LKV
02.11.11,09:26
Dobrý deň,

v súvislosti s obmedzením povinnosti zamestnávateľa zabezpečiť si pracovno zdravotnú službu som počula, že hluk má byť vyradený z rizikovej kategórie. Tak sa chcem opýtať, či ste aj vy o tomto počuli :)
Mila123
02.11.11,08:28
Dobrý deň,

v súvislosti s obmedzením povinnosti zamestnávateľa zabezpečiť si pracovno zdravotnú službu som počula, že hluk má byť vyradený z rizikovej kategórie. Tak sa chcem opýtať, či ste aj vy o tomto počuli :)
áno, novelizáciou zákona bol hluk vylúčený z rizikových kategórií......
rennka
02.11.11,08:30
Mila123 vedela by si prosim Ta upresnit tu novelizaciu?
Dakujem
Nella_2
02.11.11,11:52
Dobrý deň,

v súvislosti s obmedzením povinnosti zamestnávateľa zabezpečiť si pracovno zdravotnú službu som počula, že hluk má byť vyradený z rizikovej kategórie. Tak sa chcem opýtať, či ste aj vy o tomto počuli :)
Myslíš nárok na rekondičný pobyt?

Okrem toho, rekondičné pobyty sa už nebudú týkať ľudí pracujúcich v hlučnom prostredí. „Ak niekto pracuje šesť rokov v hlučnej fabrike, dvojtýždňový pobyt v kúpeľoch mu sluch isto nezachráni. Tu je oveľa zmysluplnejšia prevencia, ako rekondičné pobyty," vysvetlil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál.

Zdroj: http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&mod=news&nid=835
LKV
04.11.11,08:27
Ja som skôr myslela na povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť si pracovno zdravotnú službu. V rizikovej kategórii 3. (hluk) máme len zopár zamestnancov. Väčšina je v 2. a 1. Keby sa hluk nepovažoval za riziko, nemuseli by sme mať zabezpečenú pracovno zdravotnú službu, alebo sa mýlim?
LKV
04.11.11,08:28
Myslíš nárok na rekondičný pobyt?

Okrem toho, rekondičné pobyty sa už nebudú týkať ľudí pracujúcich v hlučnom prostredí. „Ak niekto pracuje šesť rokov v hlučnej fabrike, dvojtýždňový pobyt v kúpeľoch mu sluch isto nezachráni. Tu je oveľa zmysluplnejšia prevencia, ako rekondičné pobyty," vysvetlil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál.

Zdroj: http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&mod=news&nid=835


Ja som skôr myslela na povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť si pracovno zdravotnú službu. V rizikovej kategórii 3. (hluk) máme len zopár zamestnancov. Väčšina je v 2. a 1. Keby sa hluk nepovažoval za riziko, nemuseli by sme mať zabezpečenú pracovno zdravotnú službu, alebo sa mýlim?
rennka
07.11.11,09:42
Tiez som myslela ako LKV, nie pobyty...
Neporadi nikto?
majus1
09.11.11,16:34
Prezident Slovenskej republiky vrátil Národnej rade SR novely zákonov 124/2006 Z.z. a 125/2006 Z.z.
Jeden z dôvodov nepodpísania novely bolo:

" Systém pracovnejzdravotnej služby bol do platného a účinného zákona č. 124/2006 Z. z. obezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonovv znení neskorších predpisov zavedený na základe Dohovoru Medzinárodnejorganizácie práce č. 161 o závodných zdravotných službách (vyhláška ministrazahraničných vecí č. 145/1988 Zb.), ktorým je Slovenská republika viazaná. Podľa čl. 3 ods. 1 prvejvety uvedeného dohovoru každý členský štát sa zaväzuje postupne zavádzaťzdravotné služby pre všetkých pracovníkov, včítane pracovníkov vo verejnomsektore a družstevníkov vo výrobných družstvách, vo všetkých odvetviach hospodárskej činnosti a vo všetkých podnikoch.
Z princípov uvedených v preambule tejto smernice, keďže táto smernica neumožňuje žiadne zníženie úrovne ochrany, ktorú už jednotlivé členské štáty dosiahli, vyplýva, že členský štát sa na základe Zmluvy o založení Európskeho hospodárskeho spoločenstva zaväzuje podporovať zlepšovanie podmienok v tejto oblasti a zosúlaďovať podmienky pri zachovaní už dosiahnutých zlepšení. Ďalej z týchto princípov vyplýva, že vzhľadom na ešte stále príliš vysoký výskyt pracovných úrazov a chorôb z povolania členské štáty musia bezodkladne zaviesť alebo zlepšiť preventívne opatrenia na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pracovníkov a zaistiť vyšší stupeň ochrany; zlepšenie bezpečnosti a hygieny a ochrany zdravia pracovníkov pri práci je cieľ, ktorý by nemal podliehať čisto hospodárskym úvahám."

Takže by som sa ešte netešila. Keď sa bavíme o tom hluku, nebol vyradený z rizík, resp. z 3. kategórie ale len z rekondičných pobytov.....