1985
02.11.11,08:59
Ahojte, existuje nejake tlacio na vratenie preplatku na VsZP??? Alebo kto uz podaval ako to ma zhruba vyzerat????

dakujem za pomoc
Katrina13
03.11.11,15:18
Ja som dávala žiadosť úplne obyčajnú ako píšeš hocikde inde na úrad a bolo to v poriadku.
1985
04.11.11,11:15
dobre, dakujem :)
querying
13.11.11,13:01
Ahojte, chcem sa spýtať: Katrina13, či je pravda, že vrátené peniaze sú automaticky znížené o daň? /niečo ako platba dane z príjmu?/ neviem presne... len som zachytila info, že pri vrátení preplatku sa niečo strháva a že je lepšie vyrovnávať preplatok tak že sa o sumu preplatku zníži platba v budúcnosti....
Ak máte skúsenosti... upresnite prosím :)
rodina1
13.11.11,13:14
Ahojte, chcem sa spýtať: Katrina13, či je pravda, že vrátené peniaze sú automaticky znížené o daň? /niečo ako platba dane z príjmu?/ neviem presne... len som zachytila info, že pri vrátení preplatku sa niečo strháva a že je lepšie vyrovnávať preplatok tak že sa o sumu preplatku zníži platba v budúcnosti....
Ak máte skúsenosti... upresnite prosím :)

Pri preplatku na ZP je poisťovňa povinná preplatok zraziť. Z preplatku je zrazená zrážková daň a suma preplatku ti bude vrátená ako rozdiel medzi preplatkom a zrážkovou daňou.
Potom je naozaj lepšie (ak vieš, aký preplatok ti vychádza) znížiť poistné na ZP v ďalšom (prípadne) ďalších mesiacoch.
1985
14.11.11,08:03
no tak ja som uz poslala ziadost....a ako to potom zauctujem ked mi pride ina suma????? :(
Adriannna
26.01.12,07:32
Dobry den, zistila som, ze zamestnankyna mala narok od 1.5.2011 narok na 1/2 sadzby poistneho na ZP z dovodu invalidity.Takze opravim mesacne vykazy do ZP za 5.-12.mesiac, vznikne nam preplatok, ktory nam ZP vrati na zaklade ziadosti na nas ucet.Ja ho vyplatim dotycnej pracovnicke z pokladne v hotovosti.Tu sumu potom mozem vysporiadat v buducom RZD tak ze ju odratam z r.00a - zaplatene poistne na ZP?Mozem takto postupovat aj pri spatnom priznani starobneho dochodku, ked nam vratia poistne na SP?....
dida2
29.01.12,20:52
Dobrý večer,
musí byť podaná žiadosť o vrátenie preplatku na ZP, alebo stačí iba poslať Potvrdenie o poberaní nemoc. dávok od SP?
Ďakujem
Mila123
29.01.12,20:53
Dobrý večer,
musí byť podaná žiadosť o vrátenie preplatku na ZP, alebo stačí iba poslať Potvrdenie o poberaní nemoc. dávok od SP?
Ďakujem
preplatky sa budú vraciať jedine cez RZZP, inak asi nie.....
dida2
29.01.12,20:59
No ja som to myslela cez RZZP, ale posielala som minule len to Potvrdenie o poberaní ND, tak preto ma zmiatla tá Žiadosť o vrátenie preplatku...
Mila123
29.01.12,21:04
No ja som to myslela cez RZZP, ale posielala som minule len to Potvrdenie o poberaní ND, tak preto ma zmiatla tá Žiadosť o vrátenie preplatku...
skús ....ale pokiaľ viem, ide to iba cez RZZP
Xanti
29.01.12,21:18
No ja viem, že sú 2 druhy preplatkov v ZP :
1) je z RZZP , ten sa zdaňuje , toto zašlú automaticky
2) je z platieb zaplatených neoprávnene ZP, a toto sa nezdaňuje a na toto treba písať žiadosť o vyplatenie

Teda jeden rok sa mi stalo, že mi prišli dve platby zo ZP, a potom listy s vysvetlením a rozpisom.
Katy a R
29.01.12,21:18
No ja som to myslela cez RZZP, ale posielala som minule len to Potvrdenie o poberaní ND, tak preto ma zmiatla tá Žiadosť o vrátenie preplatku...
Ak by si platila viac na poistnom, ako je mesačný predpis - vtedy treba osobitne žiadosť (je to zaplatené poistné bez právneho dôvodu). Nejde to do RZZP. Ak si ale platila normálne - len teda tam je PNka - tak bude preplatok v RZZP - netreba osobitne žiadať.
Toto je prax vo všeobecnej ZP:mee: V Apolle s týmto problém nebol. V Dôvere neviem - pre istotu platím menej, zrovnám vždy do konca roka;):D