tamara129
01.11.11,11:28
Dobry den,

uz ste mi par krat pomohli, tak sa na vas opat obraciam. Otec s mamou neziju uz 20 rokov a teraz sa rozviedli rok dozadu. Otec pije,robi dlhy, neplati socialku, ani zdravotne. Je nahlaseny ako bezdomovec, nema svoje trvale bydlisko. Mame obavy, ze co bude po jeho smrti, kto vyplati vsetky dlhy za neho statu a inym organom,ci osobam,ktorym dlhuje? Mozu stiahnut mame na byt? Maju bezpodielove vlastnictvo. Alebo moze to nejak suvisiet,aby deti platili dlhy za neho? On nema ziadne materialne veci na dedenie, cize dedit isto nic nebudeme a keby aj , tak odmietneme. Ak dedime (deti, manzelka),tak dedime aj dlhy? Musime dedit?

Dakujem za radu.
Tamara
Mária27
01.11.11,12:23
Otázkou je, či je to len mamin byt alebo je v BSM. Ak nadobudli byt do vlastníctva počas manželstva, patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov a otec má nárok na 1/2. Ak to do troch rokov nevyporiadajú, rodičia sa stanú podielovými spoluvlastníkmi bytu - vtedy by exekútori mohli požadovať predaj jeho podielu. Do vyporiadania BSM môže exekútor požadovať upokojenie pohľadávky (splatenie dlhu) z BSM, ak pohľadávka vznikla za trvania manželstva.
§ 147 občianskeho zákonníka(1) Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
tamara129
01.11.11,12:30
Oni maju majetok vysporiadany. Byt patri nam, je prepisany na mna^dcera. Pravnik mame poradil,ze to tak ma urobit. Takze ak berieme do uvahy,ze majetok je vysporiadany. ale nas skor trapi co s tymi dlhami, co on ma a stale vyraba? Kto vyplati veritelom ked on zomrie? Len sa obavame, ci by mohli siahnut na nas majetok alebo mamin.
tamara129
01.11.11,12:38
on vobec neplati zdravotnu a socialku, ako sa taky dlh vymaha po jeho smrti?
willma
01.11.11,12:43
ak sa zrieknete dedičstva, tak nebudú môcť od Vás vymáhať nič.
Mária27
01.11.11,14:45
Dlhy poručiteľa sa môžu od dedičov vymáhať len do hodnoty zdedeného majetku. Ak dedičstvo odmietnete, nezdedíte žiadnu hodnotu. Odmietnuť dedičstvo musia všetci, zo všetkých štyroch dedičských skupín, aj bábätká.
marjankaj
01.11.11,15:08
No neviem, či vôbec prebehne dedičské konanie, keďže dotyčný nevlastní žiadny majetok.
Xanti
01.11.11,16:23
No notár to uzavrie, pre nemajetnosť. Tuším sa to tak robí. Budú vyzvaný potomkovia, aby dokladovali kto dedí, a majetok. Ak povedia že nič nevlastnil, a prihlásia sa len veritelia. Tak dedičské sa ukončí pre nemajetnosť.
tamara129
02.11.11,06:38
Vsetkym vam velmi pekne dakujem. Ste ma upokojili.
Pekny den a este raz vdaka.
Tamara