jozefhorvat
29.10.11,18:21
Riešili sme tu prípad - moju tému keď som odovzdal mnou podpísané zmluvy o bud. zmluve na odpredaj mojich pozemkov kupujúcemu a ten mi ich dodnes nevrátil. Dal mi síce prvú časť platby v peniazoch a druhú časť platby malo byť vyhotovenie inžinierskych sietí na pozemky, a zatiaľ dal spraviť projekty a začal vybavovať stavebné povolenie. V zmluve bolo napísané, že siete má vybudovať a odovzdať mi ich do majetku do .... .... 2011. Tento deň a mesiac sme nechali otvorený s tým, že sme sa dohodli že to dokončí do konca septembra, ale keby mal omeškanie, tak potom dopíšeme ten deň a mesiac podľa situácie, ale určite to bude tento rok. / Viem, že som spravil chybu a už mi za to aj tu vynadali a akceptujem to/ Teraz sa však priznal, že má nedostatok peňazí a jeho firma, ktorej dal vybavovať stavebné povolenie mi napísala, že to bude až vo februári. Firma, u ktorej objednal stavebné práce mi zas napísala, že to urobí do troch týždňov po obdržaní stavebného povolenia. Tak to všetko vyzerá až na marec-apríl. Tie siete mali byť natiahnuté na všetky moje pozemky. Bohužial, druhí kupci, na ďaľší pozemok odstúpili od podpísania zmluvy, lebo nevideli, že sa robí na sieťach a povedali že až keď budú hotové tak sa začnú so mnou baviť. Takže teraz nemám peniaze ani siete.
Prvá otázka. Ak by som potichučky čakal do konca roka 2011 a on dovtedy určite nesplní svoje záväzky, tak by som v podstate mohol odstúpiť od zmluvy? / Aj keď mi ju nevrátil, ale môže si ju kedykoľvek podpísať/
Druhá časť story: vzhľadom k tomu, že mi vlastne zabrzdil príjem peňazí za možné odpredané ďalšie moje parcely
som mu ponúkol, nech si vybaví pôžičku / lebo má vraj tú možnosť/ a ja mu ich všetky predám za lukratívnu cenu. Lukratívna cena, takmer polovičná ako obvyklá ho tak naštartovala, že už dostal predbežný prísľub z banky. Teraz to už však nechcem po...kakať, tak si myslím, že by som mal najprv nejak s ním napísať zrušenie prvej zmluvy a až potom napísať túto novú. Alebo táto nová nahradí automaticky tú predošlú? Na celú transakciu sme dohodli čas tridsať dní dokedy mám mať na konte peniaze. prosím o názor a radu,ďakujem.
Mária27
31.10.11,20:02
Ak niečo zákon vyslovene nezakazuje (ani ho neobchádzate), dohodou si sami môžete vytvoriť svoj vlastný "zmluvný zákon". Novou zmluvou môžete nahradiť doterajšiu zmluvu. V novej zmluve uvvedte, či sa stará zmluva (presne jú identifikovať) úplne zrušuje, alebo niektoré časti zostávajú zachované - u vás treba asi presne popísať ďalší osud preddavku.

Občiansky zákonník

Dohoda

§ 570 (Nahradenie doterajšieho záväzku)

(1) Ak sa veriteľ dohodne s dlžníkom, že doterajší záväzok sa nahrádza novým záväzkom, doterajší záväzok zaniká a dlžník je povinný plniť nový záväzok.

(2) Ak sa nahrádza záväzok zriadený písomnou formou, musí sa dohoda o zriadení nového záväzku uzavrieť písomne. To isté platí, ak sa nahrádza premlčaný záväzok.

§ 571 (Rozsah nahradenia záväzku)

Doterajší záväzok sa pokladá za nahradený iba v rozsahu, ktorý nepochybne vyplýva z dohody o novom záväzku.
jozefhorvat
01.11.11,06:09
Ďakujem za serióznu a rýchlu odpoveď.
Tu si dovolím priložiť text zmluvy o zrušení, prosím ak som tam spravil nejaký omyl poopravíte mi to? Ešte neviem či mi to podpíše a či mi vôbec vráti pôvodné zmluvy o BZ, ale text mám v počítači.




Zmluva o zrušení zmluvy o budúcej zmluve na prevod vlastníckeho práva k nehnuteľnosti zo dňa xx.07..2011



uzavretá podľa ustanov. § 588 a nasl. Občianskeho zákonníka v znení neskorších právnych predpisov


Zmluvné strany:
Meno a ost dáta XXX, občan SR(ďalej len ako „budúci predávajúci") a
meno a ost. dáta YYY a manželka meno a ostat. dáta YYY, občania SR (ďalej len ako „budúci kupujúci“),
uzavreli dnešného dňa túto zmluvu (ďalej len „zmluva“ ) v nasledujúcom znení :

Článok I. Predmet zmluvy

1. Na základe vzájomnej dohody rušia dnešného dňa zúčastnené strany zmluvu o budúcej zmluve uzatvorenú medzi nimi dňa xx.07.2011 v celom rozsahu. Text zmluvy tvorí prílohu.
2. Budúcim predávajúcim prijatá suma 1000,- EUR / slovom tisíc EUR / v hotovosti ako časť kúpnej ceny podľa článku II. ods. 2. kúpnej zmluvy za pozemky:


2222/1 druh pozemku záhrada o výmere 100 m2, LV 3333



2223/2 druh pozemku zastavaná plocha o výmere 200 m2, LV 3334



2224/3 druh pozemku ostatná plocha o výmere 300 m2, LV 3335



nachádzajúcich sa v obci Trebišov, k. ú. Trebišov, vedené na listoch vlastníctva na Katastrálnom úrade v Košice, Správa katastra Trebišov, týmto budúci predávajúci vracia budúcemu kupujúcemu oproti potvrdenke.



3. Zúčastnené strany vyhlasujú, že nemajú voči sebe navzájom žiadne pohľadávky z titulu zrušenia predmetnej zmluvy ani za vynaložené investície na doterajšie plnenie zmluvy.


V Trebišove ..... . 11. 2011


Budúci predávajúci :XXX................................. Budúci kupujúci: YYY...................................


Manž. YYY...................................
jozefhorvat
03.11.11,06:59
Ja len tak, či niekto nemá názor..
jozefhorvat
03.11.11,13:40
Pozdravujem poraďákov a netrpezlivo teším sa na pomoc. Ďakujem. Ono to ešte bude asi veselé.
jozefhorvat
07.11.11,09:58
Niečo som pobabral, že sa mi nikto neozve? Díki vopred. Dnes mám mať stretnutie s kupujúcim.....
jozefhorvat
07.11.11,13:20
No ako vidím asi sa tu budem baviť sám so sebou. :)
Rokovanie prebehlo a v banke už vybavujú úver na kúpu všetkých mojich pozemkov. Ale určite to bude ešte zábava.
jozefhorvat
12.12.11,20:40
No tak zábava zas pokračuje, zmluvy od kupujúceho som dodnes nedostal, inž, siete nepostavil, ale aspoň už má projekty a podanú žiadosť na územné rozhodnutie, ale výstavba bude ...marec, apríl, máj ....2012. / ak bude mať peniaze na to/ Teda nedodrží termín .. .. 2011. Zmluvy nemám, nemám ako a od čoho odstúpiť, respektíve zmeniť termin, a zabezpečiť si nejaké sankcie za nedodržanie ďaľšieho termínu, hm hm hm. ?
jozefhorvat
18.02.12,17:51
Ešte sme doteraz nikde nepostúpili...