ally1212
28.10.11,21:08
práve sme v štádiu kupovania bytu. pôvodný majitelia prosia o dočasne ponechanie trvaleho pobytu na cca 6mes.
chcem sa poradiť či ten pobyt nemôže byť prihlasený len na vchod panelaku nie na konkretny byt. ...
Xanti
28.10.11,19:11
A prečo im nechcete vyhovieť?
Mimochodom trvalý pobyt ja mám na vchod paneláku nie na konkrétny byt.
ally1212
28.10.11,19:13
a ako pri tom postupovať aby mali na vchod?
Gina Er
28.10.11,19:16
vieš,ako prebieha nahlasovanie trvalého pobytu? najprv ich musíš odhlásiť z trvalého pobytu v Tvojom byte a potom sa musia prihlásiť na trvalý pobyt niekde inde.Ako sa asi nahlásia,že bývajú vo vchode? Veď nie sú majitelia vchodu...:rolleyes:
A vôbec,prečo tam chcú ostať prihlásení? V každom prípade nie si povinní ich tam nechať prihlásených....a tiež si neviem predstaviť,ako za nich budeš platiť smeti a spoločnú elektrinu a pod....
tictac7
28.10.11,19:16
ja osobne, keď som kupovala a predávala byt (teda v opačnom poradí), som sa nestarala, kedy si pôvodní majitelia zmenili TP, ani noví majitelia môjho pôvodného bytu sa nezaujímali, kedy som si ja odhlásila TP. Mimochodom, nakoľko medzi predajom a kúpou u mňa uplynula dosť dlhá doba - 8 mesiacov a potom boli vianočné sviatky a Nový rok a 3 králi, tak som vlastne na starom byte mala vlastne TP ešte nejakých 10 mesiacov po tom, čo som tam už nebývala....
Ice dive
28.10.11,19:17
no však teraz majú na vchod... v žiadnom občianskom som nevidel napísané adresa číslo bytu xy...
Xanti
28.10.11,19:17
No ja Ti neviem, ja som o to špeciálne nežiadala. Ved ak je to bytový dom, tak predsa nemôžu byť tri čísla na občianskom preukaze . Je tam súpisné číslo a orientačné.
A súpisné číslo môže byť napríklad 1234 orientačné je číslo domu napr. 15 ale číslo bytu napr. 7 už nie je kde napísať.

V bežnom styku sa používa adresa napr. F.Kráľa 15/7 ... ale na úradných dokumentoch sa použije číslo F.Kráľa 1234/15 .... úradným myslím napr. občiansky preukaz, živnostenský list a podobné veci.
Stanislav 1975
28.10.11,19:19
práve sme v štádiu kupovania bytu. pôvodný majitelia prosia o dočasne ponechanie trvaleho pobytu na cca 6mes.
chcem sa poradiť či ten pobyt nemôže byť prihlasený len na vchod panelaku nie na konkretny byt. ...
Ja som kupoval byt pred 8 rokmi a starí majitelia majú ešte stále trvalý pobyt hláseny u mňa- a nejako mi to ani nevadí...
To je už teraz nula bodov, mať niekde pobyt- to už nič neznamená...
tictac7
28.10.11,19:19
vieš,ako prebieha nahlasovanie trvalého pobytu? najprv ich musíš odhlásiť z trvalého pobytu v Tvojom byte a potom sa musia prihlásiť na trvalý pobyt niekde inde.Ako sa asi nahlásia,že bývajú vo vchode? Veď nie sú majitelia vchodu...:rolleyes:
A vôbec,prečo tam chcú ostať prihlásení? V každom prípade nie si povinní ich tam nechať prihlásených....a tiež si neviem predstaviť,ako za nich budeš platiť smeti a spoločnú elektrinu a pod....

ale ona ich predsa nechce nahlásiť, oni tam už nahlásení sú. No a zrušenie TP iným človekom, ako tým, ktorého sa to týka je teda dosti obtiažne.... A prečo by mala za nich platiť smeti a spoločnú elektrinu a pod.? Veď to sa neplatí podľa TP podľa OP, ale podľa skutočne bývajúcich členov v domácnosti nahlásených u správcu, či?!
Stanislav 1975
28.10.11,19:21
súhlasim so Xanti a Tictac...
Xanti
28.10.11,19:22
vieš,ako prebieha nahlasovanie trvalého pobytu? najprv ich musíš odhlásiť z trvalého pobytu v Tvojom byte a potom sa musia prihlásiť na trvalý pobyt niekde inde.Ako sa asi nahlásia,že bývajú vo vchode? Veď nie sú majitelia vchodu...http://www.porada.sk/images/smilies/rolleyes.gif
A vôbec,prečo tam chcú ostať prihlásení? V každom prípade nie si povinní ich tam nechať prihlásených....a tiež si neviem predstaviť,ako za nich budeš platiť smeti a spoločnú elektrinu a pod.... Nie je to vôbec obtiažne, ak má nový vlastník LV, ide na obecný úrad a zruší trvalý pobyt.
A prečo by mala platiť za smeti, a za spoločnú elektrinu? Ved u správcu bytového domu nahlási, že sa zmenil majiteľ a v byte bývajú títo ludia a bodka. Detto čo sa týka platenia smetí, ak pôvodný majiteľ ostáva v meste tak platí smeti tak isto ako platil. Smeti aspoň u nás nie sú viazané na byt ale na osoby.
Stanislav 1975
28.10.11,19:22
vieš,ako prebieha nahlasovanie trvalého pobytu? najprv ich musíš odhlásiť z trvalého pobytu v Tvojom byte a potom sa musia prihlásiť na trvalý pobyt niekde inde.Ako sa asi nahlásia,že bývajú vo vchode? Veď nie sú majitelia vchodu...:rolleyes:
A vôbec,prečo tam chcú ostať prihlásení? V každom prípade nie si povinní ich tam nechať prihlásených....a tiež si neviem predstaviť,ako za nich budeš platiť smeti a spoločnú elektrinu a pod....
Toto nieje pravda- je to tak ako píše tic tac...
Gina Er
28.10.11,19:23
mám pred sebou potvrdenie z mest.úradu o trvalom pobyte: mesto A,ulica XYová 10/73 (vymyslené samozrejme) a POZOR! číslo bytu !! o čom je asi trvalý pobyt? musíš preukázať,že si majiteľom bytu,(alebo majiteľ bytu Ťa musí zapísať)inak Ti trvalý pobyt nezapíšu.
Xanti
28.10.11,19:25
Gina Er,
pozri si občiansky preukaz, tam budeš mať súpisné a orientačné číslo, ale číslo bytu tam nenájdeš. Iné je to pri rodinnom dome, kde sú naozaj len tieto dva údaje. Nakoľko na jednej parcele býva jedna rodina.
Gina Er
28.10.11,19:26
ale ona ich predsa nechce nahlásiť, oni tam už nahlásení sú. No a zrušenie TP iným človekom, ako tým, ktorého sa to týka je teda dosti obtiažne.... A prečo by mala za nich platiť smeti a spoločnú elektrinu a pod.? Veď to sa neplatí podľa TP podľa OP, ale podľa skutočne bývajúcich členov v domácnosti nahlásených u správcu, či?!
Zrušenie trvalého pobytu je tá najľahšia vec,horšie je to naopak
lujza.j
28.10.11,19:28
no u nás sa hlásia osobomesiace pri odpisoch, ak oni pôjdu správcovi prehlásiť majiteľa, tak starí majitelia tam už figurovať nebudú, zostanú už len "vo vchode" pokiaľ sa neohlásia-neprehlásia inam.
Gina Er
28.10.11,19:31
pokiaľ budú mať v OP stále nahlásenú starú adresu,tak vlastne všetkých klamú.....poisťovňu,zamestnávateľa....možno vymáhačov....len aby Ti tam nezačali chodiť neželané návštevy:cool:
Xanti
28.10.11,19:31
No podla môjho názoru,
ak ma niekto požiada o ponechanie trvalého pobytu na adrese predošlého bydliska tak nemám problém.
Zrejme pôvodný majitelia stavajú dom, a kým ho nebudú mať skolaudovaný tj. pridelené súpisné a poprípade aj orientačné číslo tak im obec na tú stavbu trvalý pobyt neprepíše. A meniť doklady každého pol roka tak to by ma tiež nebavilo.

Pre zadávateľku trvalý pobyt nezakladá žiadny právny vzťah k nehnuteľnosti a preto nie je sa čoho obávať.
lujza.j
28.10.11,19:32
ja ked som kupovala jeden byt tiež pôvodný majitelia oznámili, že tam PT budú nejakú dobu mať, nakoľko nemali skolaudovaný dom. netešila som sa z toho, ale prežili sme to.
tictac7
28.10.11,19:33
Zrušenie trvalého pobytu je tá najľahšia vec,horšie je to naopak

stále tvrdím, že nie je. Lebo pokiaľ si to dotyčná osoba nezmení na polícii, pre všetky úrady má stále TP podľa OP....
Xanti
28.10.11,19:33
úpokiaľ budú mať v OP stále nahlásenú starú adresu,tak vlastne všetkých klamú.....poisťovňu,zamestnávateľa....možno vymáhačov....len aby Ti tam nezačali chodiť neželané návštevy:cool: Gina,
neklamú nikoho. A zadávateľka sama píše, že ide o dočasné riešenie, preto si myslím že je to kvôli kolaudácii.

A technicky, mesto kde bývam nechce pridelovať trvalé pobyty na chatovú osadu, kde mnohý ludia sa presťahovali nakoľko mali problémy utiahnuť platby za byty. Tak aj tí ludia majú trvalé pobyty na svojich pôvodných adresách roky a nikomu to neprekáža.
Gina Er
28.10.11,19:36
Gina,
neklamú nikoho. A zadávateľka sama píše, že ide o dočasné riešenie, preto si myslím že je to kvôli kolaudácii.

A technicky, mesto kde bývam nechce pridelovať trvalé pobyty na chatovú osadu, kde mnohý ludia sa presťahovali nakoľko mali problémy utiahnuť platby za byty. Tak aj tí ludia majú trvalé pobyty na svojich pôvodných adresách roky a nikomu to neprekáža.
no mne by to teda sakra prekážalo....
Xanti
28.10.11,19:36
Gina a prečo? Čoho sa bojíš?
Gina Er
28.10.11,19:41
Gina a prečo? Čoho sa bojíš?
Je to môj byt,prečo by tam mal byť prihlásený človek,ktorého nepoznám a nie som s ním v nijakom príbuzenskom pomere?
Xanti
28.10.11,19:43
Hm... a ako vieš že je prihlásený na tvoj byt. Píšeme o tom viacerí, že v OP je len bytovka, ale nie číslo bytu.
pepsikova
28.10.11,19:45
Gina a prečo? Čoho sa bojíš?..

..no ja by som v mojom byte cudziemu,ani predchádzajúcemu majitelovi trvalý pobyt nenechala...smeti platíme podľa toho, kolko je na obecnom úrade nahlásených na trvalý pobyt bývajúcich,smeti platíme obci a nie správcovi domu...
...a ak majú nejaké dlžoby, môže sa velmi rýchlo stať, že mi niekto vyvalí dvere a vykradne byt len preto, že som bola obetavá a pomohla...prečo si nedajú TP tam, kde sa sťahujú?..v mojom byte bývam ja a ten, kto ja chcem,nik cudzí a nahlásení na OU sú len tí, ktorých ja tu chcem...
Mila123
28.10.11,19:47
mne sa stalo to, že som kúpila byt aj s dvoma, podotýkam cudzími chlapmi.....a ani cena nebola na tú dobu vysoká, resp. bez príplatku.....:D (bez problémov "bývali s nami " asi cca 5 rokov, kým im konečne nedošla pošta......oznámenie o konaní komunálnych volieb....riešila som to na ohlasovni pobytov....a už som momentálne "opustená".....:mee:
Xanti
28.10.11,19:49
Pepsi,
áno smeti platíš obci... a platíš ich tak isto, či bývaš na ulici Jožka Ferka, alebo na ul. Jána Ďurka, platí sa podľa osôb.

A prečo by tebe mal niekto vyvaliť dvere? Ak na dverách je tvoje meno? Ak má niekto dlžoby tak si asi skontrolujú cez kataster či tam to patrí im. A ked neskontrolujú, tak aj tak Ti to môže byť u prdeli.

Lebo ak som majiteľ a zruším TP osobe čo mi predala byt, no tá osoba má na saláme si urobiť zmenu v OP. Tak ak sa zaviaže že bude splácať nebankovke alebo hrubým krkom prachy a neurobí to, a oni si opíšu údaje len z OP, kde je tvoja adresa tak tie dvere Ti vyvalia tak či tak. Bezohľadu na to či tam má dotyčný trvalý pobyt alebo nemá.

A ďalšia vec, ak v občianke má ul. Jožka Ferka 2365/25 , a v bytovom dome 25 je 65 bytov, tak budú chodiť od dverí k dverám a hladať podla menovky dotyčného. Ak vymeníš menovku, tak nemáš problém. Lebo číslo bytu v OP neni.....
Gina Er
28.10.11,19:52
ale ak tie smeti nebudú platiť,tak budú chodiť upomienky k Tebe domov na Tvoju adresu aj za tých,čo u Teba "nebývajú" iba majú "trvalý pobyt"
Xanti
28.10.11,19:57
ale ak tie smeti nebudú platiť,tak budú chodiť upomienky k Tebe domov na Tvoju adresu aj za tých,čo u Teba "nebývajú" iba majú "trvalý pobyt"Aha takže ak príde z mestského úradu list - výmer za smeti, a šeková poukážka na danú sumu raz ročne, tak to je obťažujúce? No neviem ale u nás ešte aj toto roznášajú pracovníci mestského úradu na to poverený, a dotyčná osoba to musí prevzať a podpísať.
Ak sa voláš Gina Er, a list bude na Jožka Ferka. Tak ho asi neprevezmeš ne?
Gina Er
28.10.11,19:59
Aha takže ak príde z mestského úradu list - výmer za smeti, a šeková poukážka na danú sumu raz ročne, tak to je obťažujúce? No neviem ale u nás ešte aj toto roznášajú pracovníci mestského úradu na to poverený, a dotyčná osoba to musí prevzať a podpísať.
Ak sa voláš Gina Er, a list bude na Jožka Ferka. Tak ho asi neprevezmeš ne?
Nie.list bude na Teba,lebo Ty si majiteľ bytu
Xanti
28.10.11,20:05
Nie.list bude na Teba,lebo Ty si majiteľ bytu Ako bude na teba, ak nemáš napísané číslo bytu .... ako ja končím ... proste robíte z komára somára.

Navyše zadávateľka písala o dočasnom ponechaní , v čom ja problém nevidím. ariva
Katy a R
28.10.11,20:15
práve sme v štádiu kupovania bytu. pôvodný majitelia prosia o dočasne ponechanie trvaleho pobytu na cca 6mes.
chcem sa poradiť či ten pobyt nemôže byť prihlasený len na vchod panelaku nie na konkretny byt. ...

.. ak sú to seriozni ľudia .. tak im môžeš dočasne vyhovieť ... Trvalý pobyt má len evidenčný charakter viď ..http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&etype=-1&aid=1618 . Možno práve o to doručovanie písomností im ide. Ale ak by nastal nejaký problém:confused: ... ako vlastníčka bytu môžeš im ho kedykoľvek zrušiť.
Ak si neželáš, aby si ponechali pobyt u teba ... môžu si dať trvalý pobyt na mesto .. (veľ ľudí to má tak riešené)

A k tým smetiam .. určite za nich nič nebudeš platiť. Výmer (aj prípadné upomienky) dostanú na svoje meno :D
pepsikova
28.10.11,20:17
Pepsi,
áno smeti platíš obci... a platíš ich tak isto, či bývaš na ulici Jožka Ferka, alebo na ul. Jána Ďurka, platí sa podľa osôb.

A prečo by tebe mal niekto vyvaliť dvere? Ak na dverách je tvoje meno? Ak má niekto dlžoby tak si asi skontrolujú cez kataster či tam to patrí im. A ked neskontrolujú, tak aj tak Ti to môže byť u prdeli.

Lebo ak som majiteľ a zruším TP osobe čo mi predala byt, no tá osoba má na saláme si urobiť zmenu v OP. Tak ak sa zaviaže že bude splácať nebankovke alebo hrubým krkom prachy a neurobí to, a oni si opíšu údaje len z OP, kde je tvoja adresa tak tie dvere Ti vyvalia tak či tak. Bezohľadu na to či tam má dotyčný trvalý pobyt alebo nemá.

A ďalšia vec, ak v občianke má ul. Jožka Ferka 2365/25 , a v bytovom dome 25 je 65 bytov, tak budú chodiť od dverí k dverám a hladať podla menovky dotyčného. Ak vymeníš menovku, tak nemáš problém. Lebo číslo bytu v OP neni.......

..keď si predstavím logicky, že príde baba z obecného domu s listom n a podpis pre niekoho, kto v mojom byte dávnejšie býval, predal ho a už nebýva a ona zvoní na môj zvonec,nie je mi to jedno...nemala by som pocit, že ten byt je môj, aj keď je môj...chápeš?..prečo, z akého dôvodu by mal mať cudzí človek TP v mojom byte?..odhlásim ho tým, že ja sa prihlásim..a ak sa neodhlási on a ja nájdem v schránke poštu pre neho, pošlem na neho políciu..lebo prečo?...preto, že predaním bytu sa končí právo užívania a aj keď zákon neprikazuje pod trestom smrti, že sa musí odhlásiť, nemá v mojom byte čo robiť ani na papieri..z princípu...chápeš?..
Gina Er
28.10.11,20:29
.. ak sú to seriozni ľudia .. tak im môžeš dočasne vyhovieť ... Trvalý pobyt má len evidenčný charakter viď ..http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&etype=-1&aid=1618 . Možno práve o to doručovanie písomností im ide. Ale ak by nastal nejaký problém:confused: ... ako vlastníčka bytu môžeš im ho kedykoľvek zrušiť.
Ak si neželáš, aby si ponechali pobyt u teba ... môžu si dať trvalý pobyt na mesto .. (veľ ľudí to má tak riešené)

A k tým smetiam .. určite za nich nič nebudeš platiť. Výmer (aj prípadné upomienky) dostanú na svoje meno :D
Výmer na smeti dostáva majiteľ bytu,už to pochopte.....a keďže oni už nie sú majitelia,nedostanú výmer.Ak budú u Teba nahlásení,budeš mať ich smeti na svojom výmere vo svojom byte.
Ale tu nejde o smeti,tu ide o princíp.
Katy a R
28.10.11,20:37
Výmer na smeti dostáva majiteľ bytu,už to pochopte.....a keďže oni už nie sú majitelia,nedostanú výmer.Ak budú u Teba nahlásení,budeš mať ich smeti na svojom výmere vo svojom byte.

.. neviem, čo stále plašíš ľudí (určite nebude mať ich smeti vo svojom výmere :D) ... oni predsa nebudú u nej prihlásení ako podnájomníci ... len si nezrušia trvalý pobyt! (a len ju prosia o láskavosť)

A ak si majiteľka nebude želať, aby dostávala do svojej schránky ich poštu ... tak jednoducho na zvonček a na schránku neuvedie ich meno a hotovo.
V tom prípade poštárka poštu vráti odosielateľovi. (hlavne ak sa jedná o doporučené zásielky).
Gina Er
28.10.11,20:40
.. neviem, čo stále plašíš ľudí ... oni predsa nebudú u nej prihlásení ako podnájomníci ... len si nezrušia trvalý pobyt!

A ak si majiteľka nebude želať, aby dostávala do svojej schránky ich poštu ... tak jednoducho na zvonček a na schránku neuvedie ich meno a hotovo.
V tom prípade poštárka poštu vráti odosielateľovi. (hlavne ak sa jedná o doporučené zásielky).
kde ja píšem o podnájomníkoch????
ale veď nech si ich tam kľudne nechá,môj byt to nie je,mne je to jedno.
viki2
28.10.11,20:41
..

..keď si predstavím logicky, že príde baba z obecného domu s listom n a podpis pre niekoho, kto v mojom byte dávnejšie býval, predal ho a už nebýva a ona zvoní na môj zvonec,nie je mi to jedno...nemala by som pocit, že ten byt je môj, aj keď je môj...chápeš?..prečo, z akého dôvodu by mal mať cudzí človek TP v mojom byte?..odhlásim ho tým, že ja sa prihlásim..a ak sa neodhlási on a ja nájdem v schránke poštu pre neho, pošlem na neho políciu..lebo prečo?...preto, že predaním bytu sa končí právo užívania a aj keď zákon neprikazuje pod trestom smrti, že sa musí odhlásiť, nemá v mojom byte čo robiť ani na papieri..z princípu...chápeš?..

toto je preboha aký názor:confused:....zo starého bytu sme sa vysťahovali pred 3-mi rokmi....dnes mi mama (býva vo vedľajšom vchode a poštárka to vie) dala poštu z nejakej poisťovne na túto pôvodnú adresu, hoci ja mám už 1 rok trvalý pobyt prehlásený...to mal na mňa nový majiteľ poslať políciu
:eek:

...tiež sme po odsťahovaní mali ešte 2 roky trvalý pobyt na starej adrese, nakoľko vybavovať pobyt prechodný sa mi nechcelo...keď sme skolaudovali, prehlásili sme si trvalý pobyt rovno na starej adrese.......nikomu sme tým nespôsobili žiadny problém...

....inak úplne pôvodní majitelia tohoto bytu tam majú ešte stále trvalý pobyt a nebývajú tam už 10 rokov a mňa počas bývania v tomto byte nikto nikdy nekontaktoval, pretože moje meno nemalo absolútne nič spoločné z ich menom a pritom to boli "iní" asociáli....nerobme bubákov aj tam, kde žiadni nie sú......
pepsikova
28.10.11,21:03
toto je preboha aký názor:confused:....zo starého bytu sme sa vysťahovali pred 3-mi rokmi....dnes mi mama (býva vo vedľajšom vchode a poštárka to vie) dala poštu z nejakej poisťovne na túto pôvodnú adresu, hoci ja mám už 1 rok trvalý pobyt prehlásený...to mal na mňa nový majiteľ poslať políciu
:eek:

...tiež sme po odsťahovaní mali ešte 2 roky trvalý pobyt na starej adrese, nakoľko vybavovať pobyt prechodný sa mi nechcelo...keď sme skolaudovali, prehlásili sme si trvalý pobyt rovno na starej adrese.......nikomu sme tým nespôsobili žiadny problém...

....inak úplne pôvodní majitelia tohoto bytu tam majú ešte stále trvalý pobyt a nebývajú tam už 10 rokov a mňa počas bývania v tomto byte nikto nikdy nekontaktoval, pretože moje meno nemalo absolútne nič spoločné z ich menom a pritom to boli "iní" asociáli....nerobme bubákov aj tam, kde žiadni nie sú........

...ale to je môj názor!...predsa ti ho nevnucujem...mohla by som sa spýtať, kde je zodpovednosť..a kde povinnosť...ale nepýtam a ťa, mne je to jedno, kto kolko bude mať na svojom byte trvalých pobytov...asi máme každá iné morálne zásady...asi..
..nakoniec, budúca majiteľka toho bytu si urobí, ako chce..a tu si prečítala iba naše názory...
luja5
28.10.11,21:13
Už sa to tu rozbehlo viacerými smermi a tiež ma napadla pošta. Z krátkej otázky ally som sa však nedozvedela, prečo pôvodní majitelia poprosili o dočasné ponechanie trvalého pobytu. Môžem tiež len predpokladať, že ide o byt v bytovom dome. Ak by išlo len o "dochádzanie" pošty, nepovažovala by som to za dôvod na ponechanie trvalého pobytu. Nám sa nedávno odsťahovali dobré susedky a na našu schránku sme dali aj ich meno, aj sme sa dohodli s vedúcou pošty, aby nám ich poštu dávali do našej schránky, kým si všetko nepovybavujú na nové adresy. Lebo ani samé nevedeli, kto a čo im ešte môže poslať na túto adresu. Nezaťažovali nových majiteľov bytu, ktorí si na schránku dali len svoje meno.
Sama by som asi nedokázala v krátkom čase po presťahovaní hneď si na všetko spomenúť a oznámiť aj tým nedôležitým, kam mi majú posielať poštu :rolleyes:. Už sme sa sťahovali, bolo to dávnejšie, boli sme podstatne mladší a s lepšou pamäťou :D a napriek tomu nám to trvalo niekoľko mesiacov, kým sme si pospomínali a poštu "upratali" ...
Súhlasím s názormi, že trvalý pobyt má len evidenčný charakter a nezakladá nijaké právo k bytu a k jeho vlastníkovi. Treba si dať len svoje meno na zvončeky, na schránku, oznámiť (kde treba) len počet osôb vlastnej domácnosti. Mám z rodiny a okolia všelijaké skúsenosti, ale zatiaľ som sa nestretla s tým, že by mal nový vlastník bytu "prepadové" alebo "poplatkové" problémy kvôli niekomu bývalému, kto tam v tom dome/vchode mal stále trvalý pobyt, aj keď tam už dlhšie nebýval (v jednom konkrétnom prípade dokonca cca 15 rokov :rolleyes:).
Milas265
13.11.11,16:48
Nuž zablúdil som sem náhodou...zaujimavé...sme národ bordelárov...prirovnal by som to ku kúpe auta....starý majiteľ to odhlasuje a nový prihlasuje...novému by vyhovovalo ,aby to starý tak rýchlo neodhlásil,aby nemusel hneď platiť poistné :)
avšak ak sa niečo stane....za všetko je zodpovedný starý majiteľ,v žiadnom prípade by som auto -ako starý majiteľ nepredal
bez odhlásenia na polícií. Tiež pri kúpe bytu by ma nezaujímal trvalý pobyt starého majiteľa,pre mňa je dôležitý vlastnícky list,aby som bol na ňom iba ja.Čo sa týka trvalého pobytu starého majiteľa..ako povedal Bolek Polívka : Táhni!! Apropó,,
ja občianske nevydávam,ani negumujem:D Môj postoj je : Táhni a tak to má byť!!!Potom ti zvonia pri dverách rôzni Ko...i
a vypytujú sa "hovadiny"...Táhni!!! Nech je poriadok!!
misoft
13.11.11,20:59
Tiež pri kúpe bytu by ma nezaujímal trvalý pobyt starého majiteľa,pre mňa je dôležitý vlastnícky list,aby som bol na ňom iba ja.Čo sa týka trvalého pobytu starého majiteľa..ako povedal Bolek Polívka : Táhni!! Apropó,,
ja občianske nevydávam,ani negumujem:D Môj postoj je : Táhni a tak to má byť!!!Potom ti zvonia pri dverách rôzni Ko...i
a vypytujú sa "hovadiny"...Táhni!!! Nech je poriadok!!

Podľa mňa: trochu drsne povedané, ale je to logické. Môj dom, môj hrad. Nech mi na bránu nebúcha nejaký hej-počkaj.
marjankaj
13.11.11,21:57
Neviem o čom to tu vediete debatu. Stačí s prečítať zákon 253/1998


§ 7
(1) Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší
a) na základe oznámenia podľa § 10 písm. d),
b) ak občan zomrel alebo bol vyhlásený za mŕtveho,
c) na základe ohlásenia podľa § 6ods. 1 a 3,
d) ak prihlásenie bolo vykonané na základe neplatného, falšovaného, vedome pozmeneného alebo cudzieho dokladu,
e) na návrh občana oprávneného užívať budovu alebo jej časť na základe právoplatného súdneho rozhodnutia o obmedzení alebo zrušení užívacieho práva, 5a)
f) na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov 4e) budovy alebo jej časti podľa § 3 ods. 2 občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči manželovi a nezaopatrenému dieťaťu 4f ) vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu podľa § 3 ods. 8 písm. d) bodu 2,
g) ak budova zanikla.

(2) Ak dôjde k zrušeniu trvalého pobytu podľa odseku 1 písm. d) až g), je miestom trvalého pobytu občana obec, na ktorej území bol občanovi trvalý pobyt zrušený. Túto skutočnosť je ohlasovňa povinná oznámiť občanovi vyvesením oznámenia na úradnej tabuli v obci pobytu po dobu 15 dní. V oznámení ohlasovňa uvedie aj meno, priezvisko a dátum narodenia občana.

Pôvodný majiteľ to od nových majiteľov žiadal(alebo prosil). Je na nových majiteľoch, či mu vyhovejú. Ak nechcú vyhovieť, tak môžu ten trvalý pobyt ísť sami zrušiť. Nútiť pôvodného majiteľa, aby to zrušil sám asi nemôžu. Teda môžu, ale ten sa na nich môže vykašľať (slušne povedané).
A je to.

Ale ani to nezabráni tomu, aby ti občas neprišla pošta určená pôvodnému majiteľovi. Predsa nikto nie je povinný oznamovať všetkým obyvateľom, že zmenil trvalý pobyt.
Mackovka
14.11.11,13:11
Tiež som kupovala byt. Nepáčilo by sa mi, keby pôbodnému majiteľovi ostal trvalý pobyt. Tí, čo mi byt predali si osadili vo vchode schránku a chodili si ešte celý rok vyberať poštu. Kupovať byt s tým, že tam bude oficiálne mať niekto trvalý pobyt sa mi nepozdáva.


A prečo im nechcete vyhovieť?
Mimochodom trvalý pobyt ja mám na vchod paneláku nie na konkrétny byt.
marjankaj
14.11.11,13:34
Tiež som kupovala byt. Nepáčilo by sa mi, keby pôbodnému majiteľovi ostal trvalý pobyt. Tí, čo mi byt predali si osadili vo vchode schránku a chodili si ešte celý rok vyberať poštu. Kupovať byt s tým, že tam bude oficiálne mať niekto trvalý pobyt sa mi nepozdáva.
Keď sa ti to nepozdáva a si právne spôsobilá, tak mu ten trvalý pobyt zruš sama. Kde je problém?
A s poštou si to vybav s poštárkou. Ja som na schránku nalepil oznam, kam to majú doručovať.
verkaz
14.11.11,13:47
Ten trvalá pobyt ťa k ničomu nezaväzuje. Pravda je však, že niekde musia mať trvalý pobyt. Na MsÚ - evidencii obyvateľstva im na základe Tvojej písomnej žiadosti (je na to tlačivo) a zaplatení poplatku trvalý pobyt v Tvojom byte zrušia. Ostane im len trvalý pobyt v obci alebo meste.
Mackovka
14.11.11,14:06
Zrušila by som ten trvalý pobyt predchádzajúcemu majiteľovi, aj keď možno zbytočne. Nemám s tým dobrú skúsenosť zo svojho okolia. Predošlému majiteľovi bytu tam trvaly pobyt ostal a exekútori a policajti si tam so zásielkami podávali kľučky.


Keď sa ti to nepozdáva a si právne spôsobilá, tak mu ten trvalý pobyt zruš sama. Kde je problém?
A s poštou si to vybav s poštárkou. Ja som na schránku nalepil oznam, kam to majú doručovať.
sebera
14.11.11,14:25
Trvalý pobyt môže nový majiteľ odhlásiť na mestskom alebo obecnom úrade. Trvalý pobyt je vždy len na presne daný byt špecifikovaný na liste vlastníctva. Nedá sa nahlásiť na vchod(akože bývate na chodbe???). Pôvodný vlastník sa z trvalého pobytu neodhlasuje ale len sa prihlási na nový trvalí pobyt a na starom ho automaticky odhlási daný úrad. Za byt platíte nájomné a údržbu spoločných priestorov bytového domu a tá suma sa ráta z počtu prihlásených občanov na trvalý pobyt na daný byt. Takže, budete platiť vyššie nájomné. Avšak pravdepodobne pri menšej správcovskej spoločnosti Vám môžu vyjsť v ústrety.
misoft
14.11.11,16:54
Za byt platíte nájomné a údržbu spoločných priestorov bytového domu a tá suma sa ráta z počtu prihlásených občanov na trvalý pobyt na daný byt. .... + vodné a stočné, kúrenie, výťah - správca bytu predsa účtuje v osobomesiacoch a pokiaľ tam majú trvalý pobyt, automaticky predpokladá - bývajú tam. Takže sa môže stať, že budú reálne bývať dvaja, ale budú platiť za štyroch - a to už sú nejaké tie €uráče, ktoré by sa dali využiť rozumnejšie!
Katy a R
15.11.11,17:35
.... + vodné a stočné, kúrenie, výťah - správca bytu predsa účtuje v osobomesiacoch a pokiaľ tam majú trvalý pobyt, automaticky predpokladá - bývajú tam. Takže sa môže stať, že budú reálne bývať dvaja, ale budú platiť za štyroch - a to už sú nejaké tie €uráče, ktoré by sa dali využiť rozumnejšie!
Keď kupuješ byt - uzavrieš so správcom zmluvu a nahlásiš počet obyvateľov v byte! Nebudeš tam predsa uvádzať bývalých majiteľov:confused: či :confused:;).
A takisto - exekútor ani poštárka nedoručí žiadny doporučený list (resp oznámenie) do tvojej schránky - ak tam nie je uvedené meno bývalého majiteľa. pošta sa jednoducho vracia späť. Overovala som si to na pošte (a tiež odsúšané to mám - vrátil sa mi list posielaný na adresu trvalého pobytu:mee:). Ak by aj poštárka náhodou hodila obyčajný list do schránky, kľudne sa môže vyhodiť!
.. a o tom, že sa dá dať trvalý pobyt na obec (dosť veľa ľudí to využíva, som bola prekvaená;)) som už vyššie písala ...