Daniela 7
31.10.11,17:37
Ahojte
potrebujem poradiť,viem že obálky v ktorých sa posiela tovar beriem ako výdavok za materiál,
kancelársky papier ako réžia
kam ale zaúčtujem napr.lepiacu pásku a samolepiace etikety?Tie etikety sa lepia hlavne na obálky.Je to réžia?
Katarina
31.10.11,16:42
Kancelársky papier, lepiaca páska, etikety ja účtujem ako materiál.
Tweety
31.10.11,16:43
Nevieš to celkom dobre, pretože aj kanc. papier je materiál, nie réžia. Aj tie ostatné vecí, ktoré tu uvádzaš, patria medzi materiál.
Daniela 7
31.10.11,16:47
Ďakujem.A ako rozlíšim čo je réžia a čo materiál?Je to niekde rozpísané?Lebo ja som bola v tom,že kancelársky papier sa berie ako réžia,lebo je určený na tlačenie faktúr - na prevádzku môjho podnikania.
Tweety
31.10.11,16:53
Ďakujem.A ako rozlíšim čo je réžia a čo materiál?Je to niekde rozpísané?Lebo ja som bola v tom,že kancelársky papier sa berie ako réžia,lebo je určený na tlačenie faktúr - na prevádzku môjho podnikania.
Réžia sú služby. Napr. upratovanie, maľovanie, oprava MV.
ekopo
31.10.11,16:57
Mila123
31.10.11,16:59
Ďakujem.A ako rozlíšim čo je réžia a čo materiál?Je to niekde rozpísané?Lebo ja som bola v tom,že kancelársky papier sa berie ako réžia,lebo je určený na tlačenie faktúr - na prevádzku môjho podnikania.
pozri si postupy účtovania v JU......
Daniela 7
31.10.11,17:08
Takže všetky kancelárske potreby sú materiál a do réžie dávam napr.poplatok za telefon,internet,banka a pod.Je to OK ?
Gina Er
31.10.11,17:10
no tak toto ma fakt zaujalo,doteraz som si myslela,že kanc.potreby sú réžia.....
Tweety
31.10.11,17:10
Áno, tak.
Tweety
31.10.11,17:13
no tak toto ma fakt zaujalo,doteraz som si myslela,že kanc.potreby sú réžia.....No vidíš, aspoň si môžeš svoj omyl napraviť.
Ivana Š
31.10.11,17:13
nedávno sa tu riešila téma zásoby
http://www.porada.sk/t179396-zasoby.html
Mila123
31.10.11,17:18
§ 11 z Opatrenie č. MF/27076/2007-74 Ministerstva financií Slovenskej republiky z 13. decembra 2007, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania
(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.
(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly
a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26,
pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do
výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho
podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako
celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného
stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru
a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo
vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným obsahom.


(4) Ako tovar sa účtuje všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva
v nezmenenej podobe, nepoužíva a neprenajíma sa a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie.
Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby odovzdané do vlastných predajní.
Gina Er
31.10.11,17:18
No vidíš, aspoň si môžeš svoj omyl napraviť.
našťastie nemusím takýto problém riešiť,ale dobré vedieť....
GAP
31.10.11,17:34
A ak pilčík si nakúpi rukavice, neporézne oblečenie a obuv, motorová píla, benzín a olej do píly, to sa účtuje ako materiál? Je potrebné aby takýto nákup kupoval výlučne iba v obchodoch na pracovné odevy alebo obuv? Alebo može kupiť aj niečo napr. v čínskom obchode a dať to do výdavkov.
Tweety
31.10.11,17:37
A ak pilčík si nakúpi rukavice, neporézne oblečenie a obuv, motorová píla, benzín a olej do píly, to sa účtuje ako materiál? Je potrebné aby takýto nákup kupoval výlučne iba v obchodoch na pracovné odevy alebo obuv? Alebo može kupiť aj niečo napr. v čínskom obchode a dať to do výdavkov. Všetko je to materiál. To, kde si to bude kupovať, nie je určené, podstatné je to, aby o nákupe mal platný doklad.
Katrina13
01.11.11,08:59
Tiež som bola v tom, že napr: kancelársky papier je réžia, ak je to teda materiál, treba to evidovať aj na sklad?
Katarina
02.11.11,19:44
Tiež som bola v tom, že napr: kancelársky papier je réžia, ak je to teda materiál, treba to evidovať aj na sklad?

Predpokladám, že kancelársky papier nekupujete vo veľkom /myslím tým niekoľko kartónov /. Takže odpoveď na otázku NIE - nákup kancelárskeho papiera sa účtuje ako nákup materiálu a nemusí sa prijať na sklad ak je určený na priamu spotrebu.
kimart
19.12.11,10:50
tak neviem, prečítala som si niekoľko tém ohľadne materiálu a PR, vždy som účtovala nákup PHL, kancel. potrieb do PR, dokonca mi to prešlo daň. kontrolou, ale to bolo za rok 2008, odkedy by sa to vlastne malo dávať tak ako v PU nakup materiálu???
členenie (518PU = PR. , 501PU= materiál), niekedy strácam prehľad, ktoré sú tu staré príspevky - mýli ma to:(
Tweety
19.12.11,11:24
tak neviem, prečítala som si niekoľko tém ohľadne materiálu a PR, vždy som účtovala nákup PHL, kancel. potrieb do PR, dokonca mi to prešlo daň. kontrolou, ale to bolo za rok 2008, odkedy by sa to vlastne malo dávať tak ako v PU nakup materiálu???
členenie (518PU = PR. , 501PU= materiál), niekedy strácam prehľad, ktoré sú tu staré príspevky - mýli ma to:( Možno pomôže toto, PR, to sú služby, napr. nájomné, oprava...., materiál, to je to, čo sa spotrebuje, napr. toaleťák, farba, PHM....
kimart
19.12.11,11:32
ďakujem, takže môžem opravovať od začiatku roka:(, odkedy to platí?
Tweety
19.12.11,11:36
ďakujem, takže môžem opravovať od začiatku roka:(, odkedy to platí?
Neviem, nerobím JÚ, podľa mňa postupy boli v tomto také stále, ale tento rok môžeš opravovať.
kimart
19.12.11,11:54
stále určite nie... Ako materiál sa účtovalo len to, čo prechádzalo to výrobku:o, apoň taký bol výklad (napr. surovina, nákup látky), prevádzková réžia - (ostatný materiál a služby, ktoré podnikateľ využíval s súvislosti s činnosťou na ktorú mal živnosť):confused:
Mila123
19.12.11,11:57
stále určite nie... Ako materiál sa účtovalo len to, čo prechádzalo to výrobku:o, apoň taký bol výklad (napr. surovina, nákup látky), prevádzková réžia - (ostatný materiál a služby, ktoré podnikateľ využíval s súvislosti s činnosťou na ktorú mal živnosť):confused:
ja to tak dodnes účtujem, a som presdvedčená, že nerobím chyby...

vygoogluj si Postupy účtovania v JU.....
kimart
19.12.11,12:03
tak tie som si otvorila niekoľko-krát, no rozpakoch som zostala, keď som čítala "tu"názory na porade, potom si myslím, že by ma nezabudli daňováčky upozorniť nato, že nerobím niečo správne:D! ďakujem za odpovede, už som kľudnejšia
Mila123
19.12.11,12:07
ak si to tak vezmeš, ten materiál či réžia je v nákladoch, daň si nekrátila, teraz ide o to, čo je správne????

myslím si, že aj jeden aj druhý postup je ok.....
kimart
19.12.11,12:13
vpodstate áno, akurát, že v kolónke materiál mám všetko, čo podlieha inventúre
marjankaj
19.12.11,12:48
ďakujem, takže môžem opravovať od začiatku roka:(, odkedy to platí?

http://www.porada.sk/t72338-zaciatocnik-v-jednoduchom-uctovnictve.html#post1897916

N (http://www.porada.sk/t72338-zaciatocnik-v-jednoduchom-uctovnictve.html#post1897916)o stačí poopravovať len posledných päť rokov.:rolleyes: