Stanka_2008
01.11.11,13:35
Dobrý deň, prosím o radu.. Dostal som výzvu k úhrade pohľadávky "nedoplatku" zdravotného poistenia z roku 2007 (vtedy ešte SZP). Pohľadávka sa týka mojej matky (pracovala ako SZČO), ktorá zomrela v roku 2008. V dedičských konaniach, ktoré prebehly v roku 2008, resp. po smrti otca v roku 2009, ale neuvádzajú túto pohľadávku SZP medzi pasívami. Momentálne som teda jediným dedičom po obidvoch zosnulých. Ako prvý krok som podal námietku, pretože som ešte našiel výpisy z účtov z roku 2007 a 2008, na základe ktorých viem zdokladovať mesačné úhrady ako aj úhradu za RZZP za rok 2007 a 2008. Len neviem presne či sa jedná o omyl poisťovne, že si nevedela vypárovať vôbec tieto úhrady, alebo moja mama ešte v roku 2007 si neprávne vypočítala výšku platby do ZP a pohľadávka by predstavovala rozdiel medzi zaplatenou sumou a prípadným "predpisom". Vo výzve k úhrade poisťovňa cituje Obč. zákonník, pr. 470, odsek 1.(Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.).
Je možné sa voči tejto výzve ešte aj inak uhradiť? Napr.. argumentovať, že pohľadávka doteraz nebola uvedená medzi pasívami v žiadnom z dedičských konani, ktoré prebehly po smrti mojich rodičov ? Vedeli by ste mi poradiť prípadne nejaký aj nejaký paragraf či už Obč.zákonníka alebo inej právnej normy? Ďakujem.