moninask
29.10.11,12:28
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť ohľadom zásob, resp. účtovania priamo do spotreby v jednoduchom účtovníctve.

O tom, čo považujeme za zásoby hovorí §17 Postupov účtovania
(2) Zásobami sú
a) materiál,
b) nedokončená výroba, polotovary vlastnej výroby, výrobky a zvieratá,
c) tovar.

(3) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly, hmotný majetok podľa § 13 ods.7 , pričom
a) ..........
b) ako pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu, napríklad lak na výrobky,
c) ..........

Ide o remeselníka - stavbára. Ako pomocné látky môžem chápať v tomto prípade cemet, piesok, klince, skrutky, laky, kvádre, betónové tyče a pod. Všetky tieto zložky sú súčasťou "výrobku" no netvoria podstatu, chápem to správne?

Som už z toho somár, chcem si spraviť internú smernicu, kde nakupovaný tovar a materiál, ktorý je podstatou výrobku pôjde cez sklad a ostatné veci priamo do spotreby, len neviem či mám všetok ten materiál kt.ide priamo do spotreby v tej smernici vypisovať alebo stačí označiť ako POMOCNÝ MATERIÁL, LÁTKY???
rodina1
29.10.11,12:44
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť ohľadom zásob, resp. účtovania priamo do spotreby v jednoduchom účtovníctve.

O tom, čo považujeme za zásoby hovorí §17 Postupov účtovania
(2) Zásobami sú
a) materiál,
b) nedokončená výroba, polotovary vlastnej výroby, výrobky a zvieratá,
c) tovar.

(3) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly, hmotný majetok podľa § 13 ods.7 , pričom
a) ..........
b) ako pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu, napríklad lak na výrobky,
c) ..........

Ide o remeselníka - stavbára. Ako pomocné látky môžem chápať v tomto prípade cemet, piesok, klince, skrutky, laky, kvádre, betónové tyče a pod. Všetky tieto zložky sú súčasťou "výrobku" no netvoria podstatu, chápem to správne?

Som už z toho somár, chcem si spraviť internú smernicu, kde nakupovaný tovar a materiál, ktorý je podstatou výrobku pôjde cez sklad a ostatné veci priamo do spotreby, len neviem či mám všetok ten materiál kt.ide priamo do spotreby v tej smernici vypisovať alebo stačí označiť ako POMOCNÝ MATERIÁL, LÁTKY???

Bolo by dobré v internej smernici vymenovať, ktorý materiál budeš účtovať priamo do spotreby, teda nebudeš ho viesť v skladovej evidencii.
Môže to byť napr.: kancelárske potreby, hygienické potreby, spotrebný materiál (klince - max. výška OC do 0,20 - priznám sa, vôbec neviem, koľko taký kliniec stojí - ale určite vieš, aké najčastejšie používate a koľko stoja, tak si to urobíš tak, aby si ich nemusela viesť na sklade, ...)
To, čo si určíš v smernici je len na tebe...
moninask
29.10.11,13:06
ďakujem za odpoveď, no pýtala som sa na to spoločné pomenovanie kvôli tomu, že mesiac čo mesia sú iné drobné veci, záleží to od vykonávanej práce a ja sa bojím že to neviem všetko vymenovať :-/ nedá sa to inak?
moninask
02.11.11,08:21
Dobrý deň, nevie sa ešte niekto vyjadriť k tejto téme? Nakupovaný materiál, ktorý chcem účtovať priamo do spotrebyje od 0,04 do 50€ za kus. týchto položiek je však okolo 80 typov. Musia byť presne pomenované v internej smernici?

Ešte raz ďakujem!