Katka01
02.11.11,09:56
Kedysi som počula o tom, že je možné pri mesačnom poplatku si predplacovať právnika, ktorý, keď budem potrebovať s niečim poradiť mi poradí. Vtedy som sa o to nezaujímala a teraz nikoho takého neviem nájsť. Nevedeli by ste mi niekoho takého poradiť? Som živnostníčka a veru že sem-tam by sa taký zišiel, pretože v zákonoch sa nevyznám. Teraz mám napr. jeden problém. Mám web stránku a našla som si na internete profesionála, ktorý mi zabezpečil SEO (aby sa moja stránka objavovala na najvyšších priečkach v Googli). Odviedol prácu dobre. V zmluve bolo aj, že ak sa moja stránka dostane na 2-3 pozíciu, doplatím ďaľších 300 eur. Skutočne sa tam na chvíľu dostala. On poslal faktúru. Ibaže google je vrtkavý, na druhý deň tá stránka klesla nižšie. Napísala som mu, že mu tú faktúru uhradím, až keď bude stránka na druhej-tretej pozícii (toto si on dal ako podmienku do zmluvy). On s tým súhlasil. Potom sa asi mesiac nič nedialo. Ja som nevedela, či na tej stránke vôbec niečo robí, či to už dokončil, čo sa vlastne deje. Keď som sa mu ešte predtým snažila klásť nejaké otázky, reagoval veľmi podráždene, akoby som bola nejaký otravný hmyz. Teraz sa zrazu zčista jasna ozval a poslal faktúru, že stránka je už na druhej priečke (čo je pravda). Ja som ale posledné dni a týždne nesledovala, na akých pozíciách bola predtým, pretože som stále čakala nejaké info od neho. Tak som mu teraz navrhla, že nech počká ešte 2 týždne, ja si to teraz budem sledovať, ako som už písala, v googli je to vrtkavé, jeden deň môže byť prvý, na druhý deň môžte skočiť o 5 priečok nižšie. On to ale odmietol a reagoval veľmi arogantne. Že buď mu to uhradím okamžite, inak si na mňa najíma právnika. Veľmi zle sa s ním komunikovalo, on mi odmietal odpovedať aj na také otázky, že ako dlho mi tie horné pozície vydržia, vyjadril sa v zmysle, že vkuse sa ho len niečo vypytujem a vkuse to isté (iste, keď na ne neodpovedá), že on už je zo mňa otrávení a odmieta ďalej na mojej stránke pracovať. Aké mám práva? Čo mám robiť? Ďakujem?
Dáša_
02.11.11,09:12
Sú firmy, ktoré platia právnikov paušálne. Samozrejme potom závisí od zmluvy, čo všetko v rámci paušálu právnik pre teba robí. Myslím ale že ošetrenie takýchto zmlúv, ako píšeš robí určite. Teda posúdenie, či je zmluva dobre a správne napísaná, kde sú pre teba riziká. Prípadne komunikuje s tvojimi dlžníkmi, zastupuje na súde. Hovorím, všetko záleží na vzájomnej dohode.
Stefan2005
02.11.11,09:19
K...našla som si na internete profesionála, ktorý mi zabezpečil SEO ...Odviedol prácu dobre. V zmluve bolo aj, že ak sa moja stránka dostane na 2-3 pozíciu, doplatím ďaľších 300 eur. Skutočne sa tam na chvíľu dostala. On poslal faktúru. Ibaže google je vrtkavý, na druhý deň tá stránka klesla nižšie.... Napísala som mu, že mu tú faktúru uhradím, až keď bude stránka na druhej-tretej pozícii ... On s tým súhlasil....Teraz sa zrazu zčista jasna ozval a poslal faktúru, že stránka je už na druhej priečke (čo je pravda)....

... vyššie uvedeného mi vychádza, že serióznosť je na jeho strane.
Ak si podpísala zmluva, že doplatíš, ak sa stránka dostane na 2-3 pozíciu, vznikol mu nárok na doplatok. Pristúpil na podmienku, že zaplatíš neskoršie, ak stránka bude opätovne na 2-3 pozície - čo sa skutočne stalo - t.j. zatiaľ neplníš zmluvu ty... Alebo si mala trvať na zapracovaní priebehovej podmienky t.j. že stránka zotrvá na 2-3 pozícii určitý čas...
Katka01
02.11.11,09:29
... vyššie uvedeného mi vychádza, že serióznosť je na jeho strane.
Ak si podpísala zmluva, že doplatíš, ak sa stránka dostane na 2-3 pozíciu, vznikol mu nárok na doplatok. Pristúpil na podmienku, že zaplatíš neskoršie, ak stránka bude opätovne na 2-3 pozície - čo sa skutočne stalo - t.j. zatiaľ neplníš zmluvu ty... Alebo si mala trvať na zapracovaní priebehovej podmienky t.j. že stránka zotrvá na 2-3 pozícii určitý čas...
Stefan, ale on sam si dal do zmluvy, ze mu mam zaplatit az ked stranka bude na 2-3 pozicii po dobu dva tyzdne. A on teraz chce po mne peniaze hned, bez toho, aby som si to mala moznost overit a tie 2 tyzdne sledovat, ze tam ta stranka naozaj bude sa drzat. Toto mne pride ako nedodrzanie zmluvy, pretoze ja som naozaj mala a aj mam dobru volu mu zaplatit, ale chcem si to len sledovat tie dva tyzdne.
Katka01
02.11.11,09:34
Sú firmy, ktoré platia právnikov paušálne. Samozrejme potom závisí od zmluvy, čo všetko v rámci paušálu právnik pre teba robí. Myslím ale že ošetrenie takýchto zmlúv, ako píšeš robí určite. Teda posúdenie, či je zmluva dobre a správne napísaná, kde sú pre teba riziká. Prípadne komunikuje s tvojimi dlžníkmi, zastupuje na súde. Hovorím, všetko záleží na vzájomnej dohode.
Ďáša ďakujem, nevedela som, ako sa to volá, takže paušálny právnik. Pohľadám. Vďaka.
Stefan2005
02.11.11,09:41
... on sam si dal do zmluvy, ze mu mam zaplatit az ked stranka bude na 2-3 pozicii po dobu dva tyzdne. ... aby som si to mala moznost overit a tie 2 tyzdne sledovat, ze tam ta stranka naozaj bude sa drzat. Toto mne pride ako nedodrzanie zmluvy, pretoze ja som naozaj mala a aj mam dobru volu mu zaplatit, ale chcem si to len sledovat tie dva tyzdne.

je pravda, že tú podmienku si dal on, ale ty si ju podpisom zmluvy odsúhlasila;
že tam bude po dobu dva týždne, si v pôvodnom zadaní neuviedla - ale to nevadí, veď sama tvrdíš, že google je vrtkavé.... teda on ti nevie dorpredu povedať, že od zajtra 3.11. do 17.11. bude tvoja stránka na 2-3 pozície, lebo to nevie nikdo zaručiť... takže tvoja stránka mohla byť skutočne dva týždne na 2-3 pozícii, a on to po mesiaci vyfakturoval; nič nemení na skutočnosti, že ty si o tom nevedela.... pri takejto formulácii v zmluve si mala dať podmienku, že predpokladom na fakturáciu dodatku je zdokumentovanie stavu, kedy to tak bolo (ak je profesionál, nebude tu pre neho problém) - ak ťa dá na súd, ty budeš musieť dokazovať, že tomu tak nebolo...
Dáša_
02.11.11,09:43
je pravda, že tú podmienku si dal on, ale ty si ju podpisom zmluvy odsúhlasila;
že tam bude po dobu dva týždne, si v pôvodnom zadaní neuviedla - ale to nevadí, veď sama tvrdíš, že google je vrtkavé.... teda on ti nevie dorpredu povedať, že od zajtra 3.11. do 17.11. bude tvoja stránka na 2-3 pozície, lebo to nevie nikdo zaručiť... takže tvoja stránka mohla byť skutočne dva týždne na 2-3 pozícii, a on to po mesiaci vyfakturoval; nič nemení na skutočnosti, že ty si o tom nevedela.... pri takejto formulácii v zmluve si mala dať podmienku, že predpokladom na fakturáciu dodatku je zdokumentovanie stavu, kedy to tak bolo (ak je profesionál, nebude tu pre neho problém) - ak ťa dá na súd, ty budeš musieť dokazovať, že tomu tak nebolo...

no a práve týmto nezrovnalostiam je vhodné, keď zmluvu dopredu posúdi veciznalý právnik. Aj keď podľa mojich skúseností, nie je úplne jednoduché takého nájsť.
Katka01
02.11.11,10:31
Dáša, Štefan ďakujem za rady. Koho by toto preboha predtým napadlo, mňa teda nie :( A čo sa stane, ak ja to teraz budem proste 2 týždne sledovať a ak naozaj to bude stále na 2-3 mieste, tak mu po tých dvoch týždňoch tú faktúru uhradim. Môže ma dať aj tak na súd, že som mu neuhradila to vtedy, keď si on zmyslel, že to zrovna vtedy chce? Však on mohol aj klamať, mne povedal, že už to tam 2 týždne je, ja to nemám ako overiť, nikto to nemá ako overiť, on mi to mal dať predsa vedieť. Nechápem, prečo sa toho tak strašne bojí, počkať 2 týždne ho nezabije, určite nie je chudák čo kvôli tomu bude musieť sa pásť, ja mám pocit, akoby sa bál, že to sa to tam tie dva týždne neudrží, preto chce tie peniaze okamžite, pretože potom už nebude mať právo ich pýtať.
Atomer.sk
02.11.11,10:32
Skor si myslim, ze Katka01 nemusi dokazovat, ze to tak nebolo. Ale "SEO expert" musi dokazovat, ze to tak bolo, na zaklade coho si uplatnuje narok na odmenu.
Stefan2005
02.11.11,10:52
Skor si myslim, ze Katka01 nemusi dokazovat, ze to tak nebolo. Ale "SEO expert" musi dokazovat, ze to tak bolo, na zaklade coho si uplatnuje narok na odmenu.

veď hej, ako som písal, ak je profesionál, nebude to pre neho problém


...Ja som ale posledné dni a týždne nesledovala, na akých pozíciách bola predtým, pretože som stále čakala nejaké info od neho. Tak som mu teraz navrhla, že nech počká ešte 2 týždne, ja si to teraz budem sledovať,...

... to že zmluvná strana nesleduje plnenie zmluvy, ešte neznamená, že nemusí zaplatiť; a okrem toho z formulácie v zmluve "mam zaplatit az ked stranka bude na 2-3 pozicii po dobu dva tyzdne" neznamená, že tá stránka má byť kedykoľvek na 2-3 mieste viackrát opakovane len preto, že si to objednávateľ nevysledoval... Ledaže by v zmluve to bolo takto ošetrené :). Predpokladám, že ak by sa SEO expert zmluvne zaviazal, že stránka bude opakovane, resp. neustále na 2-3 mieste, cena by presahovala dohodnutú odmenu 300 €...
Katka01
02.11.11,11:06
Stefan, a ty si pravnik?
Stefan2005
02.11.11,11:27
Stefan, a ty si pravnik?

... nie, nie som.

Len som si prečítal zadanie, a vžil som sa aj do pozície tvojho dodávateľa. Sama píšeš, že bol profesionál, urobil čo mal, vyjadril aj ochotu počkať na tvoju úhradu, lebo si vzniesla námietky - po jeho opätovnej fakturácii zase namietaš a dávaš podmienky,...

Platí to, čo napísala Dáša_:" no a práve týmto nezrovnalostiam je vhodné, keď zmluvu dopredu posúdi veciznalý právnik." Tú podmienku do zmluvy dával on (predpokladám, že aj návrh zmluvy prišiel z jeho strany ako dodávateľa služby), a vôbec nie je vylúčené, že on to mohol, resp. môže mať prekonzultované s veciznalým právnikom - veď je to jeho služba, ktorá ho živí, a môže mať záujem, aby to mal právne ošetrené kvôli takýmto prípadom.

Sama tvrdíš, že odviedol dobrú prácu, vyšiel v ústrety so odkladom platby, ... čo ešte očakávaš ? Máš záujem v spolupráci pokračovať do budúcna ? Lebo podľa všetkého on asi už nebude mať veľký záujem... Kvôli 300 € stratiť kvalitného partnera, ktorí odviedol dobrú prácu...

Namiesto neustáleho odkladania termínu úhrady si ho hneď mohla požiadať o predloženie "prehľadu umiestnení" (ak mu táto povinnosť vyplývala zo zmluvy) stránky na požadovanej pozícii a v prípade pochybností dať to prekontrolovať nezávislému odborníkovi...
camozzi
02.11.11,12:13
Clovek, ktory tvrdi, ze ta dostane na prve priecky vyhladavanie v Google je klamar. To by musel poznat algoritmus vyhladavnia a ten sa neustale meni. Ak si vsak da do zmluvy klauzulu o odmene za 1 - 3 miesto v Google a niekto mu to aj podpise, tak to mu gratulujem. Smutne je, ze taketo zmluvy podpisuju ludia neznali problematike. Ved napokon preto sa za SEO poradcami chodi.
Katka01
02.11.11,13:24
... nie, nie som.

Len som si prečítal zadanie, a vžil som sa aj do pozície tvojho dodávateľa. Sama píšeš, že bol profesionál, urobil čo mal, vyjadril aj ochotu počkať na tvoju úhradu, lebo si vzniesla námietky - po jeho opätovnej fakturácii zase namietaš a dávaš podmienky,...

Platí to, čo napísala Dáša_:" no a práve týmto nezrovnalostiam je vhodné, keď zmluvu dopredu posúdi veciznalý právnik." Tú podmienku do zmluvy dával on (predpokladám, že aj návrh zmluvy prišiel z jeho strany ako dodávateľa služby), a vôbec nie je vylúčené, že on to mohol, resp. môže mať prekonzultované s veciznalým právnikom - veď je to jeho služba, ktorá ho živí, a môže mať záujem, aby to mal právne ošetrené kvôli takýmto prípadom.

Sama tvrdíš, že odviedol dobrú prácu, vyšiel v ústrety so odkladom platby, ... čo ešte očakávaš ? Máš záujem v spolupráci pokračovať do budúcna ? Lebo podľa všetkého on asi už nebude mať veľký záujem... Kvôli 300 € stratiť kvalitného partnera, ktorí odviedol dobrú prácu...

Namiesto neustáleho odkladania termínu úhrady si ho hneď mohla požiadať o predloženie "prehľadu umiestnení" (ak mu táto povinnosť vyplývala zo zmluvy) stránky na požadovanej pozícii a v prípade pochybností dať to prekontrolovať nezávislému odborníkovi...

On mi vysiel v ustrety s odkladom platby? S akym odkladom platby? Chcel po mne peniaze, ked bola moja stranka na asi piatom mieste, pricom v zmluve je uvedene, ze ma na ne narok az ked bude stranka na tretom mieste. Citas vobec co ja pisem? Podla zmluvy na tie peniaze vtedy nemal vobec ziaden narok! Prosim ta, precitaj si este raz co som tu napisala lebo si uplne mimo.
Katka01
02.11.11,13:28
A vobec, naco sa tu handrkujem s nejakym Jozkom z Hornej-Dolnej co nema o pravnictve ani sajnu, nevie ani poriadne citat ale hra sa tu na pana velmi doleziteho a premudreleho.
marjankaj
02.11.11,13:51
A vobec, naco sa tu handrkujem s nejakym Jozkom z Hornej-Dolnej co nema o pravnictve ani sajnu, nevie ani poriadne citat ale hra sa tu na pana velmi doleziteho a premudreleho.
A vôbec radšej sem prilož presné znenie zmluvy. Z toho tvojho výcucu by ani neviemako dobrý oprávnik nebol múdry.
Alebo choď rovno za nejakým právnikom.
JankaO
02.11.11,14:29
A vobec, naco sa tu handrkujem s nejakym Jozkom z Hornej-Dolnej co nema o pravnictve ani sajnu, nevie ani poriadne citat ale hra sa tu na pana velmi doleziteho a premudreleho.
Takto to tu nefunguje...Ak nesúhlasíte s niektorým príspevkom, môžete to vyjadriť slušným komentárom alebo radšej žiadnym. Možno pre takýto postoj tu už prestalo radiť veľa kvalitných ľudí.
ACCNT
02.11.11,15:02
podla mojho nazoru je nerozumne podpisat nieco hentake. kto vie, ako dosiahol tie prve pozicie.
mohol ich dosiahnut "nelegalne". nelegalne z pohladu vyhodnocovania algoritmom,....a urcite existuju aj ine techniky.
ked na to pridu, tak vasu stranku degraduju o hodne pozicii nizsie.