jarmila4
24.01.06,07:14
Kto mi poradí, ako je to s uznaním "P". V roku si môže zamestnanec narokovať 7 dní na P len na seba alebo má nárok aj na rodinných príslušníkov to znamená ďaľších 7 P.:)
Katka2
24.01.06,06:18
Asi to bude len 7 dní.
U nás to funguje tak, že si môže zamestnanec vyčerpať tých 7 dní na seba, alebo donesie potvrdenie od detského lekára, že bol doprovod dieťaťa. Ale to všetko 7 dní. Nie na každého zvlášť.
Zákon hovorí 7.
janaGT
24.01.06,06:19
má nárok na 7 pre seba + 7 napr. na dieťa, manžela, mnaželku
janaGT
24.01.06,06:21
dovolím si s Katkou nesúhlasiť, v zákonníku práce sa hovorí o 7 + 7 dní
Inak veľa sa o tom písalo aj na porade. Pozriem presne § v ZP.
Katka2
24.01.06,06:24
To naozaj?
Napíšte prosím, kde si to môžem v zákonníku práce prečítať.
Diky
janaGT
24.01.06,06:24
§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci

(2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku alebo bez náhrady mzdy najmä z týchto dôvodov a najmenej v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

b) narodenie dieťaťa manželke zamestnanca; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz manželky do zdravotníckeho zariadenia a späť,

c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na desať dní v kalendárnom roku,
jarmila4
24.01.06,06:25
ďakujem, ale mám v tom chaos, vedela by si mi povedať, ktorý zákon to obsahuje?
janaGT
24.01.06,06:26
Jarka, je to zákonník práce § 141 - pozri príspevok vyššie
Katka2
24.01.06,06:29
Diky za informáciu. Už som zase o čosi múdrejšia. Snáď...
Origos
24.01.06,06:32
Je to zákon 311/2001 Z.z.
Velettka
24.01.06,06:51
A ako to je s časovkou, ked idem k lekárovi ráno na 2 hodiny, donesiem papier zamestnávatelovi .... zrátavajú sa hodiny a ked bude 8 hoodín dokopy, dám do mzdy §?
Tweety
24.01.06,06:53
A ako to je s časovkou, ked idem k lekárovi ráno na 2 hodiny, donesiem papier zamestnávatelovi .... zrátavajú sa hodiny a ked bude 8 hoodín dokopy, dám do mzdy §?
Zaráta sa Ti len čas u lekára.:)
Velettka
24.01.06,06:55
čiže v mzde rozčlením v ten deň 2 hodiny § a 6 hodín prac. čas?
dadida
24.01.06,12:33
K tomuto by som mala mylý dotaz. Píše sa o preventívnych lek. prehlaidkach súvisiacich s tehotenstvom... ale čo v prípade klasických prev. prehliadok,ak ich zamestnávateľ (vzhľaom na prácu vo výškach), vyžaduje každý rok. Má zamestnanec právo čerpať platené voľno, ak mu lekár potvrdí, že prev. lek. prehliadka trvala celý deň??
Jura
25.01.06,11:19
Kto mi poradí, ako je to s uznaním "P". V roku si môže zamestnanec narokovať 7 dní na P len na seba alebo má nárok aj na rodinných príslušníkov to znamená ďaľších 7 P.:) Ide o dôležité osobné prekážky v práci § 141 ZP ods. 2a)1. na seba najviac na 7 dní v k.r.
ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času, ods. 2c)1. - sprevádzanie rodinného príslušníka najviac na 7 dní v kal. roku ak sprevádzanie bolo nevyhnutné...
vladan
25.01.06,13:55
K tomuto by som mala mylý dotaz. Píše sa o preventívnych lek. prehlaidkach súvisiacich s tehotenstvom... ale čo v prípade klasických prev. prehliadok,ak ich zamestnávateľ (vzhľadom na prácu vo výškach), vyžaduje každý rok. Má zamestnanec právo čerpať platené voľno, ak mu lekár potvrdí, že prev. lek. prehliadka trvala celý deň??

opýtam sa z iného uhla ... zamestnávateľ ich vyžaduje prečo? len tak alebo na základe nejakého právneho predpisu? ... ak v nejakom právnom predpise nájdeš, že pre zamestnanca, ktorý pracuje vo výškach je POVINNÁ LEKÁRSKA PREHLIADKA napr. raz za rok, tak na takúto povinnú lek. prehliadku bude poskytnuté pracovné voľno s náhradou mzdy podľa § 138 ZP. Ale musí ísť o povinnú lekársku prehliadku, nie o preventívnu ;)
buba
26.01.06,08:44
Má nárok zamestnanec na platený paragraf ak manželka je na materskej s dieťatkom a on mi donesie papier , že bol na vyšetrení s týmto dieťatkom. Treba sledovať či je na materskej alebo rodičovskom, alebo nie iba tých 7 dní
Zuzana 14
26.01.06,09:26
Nám na školení hovorili, že nemáme došetrovať, lebo nemôžeme vedieť či mal spoj, alebo či nebolo potrebné ísť s dieťaťom autom a manželka aj keď je na MD nemá vodičák atď... Ja im rátam 52,5 h na rok /robíme 7,5 h x
7 dní/. Tak isto rátam aj vyšetrenie alebo ošetrenie a tiež nedošetrujem, ak mu lekár napíše "platí celý deň", tak mu ho uznám, lebo nemôžem vedieť či mu náhodou nepichol nejakú injekciu, alebo nepodal liek, po ktorom by mohlo byť jeho konanie utlmené a mohol by vzniknúť pracovný úraz.

A ešte by som chcela upozorniť na § 141 písm. c. ods. 2/ sprevádzanie postih. dieťaťa + 10 dní
ajobs
26.01.06,11:51
Má nárok zamestnanec na platený paragraf ak manželka je na materskej s dieťatkom a on mi donesie papier , že bol na vyšetrení s týmto dieťatkom. Treba sledovať či je na materskej alebo rodičovskom, alebo nie iba tých 7 dní

Má nárok.:)