Alexina
01.11.11,21:03
Dobry vecer,

chcela by som sa poradit. Chcela by som prvy raz v zivote prenajat byt, ktory mam v bezpodielovom vlastnictve s manzelom. Nakolko s tym nemam absolutne ziadne skusenosti, mam ohladom totho 4 otazky, na ktore by som vas velmi pekne poprosila odpovedat.

1. Byt mame v bezpodielovom vlastnictve. Ja som na rodicovskej dovolenke. Je mozne, ze prijem z najmu budem priznavat len ja, aby som podavala danove priznanie len ja a manzel by bol od toho uchraneny? Nerad by bol, aby sa v praci prevalilo, ze ma dalsi prijem. Pre nas by bolo najlepsie, aby som vsetko uvadzala len ja a jeho zamestnavatel o tomto druhu prijmu nemal ziadnu info.

2., ked prenajmem byt k 1.12. musim to niekde nahlasit, alebo staci ak az na jar podam danove priznanie? Je to niekde evidovane?

3., vyska rocneho prijmu z najmu by mala byt cca 4700, moja rodicovska rocne robi cca 2376. Citala som vela diskusii ( ale vela ich je starsich - cca 2009), tak si chcem len overit. Pocula som, ze 40% z prijmu najmu si necham a zdanujem len zvysnych 60% . Mne sa to zda moc jednoduche, preto si to chcem overit, dalo by sa odhadom vypocitat,, aku dan by som asi platila za cely rok pri mojom prijme cca 7076 ( prijem z najmu + RD) ( naozaj hruby odhad), ide mi len o to, aby som potom z vyuctovania nedostala " facku" a bola pripravena.

4, a uz poslednu :-) ak za rok 2011 budem prenajimat byt len za 12/2011, teda prijem z najmu budem mat cca 400 € potrebujem za rok 2011 podavat danove priznanie?

5, pripadne neviete poradit, ako to urobit aby som co najviac usetrila na daniach :-)))) ( ak je viac moznosti)

Ospravedlnujem sa, ak sa tu uz tato tema rozoberala, ale vela ludi mi radi najom nepriznat, kazdy ma pre mna ine rady, ktore sa velmi lisia. A nerada by som si nesplnila nejake povinnosti, resp. o niecom nevedela. O zuctovanie na jar poziadam nejakeho uctovnika, ale rada by som mala vo vecii aspon trochu jasno, nez sa do toho pustim.

Dakujem moc za ochotu a odpovede,

Alexina