afrodita3108
31.10.11,09:18
Ahojte prosím znovu o pomoc....

Keď som neplatca DPH a beriem tovar zo zahraničia, Čiech, na faktúre musí byť vyznačená DPH? Oni mi tvrdia, že musí... Nevyznám sa v tom vždy som robila s platcami.

Za skorú odpoveď vopred ďakujem
zk24
31.10.11,08:22
Fa je vystavená s českou DPH. Sledujte si obrat 13.941,45 € kedy ste povinny registrovať sa podľa §7
afrodita3108
31.10.11,08:26
Fa je s českou DPH. A zatiaľ nemáme žiaden obrat, lebo len otvárame obchod...
zk24
31.10.11,08:29
Fa je s českou DPH. A zatiaľ nemáme žiaden obrat, lebo len otvárame obchod...

Súhlasím. Je to správne.
SIMONAEMMA
08.11.11,11:51
ja tiež iba začínam podnikať a neviem ako to s DPH je. nie som platcom DPH, už viem,že si musím sledovať obrať podla § 7 a podla toho sa registrovať (pri dovoze z členský krajín EU) .
faktúru zo zahraničia mám s DPH a ja fakturujem ďalej ako???? s DPH alebo bez DPH? prosím ak viete poraďte. dakujem
Monika Kováčová
08.11.11,11:53
Ak nie ste platiteľ DPH, je DPH z inej krajiny vašim nákladom, t.j. vstupnou cenou nákupnou. DPH SK nemôžete účtovať k predajnej cene .
zk24
08.11.11,11:53
ja tiež iba začínam podnikať a neviem ako to s DPH je. nie som platcom DPH, už viem,že si musím sledovať obrať podla § 7 a podla toho sa registrovať (pri dovoze z členský krajín EU) .
faktúru zo zahraničia mám s DPH a ja fakturujem ďalej ako???? s DPH alebo bez DPH? prosím ak viete poraďte. dakujem

Ak nie si platiteľom DPH, tak faktúruješ bez DPH. Môžeš však konkrétne napísať či obchoduješ iba s tovarom, či aj služby a podobne?
SIMONAEMMA
08.11.11,12:06
Ide iba o tovar, nakupujem tovar v rámci EU a tu ho predávam. čiže pri kúpe (dodávateľ-EU) mám fakturu s DPH a ja ked dalej predávam (odberatelská fa) nevyčíslujem DPH. Prepáč to opakovanie - ale píšem to pre istotu aby som si bola na istom. Nechcem na začiatku hned čosi pokašlať.

A pri objednaní služby je to ako? Lebo si chcem objednať službu (inzercia) z firmy z čiech, ktorá ju predáva v tuzemsku a tí ma upozornili, že budem mať vystavenú fakturu bez DPH.

Preto ma pomýlilo vystavovanie faktúr, pri tovaroch v rámci EU mi vystavia fakturu s DPH a pri službách (čechy) tiež EU je faktura bez DPH.

dakujem za pomoc
KEJKA
08.11.11,12:13
pri službách máš problém, najskôr sa musíš registrovať podľa §7a)
firma za inzerciu ti vystaví faktúru bez DPH ale budú po tebe chcieť ičDPH a to im musíš dať - hoci aj dodatočne.
ty k faktúre vypočítaš a zaplatíš 20% DPH v SR.
SIMONAEMMA
08.11.11,12:18
no tak to sa mi potom ani neoplatí. pretože tá služba ma nevyjde zase toľko aby sa mi oplatilo kvôli tomu registrovať na DU. tak to si radšej nedám do nákladov.
KEJKA
08.11.11,12:20
ale potom aj tú firmu upozorni, že si inzerciu objednávaš ako občan "????????????"
oni ti ju vystavia s českou DPH, to sa ti oplatí? Naviac - nedáš ju do výdavkov.
zk24
08.11.11,12:20
Ide iba o tovar, nakupujem tovar v rámci EU a tu ho predávam. čiže pri kúpe (dodávateľ-EU) mám fakturu s DPH a ja ked dalej predávam (odberatelská fa) nevyčíslujem DPH. Prepáč to opakovanie - ale píšem to pre istotu aby som si bola na istom. Nechcem na začiatku hned čosi pokašlať.

A pri objednaní služby je to ako? Lebo si chcem objednať službu (inzercia) z firmy z čiech, ktorá ju predáva v tuzemsku a tí ma upozornili, že budem mať vystavenú fakturu bez DPH.

Preto ma pomýlilo vystavovanie faktúr, pri tovaroch v rámci EU mi vystavia fakturu s DPH a pri službách (čechy) tiež EU je faktura bez DPH.

dakujem za pomoc

Pred prijatím služby z členského štátu EU si povinná splniť si registračnú povinnosť pre IČ DPH podľa §7a. Musíš svoju dodávateľovi toto IČ DPH nadiktovať. On ti vystaví FA bez DPH a napíše tam že ty si povinná platiť daň. Ty budeš musieť do 20-teho nasledujúceho mesiaca podať daňové priznanie k DPH a zaplatiť DPH z vyfakturovanej sumy. To sa tyka služieb.

A čo sa týka tovaru:
nakupuješ bez DPH tovar ale musís si sledovať obrat pre povinnú registráciu podľa §7 zas. Dovtedy nakupuješ z iného ČS s ich DPH-ckou ale dalej fakturujes bez DPH. Nie si platiteľ...
zk24
08.11.11,12:23
no tak to sa mi potom ani neoplatí. pretože tá služba ma nevyjde zase toľko aby sa mi oplatilo kvôli tomu registrovať na DU. tak to si radšej nedám do nákladov.

To je teraz príklad, ale môžeš chcieť ďalšiu službu zo zahraničia a zas si ju nedáš do výdavkov? Jediná tvoja povinnosť je vyplniť jedno tlačivo na registraciu - vyplniť udaje firmy a nič viac a potom podať DP DPH. Cenovo ťa to vyjde rovnako, majú rovnakú DPH ako my. Kým nekúpiš ďalšiu službu nemáš nijaké povinnosti dalšie.
SIMONAEMMA
08.11.11,12:32
ANO ved si to objednam ako sukromna osoba a do nákladov mi nepôjde nič. toho som si vedomá. ale kvôli nejakej malej sume sa mi nechce registrovať na DU a podávať DP - to mi zase za nejakých 15 eur nestojí. ale ked sa mýlim, tak ma vyvedte z omylu.
KEJKA
08.11.11,12:54
pokiaľ si zabezpečíš objednávku ako nezdaniteľná osoba, tak dostaneš faktúru s českou DPH a neuvedieš dodávateľa do omylu...............tak potom by to eventálne bolo v poriadku.
Až na to, že predmet objednávky dokazuje, že ide o zdaniteľnú osobu.
ale či to pri nejakých - ako píšeš - 15 EUR bude niekto skúmať................asi ťažko.
peterkos2
09.11.11,16:51
Dobrý večer.Viete mi prosím poradiť v tejto veci?Som živnostník,neplatca DPH.Robím pre kolegu,platcu DPH a jemu aj fakturujem vykonanú prácu.Nedávno sme robili v Čechách a chcel som kolegovi vystaviť faktúru na práce v ČR,ale dozvedel som sa,že to nemôžem ,lebo sa tento rok menil nejaký zákon.Dosť ma to štve,lebo v ČR si odpisujem pekné diéty a teraz neviem,čo mám spraviť.Ak nekto vie poradiť,vopred ďakujem
optimistka
09.11.11,16:59
akú prácu si fakturuješ ? kolega je slovenský alebo český podnikateľ platca DPH ?
peterkos2
09.11.11,17:09
Montážne práce a kolega je Slovák a je slovenský platca DPH
zk24
09.11.11,17:36
Montážne práce a kolega je Slovák a je slovenský platca DPH

Moje postrehy z českého zákona o DPH:

Český Zákon o DPH:

§ 94
(13) Osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která nemá sídlo, místo podnikání ani provozovnu v tuzemsku, nebo zahraniční osoba povinná k dani, která nemá provozovnu v tuzemsku, s výjimkou provozoven, prostřednictvím kterých tyto osoby uskutečňují pouze plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně, které uskuteční zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku mimo dovozu zboží, se stávají plátcem dnem uskutečnění tohoto plnění, pokud jsou osobou povinnou přiznat a zaplatit daň. Pokud tyto osoby uskuteční plnění osvobozené od daně s nárokem na odpočet daně, s výjimkou plnění podle § 66, 68 a 69, stávají se plátcem dnem prvního uskutečnění tohoto plnění.

§ 108
(1) Přiznat a zaplatit daň správci daně jsou povinni
c) plátce nebo osoba identifikovaná k dani, kterým je poskytována služba s místem plnění v tuzemsku podle § 10 až 10d a § 10j, dodáváno zboží s montáží nebo instalací s místem plnění v tuzemsku podle § 7 odst. 3 nebo dodáván plyn, elektřina, teplo nebo chlad soustavami nebo sítěmi nebo elektřina s místem plnění v tuzemsku podle § 7a odst. 1 nebo 3, osobou povinnou k dani neusazenou v tuzemsku,
*
Z uvedeného mi vychádza:


miesto dodania služby je ČR
odberateľom je osoba neusadená v ČR
nemáte možnosť preniesť daňovú povinnosť na prijímateľa podľa 108 (ak by Váš odberateľ bol český platca alebo osoba identifikovaná pre daň mali by ste možnosť preniesť daňovú povinnosť na prijímateľa)
podľa § 94 ste povinní uhradiť daň v ČR po dodaní služby s*miestom dodania v*ČR (nemôžete uplatniť prenos podľa § 108)

Moje odporúčanie:


Fakturovať samostatne českému odberateľovi (ak je odberateľ zdaniteľná osoba na ktorú je možné preniesť daňovú povinnosť)
Informovať sa na českom DÚ ako uhrádzať DPH z poskytnutej služby podľa § 94 a o túto DPH si navýšiť faktúrovanú sumu
Uvítam ked ma niekto doplní ak má iné postrehy
zk24
09.11.11,17:43
Ešte ma napadá, aby sme si presne ujasnili - tie montáže práce sa týkajú prác na nehnuteľnosti (na budove) alebo na nejakom hnuteľnom majetku (zmontovanie nejakého stroja) ?*
peterkos2
09.11.11,17:59
Je to montáž nábytku napr. v obchodných reťazcoch
Juras66
09.11.11,18:07
Moje postrehy z českého zákona o DPH:

Český Zákon o DPH:

§ 94
(13) Osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která nemá sídlo, místo podnikání ani provozovnu v tuzemsku, nebo zahraniční osoba povinná k dani, která nemá provozovnu v tuzemsku, s výjimkou provozoven, prostřednictvím kterých tyto osoby uskutečňují pouze plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně, které uskuteční zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku mimo dovozu zboží, se stávají plátcem dnem uskutečnění tohoto plnění, pokud jsou osobou povinnou přiznat a zaplatit daň. Pokud tyto osoby uskuteční plnění osvobozené od daně s nárokem na odpočet daně, s výjimkou plnění podle § 66, 68 a 69, stávají se plátcem dnem prvního uskutečnění tohoto plnění.

§ 108
(1) Přiznat a zaplatit daň správci daně jsou povinni
c) plátce nebo osoba identifikovaná k dani, kterým je poskytována služba s místem plnění v tuzemsku podle § 10 až 10d a § 10j, dodáváno zboží s montáží nebo instalací s místem plnění v tuzemsku podle § 7 odst. 3 nebo dodáván plyn, elektřina, teplo nebo chlad soustavami nebo sítěmi nebo elektřina s místem plnění v tuzemsku podle § 7a odst. 1 nebo 3, osobou povinnou k dani neusazenou v tuzemsku,
*
Z uvedeného mi vychádza:


miesto dodania služby je ČR
odberateľom je osoba neusadená v ČR
nemáte možnosť preniesť daňovú povinnosť na prijímateľa podľa 108 (ak by Váš odberateľ bol český platca alebo osoba identifikovaná pre daň mali by ste možnosť preniesť daňovú povinnosť na prijímateľa)
podľa § 94 ste povinní uhradiť daň v ČR po dodaní služby s*miestom dodania v*ČR (nemôžete uplatniť prenos podľa § 108)

Moje odporúčanie:


Fakturovať samostatne českému odberateľovi (ak je odberateľ zdaniteľná osoba na ktorú je možné preniesť daňovú povinnosť)
Informovať sa na českom DÚ ako uhrádzať DPH z poskytnutej služby podľa § 94 a o túto DPH si navýšiť faktúrovanú sumu
Uvítam ked ma niekto doplní ak má iné postrehy

Nemože to byť takto?
On bude fakturovať slovenskému kolegovi (platca DPH na SK) bez DPH a povinnosť registrovať sa a zaplatiť DPH tým pádom prechádza na kolegu. Ten buď zaplatí, alebo prenesie povinnosť na českého odberateľa v prípade že ten bude platca v ČR, lebo predpokladam že to robia pre odberateľa z ČR.
zk24
09.11.11,18:08
Je to montáž nábytku napr. v obchodných reťazcoch

Ten nábytok aj dodávaš alebo len montuješ? Alebo si to mám predstaviť ako napriklad IKEA, ktorá sama predáva svoje výrobky, ale niekto ich tam musí zmontovať? Totižto v týchto troch zdanlivo rovnakých prípadoch je vzťah k DPH iný:*

- dodanie tovaru s inštaláciou alebo montážou
- práce na hnuteľnom majetku
- práce vzťahujúce sa na nehnuteľnost
zk24
09.11.11,18:09
Nemože to byť takto?
On bude fakturovať slovenskému kolegovi (platca DPH na SK) bez DPH a povinnosť registrovať sa a zaplatiť DPH tým pádom prechádza na kolegu. Ten buď zaplatí, alebo prenesie povinnosť na českého odberateľa v prípade že ten bude platca v ČR, lebo predpokladam že to robia pre odberateľa z ČR.

Ak je miesto dodanie v ČR nemôže preniesť daňovú povinnosť na odberateľa, ktorý nie je usadený v ČR. Možnosť preniesť daň.povinnosť má iba na príjemcu, ktorý je usadený v ČR.*
zk24
09.11.11,18:11
Ešte sme však stále neurčili miesto dodania služby presne
Juras66
09.11.11,18:11
Ak je miesto dodanie v ČR nemôže preniesť daňovú povinnosť na odberateľa, ktorý nie je usadený v ČR. Možnosť preniesť daň.povinnosť má iba na príjemcu, ktorý je usadený v ČR.*
Aha, už mi je to jasné.
peterkos2
09.11.11,18:19
Ten nábytok aj dodávaš alebo len montuješ? Alebo si to mám predstaviť ako napriklad IKEA, ktorá sama predáva svoje výrobky, ale niekto ich tam musí zmontovať? Totižto v týchto troch zdanlivo rovnakých prípadoch je vzťah k DPH iný:*

- dodanie tovaru s inštaláciou alebo montážou
- práce na hnuteľnom majetku
- práce vzťahujúce sa na nehnuteľnost
Je to čisto cena za prácu.
zk24
09.11.11,18:29
Je to čisto cena za prácu.

Takže ak teda ide čiste o montáž hnuteľného majetku bez dodania tovaru, a teda ide o práce nevzťahujúce sa na nehnuteľnosť, tak budeme vychádzať z tohto:

§16
(9) Miestom dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku, ak sú tieto služby dodané osobe inej ako zdaniteľnej osobe, je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú.

=>tvoj kolega je ale zdaniteľná osoba a preto sa táto výnimka zo všeobecného pravidla nedá uplatniť. To by znamenalo, podľa všeobecného pravidla pre určenie miesta dodania služby - §15 ods.1, že miestom dodanie služby zdaniteľnej osobe je miesto, kde má táto osoba sídlo = Slovensko.*

Z tohto by mi vychádzalo:*
- odberateľ je zdaniteľná osoba
- miestom dodania služby je tuzemsko
- fakturujete slovenskému oberateľovi bez DPH
- nemáte povinnosť odvádzať daň ani podávať súhrnný výkaz
- obrat započítavate do obratu pre povinnú registráciu DPH v tuzemsku podľa §4
peterkos2
09.11.11,18:50
Takže ak teda ide čiste o montáž hnuteľného majetku bez dodania tovaru, a teda ide o práce nevzťahujúce sa na nehnuteľnosť, tak budeme vychádzať z tohto:

§16
(9) Miestom dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku, ak sú tieto služby dodané osobe inej ako zdaniteľnej osobe, je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú.

=>tvoj kolega je ale zdaniteľná osoba a preto sa táto výnimka zo všeobecného pravidla nedá uplatniť. To by znamenalo, podľa všeobecného pravidla pre určenie miesta dodania služby - §15 ods.1, že miestom dodanie služby zdaniteľnej osobe je miesto, kde má táto osoba sídlo = Slovensko.*

Z tohto by mi vychádzalo:*
- odberateľ je zdaniteľná osoba
- miestom dodania služby je tuzemsko
- fakturujete slovenskému oberateľovi bez DPH
- nemáte povinnosť odvádzať daň ani podávať súhrnný výkaz
- obrat započítavate do obratu pre povinnú registráciu DPH v tuzemsku podľa §4 Zatiaľ veľmi pekne ďakujem
peterkos2
10.11.11,18:11
Ešte by som sa chcel spýtať,či aj chladiarenský nábytok-napr.chladiace vitríny,mraziace boxy v obchodných reťazcoch sú súčasťou hnuteľného alebo nehnuteľného majetku-nemôžem sa k tomu dopátrať.Viete mi v tomto poradiť,alebo kde by som to našiel?Ďakujem
zk24
10.11.11,18:17
Ešte by som sa chcel spýtať,či aj chladiarenský nábytok-napr.chladiace vitríny,mraziace boxy v obchodných reťazcoch sú súčasťou hnuteľného alebo nehnuteľného majetku-nemôžem sa k tomu dopátrať.Viete mi v tomto poradiť,alebo kde by som to našiel?Ďakujem

Mám si tento chladiaci box predstaviť ako trebárs *mrazničku z ktorje si zákazník vyberie v obchode nanuk? Alebo je to ten taký chladiaci box ako mávajú trebárs potraviny v suteréne - vyzerá to ako proste miestnosť budovy za obrovskými kovovými dverami - je to niečo ako chladiacia miestnosť - mraznička ako izba a v nej su regale a tak kde skladuje obchod potraviny?*
peterkos2
10.11.11,18:49
Ano,je to aj mraznička,z ktorej si zákazník vyberie nanuk,rybu,alebo nejaký zmrazený výrobok,alebo chladiaci nábytok,z ktorého si vyberie napr. chladené kurča,zelenibu a i.Sú to proste tie klasické veĽké dlhé vitíny v Teskách,Kauflandoch ,kde sa obslúžia zákazníci
KEJKA
10.11.11,18:53
3 OS - hnuteľný majetok
peterkos2
10.11.11,19:03
Jedna učtovníčka mi povedala,že to je podobné ako klimatizácia-a tá ževraj spadá pod nehnuteľný majetok