eunika22
01.11.11,12:40
Dobrý deň prajem,
chcem Vás poprosiť o pomoc, mohli by ste mi prosím niekto zreteľne vysvetliť, aké sú príjmy podliehajúce dani, príjmy neovplyvňujúce ZD a tiež výdavky odpočítateľné od ZD a výdavky neovplyvňujúce ZD? Keď mám neplatcu DPH, nakupuje tovar, dajme tomu za 120 EUR s DPH, je to pre neho výdavok, a je to výdavok odpočítateľný od ZD? Celá suma, alebo iba suma bez DPH? ako to je? A je tu rozdiel, keď nakupujem od platcu alebo neplatcu DPH?

A keď mám na druhej strane tržbu za tovar, tak je to príjem podliehajúci dani? Ale celá suma tržby, keďže som neplatca? Prosím vysvetlite mi to niekto :(

ĎAKUJEM
zk24
02.11.11,20:07
Dobrý deň prajem,
chcem Vás poprosiť o pomoc, mohli by ste mi prosím niekto zreteľne vysvetliť, aké sú príjmy podliehajúce dani, príjmy neovplyvňujúce ZD a tiež výdavky odpočítateľné od ZD a výdavky neovplyvňujúce ZD?

Keď mám neplatcu DPH, nakupuje tovar, dajme tomu za 120 EUR s DPH, je to pre neho výdavok, a je to výdavok odpočítateľný od ZD? Ak ide o tovar, ktorý prdáva, je to pre neho výdavok ovplyvňujúci základ dane. Je to daňový náklad/výdavok.

Celá suma, alebo iba suma bez DPH? ako to je? A je tu rozdiel, keď nakupujem od platcu alebo neplatcu DPH?
Ak vy ste neplatiteľ DPH, vždy do nákladov/výdavkov celková suma (teda vrátane DPH).

A keď mám na druhej strane tržbu za tovar, tak je to príjem podliehajúci dani? Ale celá suma tržby, keďže som neplatca?
Keďže ste neplatiteľ DPH, tak dúfam, že tržby uvádzate bez DPH, a nekalkulujete s DPH-čkou vôbec. Takže celková tržba = príjem podliehajúci dani.

Prosím vysvetlite mi to niekto :(

ĎAKUJEM

V skratke v texte. To sú tak všeobecné otázky, že sa na ne nedá detailne odpovedať.
eunika22
03.11.11,16:07
Rozumiem, avšak predsalen ešte otázka, výdavok ovplyvňujúci ZD = výdavku odpočítateľnému od ZD? Alebo blbosť som napísala?
A ešte sa chcem opýtať, keď mám auto na služobné účely, tak benzín sa nejako pripočítava k faktúre za tovar / keď tovar na predaj si dovážam/, alebo to neriešim a v účte dám len výdavok za nákup tovaru a výdavok na pohonné hmoty?

VĎAKA :)
Mila123
03.11.11,16:09
Rozumiem, avšak predsalen ešte otázka, výdavok ovplyvňujúci ZD = výdavku odpočítateľnému od ZD? Alebo blbosť som napísala?
A ešte sa chcem opýtať, keď mám auto na služobné účely, tak benzín sa nejako pripočítava k faktúre za tovar / keď tovar na predaj si dovážam/, alebo to neriešim a v účte dám len výdavok za nákup tovaru a výdavok na pohonné hmoty?

VĎAKA :)
účtovníčka by bola hádam vhodnejšia.....naučila by si sa niečo od nej, lebo takto sa veľmi ťažko odpovedá......prepáč, ale nemáš asi žiadne základy.....mýlim sa?
KEJKA
03.11.11,16:42
nemôžeš si dať do profilu, že si účtovník a pýtať sa takéto základy, ved to musí zasiahnuť každého ozajstného účtovníka.
áno to si napísala blbosť, čo som podčiarkla, sú to dva rozdielne pojmy

Rozumiem, avšak predsalen ešte otázka, výdavok ovplyvňujúci ZD = výdavku odpočítateľnému od ZD? Alebo blbosť som napísala?
A ešte sa chcem opýtať, keď mám auto na služobné účely, tak benzín sa nejako pripočítava k faktúre za tovar / keď tovar na predaj si dovážam/, alebo to neriešim a v účte dám len výdavok za nákup tovaru a výdavok na pohonné hmoty?

VĎAKA :)
áno dáš výdavky osobitne tak, ako ich platíš - za tovar, za PHM za hocičo iné.
akurát, ak si dovážaš tovar, tak PHM môžeš dať do stlpca tovar - ak to máš takto členené v PD.
KEJKA
03.11.11,16:43
nemôžeš si dať do profilu, že si účtovník a pýtať sa takéto základy, ved to musí zasiahnuť každého ozajstného účtovníka.

áno to si napísala blbosť, čo som podčiarkla, sú to dva rozdielne pojmy


Rozumiem, avšak predsalen ešte otázka, výdavok ovplyvňujúci ZD = výdavku odpočítateľnému od ZD? Alebo blbosť som napísala?

A ešte sa chcem opýtať, keď mám auto na služobné účely, tak benzín sa nejako pripočítava k faktúre za tovar / keď tovar na predaj si dovážam/, alebo to neriešim a v účte dám len výdavok za nákup tovaru a výdavok na pohonné hmoty?



VĎAKA http://www.porada.sk/images/smilies/smile.gif" alt="" title="Smile" smilieid="1" class="inlineimg" border="0">
áno dáš výdavky osobitne tak, ako ich platíš - za tovar, za PHM za hocičo iné.
akurát, ak si dovážaš tovar, tak PHM  môžeš dať do stlpca tovar - ak to máš takto členené v PD.
eunika22
03.11.11,16:58
Ďakujem, Kejka to že mám v profile účtovník, neznamená, že robím komplet účto, robím len výpomoc v účte /t.j. určitú časť/. Ale nevedela som, čo iné si dať... Prepáčte, asi Vás účtovníkov uráža, keď sa pýtam pre Vás základné veci, ale keď sa to chcem dobre naučiť, tak neviem, ako inak sa mám pýtať, keďže nie všetky veci zo zákona rozumiem...
Veľa ľudí mi povedalo, že jednoduché účto sa dá zvládnuť, tak sa o to pokúšam aj ja... Snáď raz aj ja budem patriť do kategórie "účtovníkov"
zk24
03.11.11,17:03
Ďakujem, Kejka to že mám v profile účtovník, neznamená, že robím komplet účto, robím len výpomoc v účte /t.j. určitú časť/. Ale nevedela som, čo iné si dať... Prepáčte, asi Vás účtovníkov uráža, keď sa pýtam pre Vás základné veci, ale keď sa to chcem dobre naučiť, tak neviem, ako inak sa mám pýtať, keďže nie všetky veci zo zákona rozumiem...
Veľa ľudí mi povedalo, že jednoduché účto sa dá zvládnuť, tak sa o to pokúšam aj ja... Snáď raz aj ja budem patriť do kategórie "účtovníkov"

Eunika, nezúfaj. Len takto sa to určite nenaučíš. Ja som mala aj hlúpejšie otázky na začiatku, ale iba tým, že sa budeš takto pýtať sa veľmi ťažko odrazíš od zeme. Bolo by dobré možno keby si skúsila absolvovať nejaký kurz účtovnícky. Kde sa začína naozaj od začiatku, čo sú aktíva, pasíva, majetok, aký je rozdiel medzi výdavkom a základom dane a podobne...

Tie otázky čo dávaš sú tak strašne všeobecné, že sa na ne ani nedá konkrétne odpovedať... a ak by sme chceli celú tématiku rozpísať, tak to je fakt na celú knihu písania.

Skús pohľadať buď nejakú účtovníčku, ktorá ťa bude viesť, prípadne knižku pre samoukov začiatočníkov, alebo ten kurz.

My ťa tu radi privítame, aj poradíme. Ale pýtať sa treba vedieť. Otázka musí mať zmysel aby mohla mať zmysel aj odpoveď.

To je ako keby som sa prihlásila na portál automechanikov a pýtala sa či správne rozumiem že volant a koleso je to isté, veď obe sú okrúhle....

Myslím to v dobrom. Začiatky si pamätám, ja som otvorila svoj prvý zákov máji 2010 a mám to v čerstvej pamäti, viem ako sa cítis.
eunika22
03.11.11,17:11
Vďaka za podporu, mala som na škole účtovníctvo, hlavne podvojné, jednoduché len okrajovo... kúpila som si knižku Jednoduché účtovníctvo pre podnikateľov a viackrát som pozerala zákon o účtovníctve... Daniam som však nikdy nerozumela... Stiahla som si viac demo verzií a najviac ma oslovila alfa, a najväčší problém určite vidím momentálne v tých výdavkoch a príjmoch v súvislosti s vplyvom na daň... Mám kolegyňu, ktorá mi sľúbila, že mi pár mesiacov skontroluje, ale chcela by som sa čo najviac naučiť sama...
zk24
03.11.11,17:17
Vďaka za podporu, mala som na škole účtovníctvo, hlavne podvojné, jednoduché len okrajovo... kúpila som si knižku Jednoduché účtovníctvo pre podnikateľov a viackrát som pozerala zákon o účtovníctve... Daniam som však nikdy nerozumela... Stiahla som si viac demo verzií a najviac ma oslovila alfa, a najväčší problém určite vidím momentálne v tých výdavkoch a príjmoch v súvislosti s vplyvom na daň... Mám kolegyňu, ktorá mi sľúbila, že mi pár mesiacov skontroluje, ale chcela by som sa čo najviac naučiť sama...

Veľmi v skratke...
Príjmy ovplyvňujúce ZD sú tie príjmy, z ktorých platíš daň, teda súvisia s podnikaním, sú to tvoje tržby, tebe uhradené faktúry....
Výdavky ovplyvňujúce ZD sú tie výdavky, ktoré si podľa zákona môžeš odpočítať od príjmov. Tým, že si ich môžeš odpočítať od príjmov reguluješ základ dane. To znamená že sú to výdavky ovplyvňujúce základ dane. Napríklad pero - pero potrebuje každý, keď si ho kúpiš, môžeš si ho dať do výdavkov ovpl.ZD (VOZD). Keď si kúpiš dovolenku, tak to je VNZD, teda nemôžeš si ho odpočítať od príjmov, čím by si si znížila základ dane.

Jednoduchý vzorec.
Príjmy - Výdavky = ZD.
ZD * sadzba dane = daň
ZD - daň = zisk.

Máš príjmy za 1,000 €, kúpiš si pero za 2 € a dovolenku za 500 €. Dovolenka nie je daňovo uznaná, tak budeš počítať:
1000 - 2 = 998
998 * 19% = 189,62
998 - 189,62 = 808,38 (tvoj zisk)

Takže pero je výdavok ovplyvňujúci zálkad dane. keby si nekúpila pero, tvoj ZD by bol v našom prípade 1,000 €.
Dovolenka je VNZD, lebo sme ju nemohli odpočítať od príjmov, takže nám vôbec neovplyvnila ZD.

Trošku zrozumiteľnejšie?
eunika22
03.11.11,17:29
Vďaka, tomu rozumiem, ale keď mám takýto príklad:
Príjem z predaja tovaru? = príjem podliehajúci dani?
Výdavok za nákup tovaru, materiálu? = výdavok, ktorý ovplyvňuje ZD?,
poštovné pri platbe odvodov cez poštovú poukážku? = ?
platba odvodov sociálke, zdravotná poisťovňa?= výdavok odpočítateľný od ZD?
výdavok za telefón, internet? = výdavok, ktorý ovplyvňuje ZD?
a v alfe sa to ako uvádza? keď tam je hotovosť, bú /v členení na príjem, výdavok/, príjmy podliehajúce dani, príjmy neovplyvňujúce ZD a tiež výdavky odpočítateľné od ZD a výdavky neovplyvňujúce ZD /keďže tu pri výdavkoch nie je, v ponuke výdavok ovplyvňujúci ZD/?
zk24
03.11.11,17:34
Vďaka, tomu rozumiem, ale keď mám takýto príklad:
Príjem z predaja tovaru? = príjem podliehajúci dani? áno, POZD

Výdavok za nákup tovaru, materiálu? = výdavok, ktorý ovplyvňuje ZD? áno, VOZD.

poštovné pri platbe odvodov cez poštovú poukážku? = ? VOZD.

platba odvodov sociálke, zdravotná poisťovňa?= výdavok odpočítateľný od ZD? Nie odpočítateľný od ZD ale ovplyvňujúci ZD, teda odpočítateľný od príjmov, VOZD.

výdavok za telefón, internet? = výdavok, ktorý ovplyvňuje ZD? áno VOZD, ak sú vynaložené pre podnikateľské účely, a písané na podnikateľa (na jeho IČO)

a v alfe sa to ako uvádza? keď tam je hotovosť, bú /v členení na príjem, výdavok/, príjmy podliehajúce dani, príjmy neovplyvňujúce ZD a tiež výdavky odpočítateľné od ZD a výdavky neovplyvňujúce ZD /keďže tu pri výdavkoch nie je, v ponuke výdavok ovplyvňujúci ZD/?

Alfu nepoznám.


V texte modrou.
JankaO
03.11.11,17:35
Myslím, že toto je téma ako stvorená pre teba...Treba aj trošku hľadať, nie sa len pýtať.
http://www.porada.sk/t72338-zaciatocnik-v-jednoduchom-uctovnictve.html
Mila123
03.11.11,17:37
Myslím, že toto je téma ako stvorená pre teba...Treba aj trošku hľadať, nie sa len pýtať.
http://www.porada.sk/t72338-zaciatocnik-v-jednoduchom-uctovnictve.html
dopĺňam......pozri si cez googla Postupy účtovania v JÚ....
eunika22
03.11.11,17:37
zk24 veľmi pekne ďakujem...
Janka0 aj tebe ďakujem