travina
30.10.11,12:17
V tomto dušičkovskom čase mám vždycky jednu dilemu. Ako chodím po cintorínoch, vidím, že nie je to len v našej rodine ale zrejme obecný jav. Vieme ako sa do pôvodného dvojhrobu postupom času pochovávajú ďalší členovia rodiny a príbuzenstvo sa rozrastá, na dušičky sa zvykne pri hrobe stretávať stále viac a viac ľudí a podľa toho vyzerá aj výzdoba. Isteže každý má nárok na svoj vlastný vkus ale rozmýšľam, či by bolo nemysliteľné a veľmi neslušné upozorniť jedného člena rodiny, že jeho "príspevok k výzdobe" je - neviem ako to pomenovať - nevkusný gýč - takto asi nie, ale neviem ako taktne naznačiť, že by sme sa mohli aj dopredu dohodnúť, čo kto ma na ten hrob donesie. Uvítala by som, keby ste sa vyjadrili, či s tým máte skúsenosť a ako to riešite alebo neriešite.
Ďakujem.
Tara1
30.10.11,12:01
Neriešime...nie je predsa dôležité, čo kto donesie alebo nedonesie, podstata je niekde inde....
Rozalka
30.10.11,12:08
Presne ako píše Tara1: neriešim. Držím sa hesla: Ži a nechaj žiť.
Možno to tvoje príde ako nevhodné práve tej druhej strane.
Tweety
30.10.11,12:13
Presne ako píše Tara1: neriešim. Držím sa hesla: Ži a nechaj žiť.
Možno to tvoje príde ako nevhodné práve tej druhej strane.
Každý máme iný pohľad na svet a na vecí okolo neho, čo je pre jedného gýč, pre druhého to môže byť vrcholom vkusu a opačne. A dušičky sú o niečom úplne diametrálne odlišnom. Veď aj ten, čo má rád gýč, môže mať čistú dušu a naopak. A v konečnom ide o úctu naším zosnulým a nie o nás.
arizona
30.10.11,12:14
Aj rozne gyce dnes stoja nemale peniaze...
Treba si vazit, ze ten clovek kupil, co sa mu zdalo pekne,pride na hrob,pospomina,zapali sviecku...
Paula
30.10.11,12:27
Isteže každý má nárok na svoj vlastný vkus ...
Ďakujem.


Takže bez komentu k výzdobe nášho či susedovho ;)
lujza.j
30.10.11,12:30
Chokma
30.10.11,12:49
Suhlasim s nahladom ostatnych, ale zase nevidim ani nic zle na tom, keby si dala navrh - neviem v akom blizkom vztahu si s dotycnymi - ze by ste sa pred sviatkom dohodli a zlozili sa na komplexnu vyzdobu hrobu. Ved mozno by to aj zblizilo rodinne vetvy a mali by ste dovod sa stretnut, porozpravat sa pri caji, varenom vine :) a to by sa aj ti hore, ktorym chodime zapalovat sviecky, isto potesili. :) Ved nemusis hovorit, ze sa ti nepaci, co prinesu...
travina
30.10.11,13:16
Aj rozne gyce dnes stoja nemale peniaze...
Treba si vazit, ze ten clovek kupil, co sa mu zdalo pekne,pride na hrob,pospomina,zapali sviecku...

Veď práve, keby prišiel, zapálil sviečku a zaspomínal.... vidím, že asi len ja som taká potvora ufrflaná, čo ohrnuje nos nad výzdobou, ale keď porozmýšľam, asi ma najviac dráždi to, že ten chytrák to ani sám nedonesie, len pošle po niekom z rodiny,pritom je z miesta, zrejme ani nekúpi, o peniaze uňho vôbec nejde, ani sviečku nepríde zapáliť.... ale veď potom celý rok si na hrob ani nespomenie, takže dušičky prežijem.
kukučka
30.10.11,13:37
pridám sa k tebe, aby si neostala sama ;) ja tento problém našťastie nemám
no myslím si, že naše cintoríny sa pomaly ale iste z pietneho miesta stávajú cirkusom
to je môj názor
travina
30.10.11,15:54
pridám sa k tebe, aby si neostala sama ;) ja tento problém našťastie nemám
no myslím si, že naše cintoríny sa pomaly ale iste z pietneho miesta stávajú cirkusom
to je môj názor

Ďakujem za podporu. Mám tento sviatok veľmi rada a teší ma že na Slovensku ako v máloktorej krajine máme zvyk cestovať cez celú republiku k horobom svojich blízkych. Len keby bolo v tom našom dobrom národe trochu viac estetického cítenia.
terezamaria
30.10.11,16:13
Ďakujem za podporu. Mám tento sviatok veľmi rada a teší ma že na Slovensku ako v máloktorej krajine máme zvyk cestovať cez celú republiku k horobom svojich blízkych. Len keby bolo v tom našom dobrom národe trochu viac estetického cítenia.
Ber to tak, že obchodníci vyrobia a niektorí vôbec nepozerajú na to, aby to bolo vkusné a pekné. Hlavne aby to pritiahlo pozornosť tých kupujúcich, ktorí nemajú žiadny vkus.
Skús sa cez to preniesť, zapáľ sviečky a nekaz si zdravie.
My sme včera boli na cintoríne v Skalici, je tam pochovaný rodák Dr.Janko Blaho, mal na hrobe krásny venček zo šišiek a veľa sviečok. Bolo to naozaj dôstojné.
Mackovka
31.10.11,08:11
Súhasím s tým, že podsta je inde. Dohodnúť na výzdobe sa dá len s najblizšími príbuznými. Podarilo sa nám dohodnúť, kto urobí výzdobu v tom ktorom roku a kto donesie len kahance. Lebo inak to bolo vzdy prepchaté rôznymi druhmi výzdoby. Mne sa to tiež nepáčilo. Niekedy som kyticku, ktorú som niesla na hrob radšej vzala späť, lebo hrob už bol otrasne prepchatý.
Viem sa dohodnúť so sestrou. Ona prinesie umelú kyticu už skôr, keď príde ku mne na návštevu (ja bývam v mieste, kde je hrob). Ja potom prispôsobím svoju výzdobu jej kytici - venček vo farbe kvetov ako sú v kytici a pod. Hrob prichystám s jej aj svojou výzdobou a potom ideme zapáliť sviečky spolu. Ale keď je príbuzenstvo široké, tak neviem...
trisestri
31.10.11,12:31
Duse mrtvych,tym je jedno co maju alebo nemaju na hroboch,pre nich je podstatne ze ich blizky si na nich spomenu v dobrom a nielen na dusicky.
Kvaka
31.10.11,12:53
Je nás viac súrodencov, už v dôchodkovom veku, teda máme dosť príbuzných, ktorí už sú na večnom odpočinku. Riešime opakovane, ako všetky výzdoby podávať na množstvo hrobov v rôznych kútoch republiky, aj manžel má svoju rodinu. Dohodli sme sa, úplne spontánne a priamo na mieste, kde, ako a čo. Na každom hrobe bola primeraná výzdoba, napríklad tohto roku išla kytica od sestry, určená pôvodne na hrob našich rodičov o 150 km ďalej na hrob starých rodičov. Dôležité bolo, že sme na každom hrobe za každú dušičku pozapaľovali sviečky, trochu zaspomínali a doma zapálime ešte raz zajtra.
erzet
02.11.12,09:27
erzet
02.11.12,09:45