abcd.kates
31.10.11,07:20
:confused:Ahojte, počula som že tí čo používajú registračnú pokladňu už nemôžu inkasovať za úhradu faktúry na základe poklad.príjmového dokladu, ale že musia vytlačiť úhradu z registr.pokladne, nechápem :-(((
ninocka55
31.10.11,06:29
áno, je to pravda
abcd.kates
31.10.11,06:56
prečítala som si prílohu, ale logicky v tom nevidím význam, veď v regist.pokladnici sa neevidujú faktúry, kam priradí potom túto úhradu? Nebude v tom náhodou ešte väčší miš-maš pri pohľadávkach ???? A čo záväzky???
ninocka55
31.10.11,07:12
záväzky s tým predsa nič nemajú. Proste sa bude robiť úhrada pohľadávok - tržieb, buď v hotovosti cez pokladnicu alebo bankovým prevodom.
abcd.kates
31.10.11,07:27
záväzky s tým predsa nič nemajú. Proste sa bude robiť úhrada pohľadávok - tržieb, buď v hotovosti cez pokladnicu alebo bankovým prevodom.

takže ručne vyplňané tlačivá pokladničné už nebudeme používať ?
ninocka55
31.10.11,07:50
Týka sa to len tržieb. Pri ostatných môžeš aj naďalej používať ručne vypísané príjmové doklady.
Rozalka
31.10.11,08:11
Doplním: týka sa to len tržieb za predaj tovaru a tržieb za služby vymenované v prílohe zákona.
abcd.kates
21.11.11,12:07
A ako sa mám vyznať z dennej (mesačnej) uzávierky z tejto fiškálnej pokladnice, ja som doteraz na základe tejto uzavierkovej pásky vypisovala príjmové doklady na dennú tržbu, ostatnú tržbu za tovar na základe faktúry som vypisovala tiež príjm.poklad. doklad.
No teraz je na tejto uzávierke zahrnutá aj suma úhrad za moje faktúry ktoré my vyplatili počas dňa v hotovosti, takže do knihy pokladne to mám napísať spolu s touto sumou? alebo bez sumy faktúr. Ako a kde budem evidovať úhrady faktúr, len v peňažnom denníku?
tictac7
21.11.11,12:15
A ako sa mám vyznať z dennej (mesačnej) uzávierky z tejto fiškálnej pokladnice, ja som doteraz na základe tejto uzavierkovej pásky vypisovala príjmové doklady na dennú tržbu, ostatnú tržbu za tovar na základe faktúry som vypisovala tiež príjm.poklad. doklad.
No teraz je na tejto uzávierke zahrnutá aj suma úhrad za moje faktúry ktoré my vyplatili počas dňa v hotovosti, takže do knihy pokladne to mám napísať spolu s touto sumou? alebo bez sumy faktúr. Ako a kde budem evidovať úhrady faktúr, len v peňažnom denníku?

....ako sa máš vyznať - ťažko povedať. Ale predsa na DU máš Obrat - rozpísaný na Základ DPH, DPH a Spolu a položku - úhrada faktúr - kde už DPH nie je rozpísané. A do novej knihy pokladne sa už nič nepíše, už len lepíš pásky DU. Je tu toho dosť popísané. Skús pozrieť aj tu http://www.porada.sk/t173046-p5-erp-od-1-1-2012-a.html#post1898902
abcd.kates
21.11.11,13:10
Ďakujem tictac7, už som pozerala aj inde, no konkrétne tu nie je nič. Ak sa do knihy pokladne nepíše nič, tak potom ako doklad k účtovníctvu doložím čo? Vypíšem normálne ručne príjmový pokl.doklad? A v ňom celú dennú sumu (obrat), či vypíšem dva príjmové a na ten druhý zase sumu úhrad faktúr? (to zn.že ku každej vyšlej faktúre uhradenej v hotovosti už nebudem vypisovať PPD? Čo potom priložím k danej faktúre, aby som to mala jasné?)
tictac7
21.11.11,13:25
neviem, aký SW používaš, čo ti dovolí, koľko položiek mať na jednom PPD. Ja to do účtovníctva dávam tak, ako som písala v linku v predchádzajúcom príspevku.
abcd.kates
21.11.11,13:40
Používam program MRP JÚ. Prosíííím ťa napíš mi presný postup na moje otázky. Som typ čo mu dlhšie trvá pochopiť. Díky veľmi pekne za ochotu a čas. ;)
tictac7
21.11.11,19:15
Používam program MRP JÚ. Prosíííím ťa napíš mi presný postup na moje otázky. Som typ čo mu dlhšie trvá pochopiť. Díky veľmi pekne za ochotu a čas. ;)

V MRP som nikdy nerobila, takže Ti neporadím, ako to tam prakticky zadávať. Ale veď všetko zadávaš tak, ako doteraz - na základe DU si urobíš PPD na príjem tržby v hotovosti a na iných PPD príjem za úhradu faktúry v hotovosti. Ide len o to, či ti SW dovolí toto všetko dať na jeden PPD alebo ich musíš urobiť viac. A to ja, keďže MRP nepoznám (teda okrajovo poznám MRP pre PÚ a je mi ale straaaašne nesympatické), naozaj neviem.
Majka
13.01.12,08:07
Firma kt. sprostredkuva ubytovanie, fakturuje inym firmam alebo FO za sprostredkovanie ubytovania - len sluzba, za sprostredkovanie vystvila odberatel.fakturu ktoru jej vacsinou firmy alebo FO uhradili v hotovosti cez PPD do pokladne, nie bankovym prevodom,na to je viac dovodov.
Ako moze pokracovat tento rok v 2012? uz nemoze prijat uhradu pohladavok v hotovosti? Registr.pokladnu zatial nemal dovod mat.dakujem.
evina
13.01.12,08:20
Firma kt. sprostredkuva ubytovanie, fakturuje inym firmam alebo FO za sprostredkovanie ubytovania - len sluzba, za sprostredkovanie vystvila odberatel.fakturu ktoru jej vacsinou firmy alebo FO uhradili v hotovosti cez PPD do pokladne, nie bankovym prevodom,na to je viac dovodov.
Ako moze pokracovat tento rok v 2012? uz nemoze prijat uhradu pohladavok v hotovosti? Registr.pokladnu zatial nemal dovod mat.dakujem.

Služba ubytovanie ako aj jeho sprostredkovanie nie je v prílohe zákona. Pozrením tejto prílohy má každý hneď odpoveď.-mô§že PPD

Príloha č. 1

k zákonu č. 289/2008 Z. z.

SLUŽBY, NA KTORÉ SA VŤZAHUJE POVINNOSŤ EVIDENCIE TRŽIEB V ELEKTRONICKEJ REGISTRAČNEJ POKLADNICI

1. Opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.1. Bežné opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.2. Opravy elektrického systému osobných motorových vozidiel
1.3. Opravy pneumatík vrátane nastavenia a vyváženia kolies osobných motorových vozidiel
1.4. Opravy karosérií osobných motorových vozidiel
2. Umývanie osobných motorových vozidiel
3. Parkovacie služby
4. Služby spojené s podávaním jedál a nápojov okrem služieb poskytovaných v ležadlových alebo lôžkových vozňoch a iných dopravných prostriedkoch
4.1. Reštauračné služby s obsluhou
4.2. Služby v samoobslužných zariadeniach
4.3. Služby v bufetoch, stánkoch a v cukrárňach
4.4. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre iné podniky a inštitúcie
4.5. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre domácnosti
4.6. Služby spojené s podávaním nápojov
5. Nájom a lízing
5.1. Nájom a lízing osobných motorových vozidiel a ľahkých motorových vozidiel do 3,5 t určených prevažne na prepravu osôb a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
5.2. Nájom a lízing tovaru osobnej spotreby a potrieb pre domácnosť a služby s tým spojené s výnimkou zdravotníckych a parazdravotníckych pomôcok a potrieb, požičiavania kníh a časopisov; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
5.3. Nájom a lízing predmetov a zariadení na rekreačné účely a športové účely a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
6. Fotografické služby
6.1. Portrétne fotografické služby
6.2. Reklamné a súvisiace fotografické služby
6.3. Fotografické služby a video služby poskytované pri rôznych spoločenských a iných udalostiach
6.4. Zber filmov, vyvolávanie filmov okrem filmov z produkcie filmových a televíznych ateliérov a vyhotovovanie diapozitívov, fotografií, kópií filmov a audiovizuálnych nosičov
6.5. Reštaurovanie, kopírovanie a retušovanie fotografií
7. Prevádzka krytých a prevádzka nekrytých kúpalísk
8. Služby lunaparkov a služby zábavných parkov
9. Služby zberní odevov, bielizne a ich rozvoz
10. Pranie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín a čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka
11. Chemické čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka
12. Úschova kobercov, závesov, kože a kožušín a chemická údržba kobercov, závesov, kože a kožušín
13. Služby žehliarní a služby mangľovní
14. Farbenie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí a tónovanie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí
15. Služby kadernícke pre ženy a dievčatá
16. Služby kadernícke a holičské pre mužov a chlapcov
17. Služby kozmetické, manikúra, a pedikúra vrátane poradenských služieb týkajúcich sa starostlivosti o pleť a služby tetovacie
18. Služby na zlepšenie telesnej pohody
19. Strihanie psov
apo
13.01.12,09:22
Prichádzajúce informácie o pokladniciach po novom ma zneisťujú.

My berieme úhrady faktúr aj v hotovosti za činnosti, ktoré nie sú v prílohe č. 1.

ALE
Máme v zozname živností aj predaj tovaru.
Príležitostne predáme aj vyradenú techniku čo je v podstate asi predaj tovaru.

Otázka:
Máme povinnosť mať registračnú pokladňu na základe toho, že máme živnosť na predaj tovaru?
ALEBO až príjem úhrady za predaný tovar v hotovosti je dôvodom na registráciu elektronickej pokladne.

Ďakujem.

apo
evina
13.01.12,09:32
Až príjem hotovosti za tovar je dôvodom na registráciu

http://www.porada.sk/t174252-p14-trzby-z-erp-a-skutocny-stav-hotovosti.html#post1941211
KEJKA
13.01.12,12:25
základá otázka- máš dôvod rozlišovať platby za faktúry podľa činností? registrovať platby v ERP môžeš predsa aj také, kde nie je povinný registrácia.

Prichádzajúce informácie o pokladniciach po novom ma zneisťujú.

My berieme úhrady faktúr aj v hotovosti za činnosti, ktoré nie sú v prílohe č. 1. no a? preto som sa pýtala, či máš v tom problém. nemusíš tú hotovosť registrovať, vypíšeš blok, ak ti to takto vyhovuje lepšie.

ALE
Máme v zozname živností aj predaj tovaru.
Príležitostne predáme aj vyradenú techniku čo je v podstate asi predaj tovaru.
pre ALE - každú hotovosť s tým ALE súvisiacu registruješ v ERP

Otázka:
Máme povinnosť mať registračnú pokladňu na základe toho, že máme živnosť na predaj tovaru?
ALEBO až príjem úhrady za predaný tovar v hotovosti je dôvodom na registráciu elektronickej pokladne. Ďakujem. apo platí ALEBO
truch
23.01.12,06:43
Prosím Vás ako je to s limitom pri príjme hotovosti za faktúru cez RP. Máme partnera z Čiech, ktorý platí fa v hotovosti. Do roku 2011 sme mu vystavili príjmový doklad. Teraz mu dáme doklad z RP - úhrada fa č.: .... Akú hotovosť takýmto spôsobom môžem prijať, je to limitované? Napr. faktúra je na 3000€, k nej pripnem kópiu dokladu z RP o úhrade fa v hotovosti a urobím si do pokladne príjmový doklad. Môže to tak byť? Partner nechce uhrádzať faktúry bezhotovostne:(
apo
23.01.12,07:04
Zákon o DPH určuje výškou sumy na doklade z elektronickej pokladnice či takto vyhotovený doklad je faktúrou alebo nie.

V § 71 Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku je na tento účel uvedená v odstavco 5 suma 1.659,70 Euro (50.000 SK).

Ty budeš z pokladne vydávať doklad o úhrade faktúry takže tento limit sa ťa netýka, lebo pre faktúry nevydanú elektronickou pokladňou nie je limit a ty nemusíš vedieť akým spôsobom odberateľ zrealizuje úhradu.

Ale je to iba môj názor.

apo
Zita5
23.01.12,07:08
Prosím Vás ako je to s limitom pri príjme hotovosti za faktúru cez RP. Máme partnera z Čiech, ktorý platí fa v hotovosti. Do roku 2011 sme mu vystavili príjmový doklad. Teraz mu dáme doklad z RP - úhrada fa č.: .... Akú hotovosť takýmto spôsobom môžem prijať, je to limitované? Napr. faktúra je na 3000€, k nej pripnem kópiu dokladu z RP o úhrade fa v hotovosti a urobím si do pokladne príjmový doklad. Môže to tak byť? Partner nechce uhrádzať faktúry bezhotovostne:(

Limit na úhradu hotovosti zatiaľ nie je žiaden.Vystavíš FA ,platbu zaeviduješ v ERP, vydáš doklad o platbe faktúry v hotovosti z ERP a do pokladne(firemnej) účtuješ v rámci účtovania dennej uzávierky ERP.
74eva
23.01.12,07:32
Ahojte, potrebovala by som poradiť. Odberateľ nám uhradil vystavenú FA 31.12.2011 so splatnosťou do 04.01.2012 až dnes. Teraz neviem či mu stačí vystaviť PPD s dnešným dátum alebo treba už po novom doklad z fiškálnej tlačiarne. Ďakujem za radu.
Zita5
23.01.12,07:48
Ahojte, potrebovala by som poradiť. Odberateľ nám uhradil vystavenú FA 31.12.2011 so splatnosťou do 04.01.2012 až dnes. Teraz neviem či mu stačí vystaviť PPD s dnešným dátum alebo treba už po novom doklad z fiškálnej tlačiarne. Ďakujem za radu.

Pokiaľ podľa zákona ste povinní používať ERP , tak už sa píše rok 2012 a ak povinnosť je evidovať tržby resp.úhrady FA cez ERP, tak jedine už len cez ERP a nie cez PPD(to platilo pre platby v hotovosti len do 31.12.2011).
74eva
23.01.12,07:50
Ďakujem! Aj som si to myslela, len som to chcela mať potvrdené :D
tinaM
23.01.12,13:46
Prosím o radu.
Reklamná spoločnosť- právnická osoba vystavila môjmu klientovi FO- platiteľovi DPH - faktúru na 30.000,- eur, z toho je 5000,- DPH.
Klient túto fa. uhradil v hotovosti a dostal príjmový pokl.doklad.
Môžem uplatniť odpočet DPH z takto vystavenej faktúry uhradenej v hotovosti?
Ako to riešiť?
truch
23.01.12,14:09
evina
23.01.12,14:43
Truch, veľmi pekne ďakujem za reakciu na môj príspevok.
Ženie ma čas /DPH/ a dostala som na stôl takéto prekvapenie /fa na 30.000,- eur/.
Neviem ani rozmýšľať. Takýto prípad som ešte nemala.
Mohol tento môj klient uhradiť takú vysokú fa. v hotovosti? Nevzťahuje sa na to limit nad 1.659,70 eur?

Mohol ju uhradiť v hotovosti, na paltbu DPH v hotovosti súčasný zákon nemá obmedzenie.
tinaM
23.01.12,14:52
Mohol ju uhradiť v hotovosti, na paltbu DPH v hotovosti súčasný zákon nemá obmedzenie.
Evina, veľmi pekne ďakujem. Medzitým som to už našla a stihla som môj príspevok aj vymazať.
Ale dík. Aspoň som si istá.
DominiXa
27.01.12,14:37
Dobrý deň, čítala som Váš problém. Ja mám podobný problém...
tak by ma zaujímalo, ako ste to nakoniec vyriešili? ako budete účtovať?
Ďakujem pekne
Dominika
u.erika
27.01.12,18:25
Z RP sa dá vytlačiť aj kópiu. Originál dáš zákazníkovi a kópiu si doložíš do účtovníctva. Na našej RP po vytlačení účtenky /úhrada faktúry/ sa dá hneď vytlačiť aj kópiu.
apo
29.01.12,17:35
Zákon o účtovbíctve určuje, že účtujeme originály dokladov. Vždy sa to nedá, lebo ak niekto vypíše faktúru cez kopírák tak originál je iba jeden.

V prípade faktúry sa domievam, že originál patí odberateľovi.
V prípade pokladničných dokladov je už čo riešiť.
Postupujem tak, že k môjmu originálu výdavkového pokladničného dokladu prložím Kópiu príjmového od dodávateľa.

Dodávateľ zaúčtuje originál svojho príjmového dokladu a priloží si kópiu môjho výdavkového dokladu.

apo
yvica
15.07.12,19:28
no a ako mám riešiť takú situáciu, keď konateľovi stále opakujem, že príjme len cez erp a teraz mi doručili príjmové doklady s dátumom v máji????
tictac7
15.07.12,20:08
no a ako mám riešiť takú situáciu, keď konateľovi stále opakujem, že príjme len cez erp a teraz mi doručili príjmové doklady s dátumom v máji????

...aké príjmové doklady Ti doručil?
...príjem, že zinkasoval úhradu faktúry v hotovosti? Za čo bola tá faktúra?
...upresni svoje zadanie
KEJKA
15.07.12,20:22
no a ako mám riešiť takú situáciu, keď konateľovi stále opakujem, že príjme len cez erp a teraz mi doručili príjmové doklady s dátumom v máji????
najskôr musí byť jasné, že ide o tržby, ktoré je potrebné registrovať v ERP.
Povedzme, že áno, ked to tvrdíš. Má vôbec ERP? Tie tržby radšej zaevidovať neskoro, ako vôbec - slabé riešenie, ale podľa mňa menšie zlo.
Svoju námietku mu daj písomne, porušuje zákon a dôsledky si bude niesť sám.
Faktúry "normálne" vyrovnáš, ved peniaze dostal.
yvica
16.07.12,10:40
je to tržba za služby za prenájom hotela a podobne a má 5 ERP.
tictac7
16.07.12,10:58
je to tržba za služby za prenájom hotela a podobne a má 5 ERP.

nerozumiem. On platil alebo prijal peniaze? Ak je to jeho tržba, nemôžeš dať, že bločky sú "a pod.", pretože napr. prenájom hotela nepodlieha zákonu o ERP...
yvica
16.07.12,12:44
kde zistím, čo podlieha erp a čo nie neviem ako sa v tom vyznať, dočítala som sa, že ak má niekto erp tak všetky príjmy by mali ísť cez erp nie? prijal peniaze ale neviem ako to tak zjednodušene napísať, máme faktúry prijaté od jednej firmy za prenájom hotela a refakturáciu energie a tej istej firme sme vystavovali fa za ubytovanie, stravu a vývoz fekálií, takže vlastne si vymenili doklady o úhrade čiže náš príjem bol za ubyt,strav. a vývoz.