w3r0
31.10.11,19:02
Dobrý deň, nevyznám sa v zákonoch a podobných záležitostiach. Som študent (4.r stredná škola) a chcel by som predávať webové stránky alebo rôzne grafické práce, spraviť si stránku a všetko realizovať cez internet. Nič mi nebráni v tom začať niečo robiť len neistota či je to možné bez toho aby som takéto veci mohol robiť legálne a bez poplatkov, prípadne aké veci by som musel vybaviť aby som práve toto mohol robiť ? Musím odvádzať dane? Ak áno kedy ich nemusím, kedy nepotrebujem živnosť. Čítal som už pár tém vo fórach, rôzne články a podobne ale predsa nie som si istý ako to funguje, bol by som rád keby ste mi povedali ako to začať. Vopred ďakujem.
zk24
31.10.11,18:14
Dobrý deň, nevyznám sa v zákonoch a podobných záležitostiach. Som študent (4.r stredná škola) a chcel by som predávať webové stránky alebo rôzne grafické práce, spraviť si stránku a všetko realizovať cez internet. Nič mi nebráni v tom začať niečo robiť len neistota či je to možné bez toho aby som takéto veci mohol robiť legálne a bez poplatkov, prípadne aké veci by som musel vybaviť aby som práve toto mohol robiť ? Musím odvádzať dane? Ak áno kedy ich nemusím, kedy nepotrebujem živnosť. Čítal som už pár tém vo fórach, rôzne články a podobne ale predsa nie som si istý ako to funguje, bol by som rád keby ste mi povedali ako to začať. Vopred ďakujem.

Ahoj,*

ak by malo ísť o pravidelnú činnosť, tak určite by bola potrebná živnosť, a "bez poplatkov" to určite len tak nebude.
*Budú sa ťa týkať najprv preddavky na ZP a daň v prípade že budes mat základ dane viac ako je nezdaniteľná položka (3559,30€). Sociálna poisťovňa až podľa príjmu z posledného daňového priznania, takže najskor 1.7.2012.

Zivnost by si nepotreboval ak by islo o jednorázový, príležitostný príjem a mohol by si so zákazníkom uzavrieť zmluvu o dielo. Ak to budes robiť opakovane, bude na to treba asi živnosť.
w3r0
31.10.11,18:16
Ja spravím stránku, tým u mňa robota končí. Jedná sa o pravidelnú činnosť ?
w3r0
31.10.11,18:17
Dajme tomu že spravím 8 do roka.
Mila123
31.10.11,18:19
Ja spravím stránku, tým u mňa robota končí. Jedná sa o pravidelnú činnosť ?
ak to urobíš v kalendárnom roku jedenkrát, tak áno.....
aby si ma nechápal jedenkrát pre zákazníka.....jedenkrát za rok pre teba...
inak by sa to nedalo považovať za príležitostný, náhodilý , jednorázový príjem.....môj názor.....
Mila123
31.10.11,18:20
Dajme tomu že spravím 8 do roka.
dohodni sa na napr. dohode o vykonaní práce u dotyčného....
zk24
31.10.11,18:20
8x do roka znie celkom pravidelne*
w3r0
31.10.11,18:27
Rozumiem zdrojákom rôznych programovacích jazykov ale tomuto systému nerozumiem, podľa môjho nie je dobre nastavený pre tých, ktorí chceli niečo robiť, kým môžu dačo robiť tak musia vyplniť kopu papierov, vyplatiť samé blbosti a až potom môžu skúsiť robiť niečo. Ach jaj. Neveim či je to dobrý názor ale vidím to takto. Ďakujem Vám za radu.
zk24
31.10.11,18:29
Rozumiem zdrojákom rôznych programovacích jazykov ale tomuto systému nerozumiem, podľa môjho nie je dobre nastavený pre tých, ktorí chceli niečo robiť, kým môžu dačo robiť tak musia vyplniť kopu papierov, vyplatiť samé blbosti a až potom môžu skúsiť robiť niečo. Ach jaj. Neveim či je to dobrý názor ale vidím to takto. Ďakujem Vám za radu.

Vitaj v realite :)
w3r0
31.10.11,18:35
V realite som už nejakú dobru, robil som so známym mal to nejak spravené ako firma(s.r.o.) on pracoval s pár ľudmi, tvoril software a ja som robil u nich ako webmastera a dizajnéra a robil som rôzne stránky, lenže známy sa rozhodol, že ide do anglicka, zbalil kufre a vybral sa preč a ja som ostal bez roboty, ktorá je legálne vedená takže, teraz sa celé dni kúmam doma čo idem robiť okrem učenia sa. Pokiaľ bude takto pokračovať tak idem z našeho super štátu preč niekde kde je "horšie".
marjankaj
31.10.11,19:39
Dajme tomu že spravím 8 do roka.

No možno by si mal zopakovať matematiku.
Ak je niečo jednorazové, tak to bude asi jedenkrát. Ak je to dva krát, tak to už jednorazové už nie je. Nieto ešte osem krát.
Na toto netreba zákony. Učí sa to už na základnej škole.
marjankaj
31.10.11,20:07
Ak sa ti nechce platiť dane, tak si najprv naštuduj trestný zákonník


§ 276
Skrátenie dane a poistného


(1) Kto v malom rozsahu skráti daň, poistné na sociálne poistenie, verejné zdravotné poistenie alebo príspevok na starobné dôchodkové sporenie, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.

(2) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a už bol za taký čin odsúdený,
b) a na uľahčenie spáchania takého činu poruší úradný uzáver,
c) závažnejším spôsobom konania, alebo
d) vo väčšom rozsahu.

(3) Odňatím slobody na štyri roky až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 v značnom rozsahu.

(4) Odňatím slobody na sedem rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 vo veľkom rozsahu.

§ 277
Neodvedenie dane a poistného


(1) Kto v malom rozsahu zadrží a neodvedie určenému príjemcovi splatnú daň, poistné na sociálne poistenie, verejné zdravotné poistenie alebo príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktoré zrazí alebo vyberie podľa zákona, alebo kto neoprávnene v malom rozsahu uplatní nárok na vrátenie dane z pridanej hodnoty alebo spotrebnej dane v úmysle zadovážiť sebe alebo inému neoprávnený prospech, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.

(2) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) závažnejším spôsobom konania, alebo
b) vo väčšom rozsahu.

(3) Odňatím slobody na štyri roky až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak činom uvedeným v odseku 1 spôsobí značnú škodu.

(4) Odňatím slobody na sedem rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 vo veľkom rozsahu.

§ 278
Nezaplatenie dane a poistného


(1) Kto vo väčšom rozsahu nezaplatí splatnú daň poistné na sociálne poistenie, verejné zdravotné poistenie alebo príspevok na starobné dôchodkové sporenie, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 v značnom rozsahu.

(3) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 vo veľkom rozsahu.
marjankaj
31.10.11,20:10
A ak ti nič nehovorí neoprávnené podnikanie, tak aj toto.

§ 251
Neoprávnené podnikanie


(1) Kto neoprávnene podniká v malom rozsahu, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.

(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) závažnejším spôsobom konania,
b) tým, že použije iného ako pracovnú silu,
c) a získa ním väčší prospech, alebo
d) ako verejný činiteľ alebo v súvislosti s výkonom svojho zamestnania, povolania alebo funkcie.

(3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním značnú škodu.

(4) Odňatím slobody na štyri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
w3r0
31.10.11,21:21
Ja som tu nikden epovedal že to robiť budem nelegálne, hľadám alternatívne riešenia.Slovo jednorázové môžeš pochopiť rôzne v závislosti k akému slovnému sledu sa viaže. Jednorázovo som pochopil tak že s daným človekom spravíš 1 obchod a nie všeobecne urobíš 1 predaj. Všetko môže mať viac významov. Ďakujem za prístup aký má mať "poraďak" fakt by si mohol svoje správanie krotiť, keby sme sa bavili o téme, ktorej sa rozumiem ja tak by si skočnil tak isto rýchlo ako ja pri zákonoch.
w3r0
31.10.11,21:21
Keby som chcel riešiť niečo nelegálne tak sa sem neprídem hádať s človekom ako si ty ale jednoducho by som to spravil.
marjankaj
31.10.11,21:55
Keby som chcel riešiť niečo nelegálne tak sa sem neprídem hádať s človekom ako si ty ale jednoducho by som to spravil.

A kto sa tu háda?
Ak by si to chcel robiť, tak môžeš zadarmo. To už podnikanie nebude a ani dane z toho platiť nemusíš.
Aj Al Caponeho zatvorili za daňové úniky a nie za vraždy.