, že túto vyúčtovaciu fa, máme zaúčtovať ako zálohovú a dobropisy, ktoré v priebehu roka posielajú si máme dávať do výnosov. Naozaj neviem ako? Viete mi niekto s tým poradiť prosím Vás pekne? Už som tu na porade nastolila túto otázku v zálohových fa, ale žiaľ veľmi mi nepomohla odpoveď.
no ale takým to postupom, že vy fakturujete zálohu a po jej prijatí vystavujete k nej Fa za vopred prijatú platbu len navodzujete myšlienku, že vy dodávate plnenie a to plnenie je podpora predaja, neviem čo tým myslíte, mozno nejakú reklamu.
Ak to má byť zľava od dodávateľa za odobraté množstvo kusov, tak on by mal vystavovať fa, na ktorých tú zľavu uplatní a bude si zúčtovavať ten preddavok, čo vám úž poskytol.
horvatka
13.12.06,16:37
Veď práve preto tomu nerozumiem. Dobropisy, ktoré nám posielajú, to je naozaj zľava za odobraté množstvo nápojov, tak ako hovoríte. Oni tvrdia, že tie dobropisy si mám postupne rozpúšťať z tej zálohovej vyúčtovacej fa do výnosov. Podľa zákona by som mala vystaviť konečnú fa, ktorá by mala ísť do výnosov a dobropisy - náklady. Fa konečnú mám uhradenú zo zálohy, ktorú mi poskytli a dobropisy mi zostávajú neuhradené. Neviem ako na to, navyše mi tam visí v roku 2005 prijatá záloha nevyfakturovaná DPH aj nezúčtované dobropisy, lebo minulá pani účtovníčka si starosť nerobila a zaúčtovala to ako neidentifikovanú platbu na 315. Rozhodla som sa, že tam zajtra zájdem, nech mi to vysvetlia. Ale aj tak Vám veľmi pekne ďakujem za ochotu.