milos222
31.10.11,19:24
Caute ludia.

Potreboval by som poradit, lebo riesenie hladam uz dlho a vsade nachadzam rozne (myslim ze uz aj neaktualne) riesenia (casto aj protirecive).

Som zamestnancom. Pre jednu firmu mam moznost vytvorit softver za ktory dostanem jednorazovo cca 3000 eur. Ake su moje povinnosti voci statu ak ide o jednorazovu aktivitu a bude to riesene cez dohodu o vytvoreni diela a licencnu zmluvu podla autorskeho zakona?

Za odpoved vopred dakujem.
Sarlotka
31.10.11,22:37
ak spravne chapem uzavriete zmluvu dielo...
podla mojho nazoru ide o jednorazovy prilezitostny prijem vzmysle zákon o dani z príjmov (595/2003) §8

"(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí, "

prijem zdanite v danovom priznani pricom

Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.

pricom príjem oslobodený od dane je

§ 8 ods. 1 písm. a), ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,
beroun
31.10.11,23:09
Aj napriek tomu že by sa jednalo o jednorazový príjem, nemusí to byť zdaňované celé podľa §8 zákona o dani z príjmu.
To čo uvádzate: "dohodu o vytvoreni diela a licencnu zmluvu podla autorskeho zakona" - to je jedna zmluva alebo sú to dve zmluvy s dvoma sumami?
Ak sú to dve zmluvy, tak tá dohoda o vytvorení diela je spravená v zmysle akého zákona? (je mi jasné že licenčná zmluva je podľa autorského zákona - tá časť by bola určite podľa §6 - aj keď je to jednorázové, už som si na to cca pol roka dozadu podával dopyt na DRSR a mali výklad, že aj keď sú autorské veci jednorázové, tak treba prihlasovať na DÚ, lebo je to vždy §6. Do §8 idú veci, ktoré nie sú vymenované v §5-§7 bez ohľadu na jednorázovosť).