Sone
02.11.11,10:47
Dobry den,

prosim poradte mi, ako postupovat v takomto pripade:
Slovenska firma XY vznikla v auguste 2011, v septembri vystavovala faktury bez DPH, pretoze este nebolo pridelene IC DPH. Koncom septembra vystavila aj zalohovu fakturu (slovenskemu odberatelovi platcovi dph), ktory ZF zaplatil 29.9. Dnom 5.10. sa firma XY stala platcom DPH, vystavila teda 5.10. riadnu fakturu (danovy doklad), kde vsak uviedla, ze Datum uskutocnennia zdanit. plnenia bol 29.9., lebo vtedy bola prijata platba. Ma v takomto pripade firma XY narok na uplatnenie tejto DPH?
Tweety
02.11.11,10:24
Dobry den,

prosim poradte mi, ako postupovat v takomto pripade:
Slovenska firma XY vznikla v auguste 2011, v septembri vystavovala faktury bez DPH, pretoze este nebolo pridelene IC DPH. Koncom septembra vystavila aj zalohovu fakturu (slovenskemu odberatelovi platcovi dph), ktory ZF zaplatil 29.9. Dnom 5.10. sa firma XY stala platcom DPH, vystavila teda 5.10. riadnu fakturu (danovy doklad), kde vsak uviedla, ze Datum uskutocnennia zdanit. plnenia bol 29.9., lebo vtedy bola prijata platba. Ma v takomto pripade firma XY narok na uplatnenie tejto DPH?
Nárok na uplatnenie dph? Snáď povinnosť dph odviesť, kedže je to jej zdaniteľné plnenie. Ale v tomto prípade, dodanie bolo ešte pred registráciou, takže faktúru vystavuje bez dane.
Stefan2005
02.11.11,10:29
... mňa by aj zaujímalo, čo bolo 5.10. predmetom fakturácie - dodanie tovaru / služby, alebo len vystavenie dokladu k zálohe prijatej pred dátum registrácie k DPH ,
Sone
02.11.11,10:44
samozrejme som myslela povinnost
predmetom fakturacie bolo dodanie tovaru
Sone
02.11.11,11:01
Tweety, dodanie tovaru bolo 10.10., takze uz po registracii
Tweety
02.11.11,12:15
Tweety, dodanie tovaru bolo 10.10., takze uz po registracii Upresni, lebo si napísala trochu zmätočne, máš tam dátum dodania 29.9. tak kedy ste tovar vlastne dodali?
Sone
02.11.11,12:47
Upresni, lebo si napísala trochu zmätočne, máš tam dátum dodania 29.9. tak kedy ste tovar vlastne dodali?

tak pardon, este raz:
24.9. bola vystavena zalohova faktura
29.9. bola tato zalohova faktura uhradena
5.10. registracia IC DPH
5.10. bola vystavena riadna faktura
10.10. bol dodany tovar
Stefan2005
02.11.11,13:00
...5.10. bola vystavena riadna faktura...

...čo bolo predmetom fakturácie ?
Sone
02.11.11,13:47
...čo bolo predmetom fakturácie ?

tovar, ktory bol uvedeny na zalohovej fakture, ale na fakture 5.10. bola uz vycislena aj DPH
Tweety
02.11.11,13:58
tak pardon, este raz:
24.9. bola vystavena zalohova faktura
29.9. bola tato zalohova faktura uhradena
5.10. registracia IC DPH
5.10. bola vystavena riadna faktura
10.10. bol dodany tovar
A prečo bola vystavená faktúra 5.10. keď dodanie tovaru bolo až 10.10.?
Sone
02.11.11,14:14
aj to je dolezite?
klient sa rozhodoval, ci si pride tovar prevziat osobne alebo uprednostni spediciu...
Tweety
02.11.11,14:15
aj to je dolezite?
klient sa rozhodoval, ci si pride tovar prevziat osobne alebo uprednostni spediciu...
Podstatné je to, kedy došlo k dodaniu tovaru, vtedy vznikla aj daňová povinnosť,fakturovať sa nemôže len tak, bez dôvodu na fakturáciu.
Adiks
02.11.11,14:18
5.10.2011 bola vystavená faktúra za prijatý preddavok z 29.9.2011 a 10.10.2011 faktúra za dodaný tovar? Ak áno, tvoj postup bol nesprávny. Na prijatý preddavok si nemala vystaviť žiadnu faktúru, nakoľko v deň prijatia platby ste ešte neboli platiteľmi DPH. Za dodaný tovar je potrebné vystaviť faktúru s DPH, ale iba za predaný tovar, nebude na nej figurovať odpočítanie preddavku, pretože ak nepodlieha DPH prijatie preddavku, nemôže ani odpočítanie tohto prijatého preddavku.
Tweety
02.11.11,14:22
5.10.2011 bola vystavená faktúra za prijatý preddavok z 29.9.2011 a 10.10.2011 faktúra za dodaný tovar? Ak áno, tvoj postup bol nesprávny. Na prijatý preddavok si nemala vystaviť žiadnu faktúru, nakoľko v deň prijatia platby ste ešte neboli platiteľmi DPH. Za dodaný tovar je potrebné vystaviť faktúru s DPH, ale iba za predaný tovar, nebude na nej figurovať odpočítanie preddavku, pretože ak nepodlieha DPH prijatie preddavku, nemôže ani odpočítanie tohto prijatého preddavku. Súhlasím, ale s tým, že preddavok tam figurovať bude(ale len ako samotný preddavok, teda nie v členení aj dph), k samotnej úhrade ostáva len ten rozdiel.( ak bol preddavok nižší)
Sone
02.11.11,14:30
Podstatné je to, kedy došlo k dodaniu tovaru, vtedy vznikla aj daňová povinnosť,fakturovať sa nemôže len tak, bez dôvodu na fakturáciu.

Takze danova povinnost nevznikla nabehnutim uhrady na ucet?
Ak by danova povinnost vznikla dodanim tovaru, mozem opravit fakturu z 5.10. povedzme stornom a vystavim fakturu s datumom 10.10.?
Dovod na fakturaciu bol ten, ze tovar bol dodany do firmy XY a teda pripraveny na expediciu. Mal v ten den odist. To, ze sa klient zdrziaval rozhodovanim a nakoniec poziadal o zaslanie tovaru 10.10., som nevedela, ze sposobi problem.
Sone
02.11.11,14:33
5.10.2011 bola vystavená faktúra za prijatý preddavok z 29.9.2011 a 10.10.2011 faktúra za dodaný tovar? Ak áno, tvoj postup bol nesprávny. Na prijatý preddavok si nemala vystaviť žiadnu faktúru, nakoľko v deň prijatia platby ste ešte neboli platiteľmi DPH. Za dodaný tovar je potrebné vystaviť faktúru s DPH, ale iba za predaný tovar, nebude na nej figurovať odpočítanie preddavku, pretože ak nepodlieha DPH prijatie preddavku, nemôže ani odpočítanie tohto prijatého preddavku.

Nie, takto to nebolo, ako pise Adiks....
Chronologiu som uz uvadzala:
24.9. vystavena ZF
29.9. nabehla uhrada
5.10. registracia ICDPH
5.10. vystavena ostra faktura
10.10. dodany tovar


Stale teda neviem, ci firma XY bola opravnena na "ostrej" fakture vycislovat DPH.
Ak nie, kedy to mohla spravit? 10.10. - teda dnom dodania tovaru
alebo vobec nemoze vycislit DPH k tejto fakture, kedze uhrada nabehla este pred registraciou IC DPH?
Tweety
02.11.11,14:43
Takze danova povinnost nevznikla nabehnutim uhrady na ucet? Nie, vtedy ste ešte neboli jej platitteľom.Ak by danova povinnost vznikla dodanim tovaru, mozem opravit fakturu z 5.10. povedzme stornom a vystavim fakturu s datumom 10.10.? Áno, vystornuj a vystav s dátumom skutočného dodania tovaru,/ s dph/ ale už meškáš, pretože si mala povinnosť fakturovať do 15 dní od dodania.
Dovod na fakturaciu bol ten, ze tovar bol dodany do firmy XY a teda pripraveny na expediciu. Mal v ten den odist. To, ze sa klient zdrziaval rozhodovanim a nakoniec poziadal o zaslanie tovaru 10.10., som nevedela, ze sposobi problem. V texte.