Katyschka
02.11.11,08:28
Dobry den,

chcela by som poprosit o radu. Zamestnala som sa na dobu urcitu - na zastupovanie pocas materskej dovolenky pocas 6 mesiacov. Moj pracovny pomer zacal 1.6.2011 a konci 30.11.2011. Na kolko dni mam narok na osetrenie u lekara? Zakonnik prace hovori o 7 dni za rok. Mam narok na celych 7 dni, alebo len na alikvotnu cast? V podniku mi povedali, ze len na alikvotnu cast, kedze som zamestnana len 6 mesiacov v roku, potom si cerpam z dovolenky. Prosim poradte mi.
Tweety
02.11.11,07:30
Dobry den,

chcela by som poprosit o radu. Zamestnala som sa na dobu urcitu - na zastupovanie pocas materskej dovolenky pocas 6 mesiacov. Moj pracovny pomer zacal 1.6.2011 a konci 30.11.2011. Na kolko dni mam narok na osetrenie u lekara? Zakonnik prace hovori o 7 dni za rok. Mam narok na celych 7 dni, alebo len na alikvotnu cast? V podniku mi povedali, ze len na alikvotnu cast, kedze som zamestnana len 6 mesiacov v roku, potom si cerpam z dovolenky. Prosim poradte mi. Máš nárok na nevyhnutne potrebný čas, najviac na 7 dní.
Badko
02.11.11,07:49
Podľa ZP s účinnosťou od 1.9.2011:osobná prekážka-ošetrenie u lekára §141ods.2
Podľa § 141 ods.6 zamestnávateľ môže po novom určiť, že ak pracovný pomer zamestnanca vznikol v priebehu
kalendárneho roka, pracovné voľno s náhradou mzdy na ošetrenie a sprevádzanie k lekárovi sa poskytuje v rozsahu
najmenej jednej tretiny nároku za kal. rok za každú začatú tretinu kalendárneho roka trvania PP.
Celkový nárok sa zaokruhlí na celé kalendárne dni nahoe.
Prvá tretina roka: január až apríl- ak nastúpi ZC počas nej nárok bude7 dní
Duhá tretina roka: máj až august -ak nastúpi ZC počas nej nárok bude 5 dní
Tretia tretina roka: september-december -ak nastúpi ZC počas nej nárok bude 3 dni
Katyschka
02.11.11,08:18
Badko,

teda v mojom pripade je to 5 dni? Pracovny pomer zajal v juni, ale konci v novembri...
tictac7
02.11.11,08:22
Badko,

teda v mojom pripade je to 5 dni? Pracovny pomer zajal v juni, ale konci v novembri...

Novela ZP platí od 1.9.2011 a neplatí retrospektívne, teda nároky vzniknuté pred jeho účinnosťou ostávajú zachované - toť môj názor. Na Teba sa teda vzťahuje odpoveď od Tweety, teda 7 dní (bez ohľadu na dĺžku trvania PP)
Mila123
02.11.11,08:27
nárok na 7 dní ošetrovného sa počíta aj na hodiny (56 hodín) ....a tiež sa počíta ku začiatku PPV, nie u skončeniu PPV- pri krátení od 01092011
Tweety
02.11.11,08:30
Badko,

teda v mojom pripade je to 5 dni? Pracovny pomer zajal v juni, ale konci v novembri... Riadiš sa ZP platným do 31.8.2011, pretože PP vznikol pred 1.9.
evkap.
02.11.11,09:14
ak nevycerpam u predosleho zamestnavatela ani jeden paragraf a nasupim napriklad v auguste k novemu zamestnavatelovi aj v tomto pripade mam narok len na 5 dni? to vobec da sa niako kontrolovat kde kolko som vycerpala?
Katy a R
02.11.11,09:22
ak nevycerpam u predosleho zamestnavatela ani jeden paragraf a nasupim napriklad v auguste k novemu zamestnavatelovi aj v tomto pripade mam narok len na 5 dni? to vobec da sa niako kontrolovat kde kolko som vycerpala?
nárok na tzv paragraf je len ak to potrebuješ a na nevyhnutný čas .. a maximálne to v tomto konkrétnom prípade môže byť 5 dní .
Ak návštevu lekára nebudeš potrebovať vôbec- tak žiadny nárok nie je, ak navštíviš 1 deň - tak je nárok na 1 deň!
Erislava
02.11.11,09:24
Ak nastúpiš u nového zamestnávateľa, máš nárok na celých 7 dní ak to bolo do 31.08.2011. Ak nastúpiš od 01.09.2011 zamestnávateľ Ti môže, ale nemusí krátiť nárok, takže buď 7 alebo 3 dni.
kuky969
28.04.12,21:49
Ahojte
poprosim nevie mi niekto poradit ,ak koncim PP 31.5. 2012 na kolko ospravedlnenych a zaplatenych dni (hodin) mam narok s dokladom o navsteve lekara od zaciatku roka ??Tak isto na kolko ak idem na jednorazove osetrenie s detmi ??? Inak ak vycerpam viac ako niejaka cifra tak mi to ide automaticky z dovolenky ???...alebo to budem mat ospravedlnene ale nezaplatené???
vdaka
Tweety
29.04.12,06:57
Ahojte
poprosim nevie mi niekto poradit ,ak koncim PP 31.5. 2012 na kolko ospravedlnenych a zaplatenych dni (hodin) mam narok s dokladom o navsteve lekara od zaciatku roka ??Tak isto na kolko ak idem na jednorazove osetrenie s detmi ??? Inak ak vycerpam viac ako niejaka cifra tak mi to ide automaticky z dovolenky ???...alebo to budem mat ospravedlnene ale nezaplatené???
vdakaVyberám z § 141 ZP
(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

b) narodenie dieťaťa zamestnancovi; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz matky dieťaťa do zdravotníckeho zariadenia a späť,

c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na desať dní v kalendárnom roku,

(6) Zamestnávateľ môže určiť, že ak pracovný pomer zamestnanca vznikol v priebehu kalendárneho roka, pracovné voľno s náhradou mzdy z dôvodov uvedených v odseku 2 písm. a) prvom bode a písm. c) prvom bode sa poskytne v rozsahu najmenej jednej tretiny nároku za kalendárny rok za každú začatú tretinu kalendárneho roka trvania pracovného pomeru. Celkový nárok podľa prvej vety sa zaokrúhli na celé kalendárne dni nahor.
kuky969
29.04.12,18:31
Tweety
dakujem krasne ....cize z toho mi vychadza ze ak pracovny pomer nezacal v tomto kalendarnom roku ale este skor a konci 31.5.2012 tak si mozem vycerpat na seba 7 dni a na dieta dalsich 7 dni ( do toho 31.5.) a zamestnavatel mi to musi zaplatit....???
Tweety
02.05.12,05:52
Tweety
dakujem krasne ....cize z toho mi vychadza ze ak pracovny pomer nezacal v tomto kalendarnom roku ale este skor a konci 31.5.2012 tak si mozem vycerpat na seba 7 dni a na dieta dalsich 7 dni ( do toho 31.5.) a zamestnavatel mi to musi zaplatit....???
To, že si môžem vyčerpať neznamená, že aj musím, je to len možnosť, nie povinnosť. Jednoducho, ak to nepotrebujem, tak to bez potreby nevyčerpem.