kupak06
01.11.11,12:09
Dobry den! som rozvedeny otec,ale su aj medzi nimy aj vynimky!!!
Ja som za ozenil stou najhorsou furiou na svete, ale som stasne rozv. Mame spolu aj dieta. kedze ona za kazdu cenu chce mi vypomstit, isiel cez mojich rodicov. po rozvode ja som zacal novy zivot v inom meste,a ona z nicoho nic zacala navstevovat mojich rodicov spolu s dietatom.Spravala sa ako ze ona je len " dobra a mila nevesta".darmo som vysvetloval rodicom ze ona len chce pomsit a ziskat dom ale mi vobec neverili, su strasne naivny. a teraz uz je to tak!!! moji rodicia darovali dom vnucke vcom aj byvaju zatial rodicia( zmluve je ze dokonca zivota),kedze je maloleta ide to cez sud,a ako rozvedeny rodicia aj mna ako otca maloletej bral sud do uvahy.dostal som predvolanie aby som suhlasil stym ze dieta by bola len vlastnickou rodinneho domu mojich rodicov. a co ak nesuhlasim??? darovacia zmluva bude neplatna??? ako to bude dalej pokracovat???? prosim poradte mi som zmäteny.dakujem za rady!!!
arizona
01.11.11,11:20
Nakolko dieta nie je plnolete,spravovat jeho majetok moze iba dospela osoba /najcastejsie rodicia,ako najblizsi pribuzni/,ale nemusi to byt pravidlom

Majetkovým opatrovníkom sa môže stať fyzická osoba, ktorá s ustanovením za majetkového opatrovníka súhlasí, je spôsobilá na právne úkony v plnom rozsahu a spĺňa predpoklad, že funkciu majetkového opatrovníka bude vykonávať v záujme maloletého dieťaťa.
Ak nebolo možné ustanoviť za majetkového opatrovníka žiadnu fyzickú osobu, súd ustanoví za majetkového opatrovníka obec alebo inú právnickú osobu, ktorá s ustanovením za majetkového opatrovníka súhlasí a spĺňa predpoklad, že funkciu majetkového opatrovníka bude vykonávať v záujme maloletého dieťaťa.
Viac: http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=41&etype=2&aid=1045

Rodicom by si mohol vysvetlit,ze darovanie domu maloletemu,moze sposobovat problemy s nakladanim s domom,lebo na rozne ukony treba suhlas sudu,opatrovnikov majetku,kopu vybavovaciek a pod.Ak chcu darovat,nech radsej pockaju,pokym vnuca bude plnolete,lebo vselico sa moze v buducnosti stat...
kupak06
01.11.11,11:58
Dakujem Arizona za radu,ale rodicia ma vobec nepocuju.to je dobre co " nevesta" robi,totiz vybavovala vsetky papierovacky ona, a rodicia podisali zmluvu,teraz uz je na sude.matka dietata je vyhlasena za majetkovym opatrovnikom.ja len to chcem vediet co bude ked nedam suhlas na to aby dieta bolo vlastnickou?
Mila123
01.11.11,12:00
Dakujem Arizona za radu,ale rodicia ma vobec nepocuju.to je dobre co " nevesta" robi,totiz vybavovala vsetky papierovacky ona, a rodicia podisali zmluvu,teraz uz je na sude.matka dietata je vyhlasena za majetkovym opatrovnikom.ja len to chcem vediet co bude ked nedam suhlas na to aby dieta bolo vlastnickou?
dôvod? aký máš? záleží na rozhodnutí súdu či schváli vlastníctvo Tvojho dieťaťa......
kupak06
01.11.11,12:12
moj dovod je ze ide len o to aby draha " mamicka dietata" vypomstil mi, a zneuzije na to dieta ,lebo moji rodicia hovoria len to ze to bude vnuckove,a ked to prejde cez sud ,tak tam sa uz vobec nezastavi na navstevy"nevesta!
Mila123
01.11.11,12:16
moj dovod je ze ide len o to aby draha " mamicka dietata" vypomstil mi, a zneuzije na to dieta ,lebo moji rodicia hovoria len to ze to bude vnuckove,a ked to prejde cez sud ,tak tam sa uz vobec nezastavi na navstevy"nevesta!
a nie je to tým, že by si mal ty dediť po svojich rodičoch a takto ťa tvoja dcéra preskočí????prepáč, ale mne to tak pripadá, ako keby si nedoprial vlastnému dieťaťu......
arizona
01.11.11,12:27
a nie je to tým, že by si mal ty dediť po svojich rodičoch a takto ťa tvoja dcéra preskočí????prepáč, ale mne to tak pripadá, ako keby si nedoprial vlastnému dieťaťu......
Ja trochu chapem jeho obavy. Asi mu nebude prijemne,ak sa jeho ex nastahuje k jeho rodicom...
Mila123
01.11.11,12:36
Ja trochu chapem jeho obavy. Asi mu nebude prijemne,ak sa jeho ex nastahuje k jeho rodicom...
podarí sa mu tomu zabrániť???? myslím si, že súd vyhovie žiadosti (návrhu)
kupak06
01.11.11,14:05
a aky navrh mam napisat ked ex ma znamost na sude a uz " vsetko " je vybavene.tak to nechapem tak preco sud ma predvola na odsuhlasenie ukonu! ja nechcem ich dom vobec zdedit, inac sme 3 surod. a ostatny o tom nic nevedia!!! Tu len ide o to ze cez dieta chce vsetko ex pre seba!!!!
Mária27
01.11.11,14:30
Ak nehnuteľnosť daruje maloletému dieťaťu niekto iný ako rodičia, napríklad starí rodičia, je k tomu potrebný súhlas oboch rodičov, lebo dar sa musí prijať. Súhlas jedného rodiča postačuje, iba ak práva druhého rodiča boli na základe rozhodnutia súdu obmedzené, prípadne ak druhý rodič nemá spôsobilosť na právne úkony alebo nežije.

Darovanie nehnuteľnosti maloletému dieťaťu je podľa zákona podmienené súdnym rozhodnutím podľa § 176 Občianskeho súdneho poriadku. Úlohou súdu je rozhodnúť o tom, či je daný úkon v súlade so záujmom dieťaťa. Súd by mohol zasiahnuť aj vtedy, ak by jeden z rodičov už počas súdneho konania s darovaním nehnuteľnosti dieťaťu nesúhlasil. Súd by to posudzoval ako nezhodu rodičov v podstatných veciach týkajúcich sa výkonu rodičovských práv a musel by rozhodnúť v záujme maloletého.

Súd môže zohľadniť, že každý má právo vlastniť majetok. Vyjadrenie tvojej dcéry v tomto prípade nemusí byť podstatné, ale záleží aj od jej veku, aj od vôle súdu. Neviem, koľko má dcéra rokov, ale bez ohľadu na to, majetok zaväzuje a treba sa oň aj starať. To by ste museli nahrádzať vy ako rodičia, pretože maloletý nemá na to dostatok rozumu ani peňazí - tu totiž nejde o majetok, ktorý prináša nejaké zisky či dôchodky, keď ten byt nebudete prenajímať. Rodičia tam budú mať právo bývať, mali by sa o byt starať, ale zodpovednosť je na vlastníkovi (jeho zástupcoch), napr. ak nebudú platiť do fondu, alebo aj keď spadne balkón. Ide o tzv. holé vlastníctvo, ktoré niekedy prináša viac starostí a škody ako úžitku.

Myslím si, že by si mal dôvodiť, prečo by malá dcéra zatiaľ vlastníkom nemala byť, prečo by jej to mali darovať až neskôr, prípadne závetom, ak ti neveria (iný dôvod ťažko vymyslieť) ... Na druhej strane, ak by tá darovacia zmluva bola schválená, nebude môcť manželka disponovať s majetkom nielen bez rozhodnutia súdu, ale ani bez tvojho súhlasu. Snáď ťa súd nevylúči zo správy majetku - ale to práve, po niektorých rozhodnutiach súdov už ani ja neverím v spravodlivosť sudcov!