petrisa
02.11.11,11:49
Dobry den potrebujem poradit,mam syna ma 17 rokov a caka s priatelkou tiez 17rocnou dieta teraz v novembri,chcela by som poradit na ake urady sa bude treba obratit,ci bude potrebny nejaky sud,v com ako my stary rodicia budeme potrebny,ci bude treba platit nejake vyzivne,alebo im po vzajomnej dohode prispevat alebo ako to je?nebudu ani byvat v jednej domacnosti o male aj ju sa bude starat jej matka.dakujem!!
buchač
02.11.11,16:46
Dobry den potrebujem poradit,mam syna ma 17 rokov a caka s priatelkou tiez 17rocnou dieta teraz v novembri,chcela by som poradit na ake urady sa bude treba obratit,ci bude potrebny nejaky sud,v com ako my stary rodicia budeme potrebny,ci bude treba platit nejake vyzivne,alebo im po vzajomnej dohode prispevat alebo ako to je?nebudu ani byvat v jednej domacnosti o male aj ju sa bude starat jej matka.dakujem!!

§ 29

(....a nasledujúce paragrafy ...)

(1) Súd môže priznať rodičovské práva a povinnosti vo vzťahu k osobnej starostlivosti o maloleté dieťa aj maloletému rodičovi dieťaťa staršiemu ako 16 rokov, ak spĺňa predpoklady, že výkon tohto práva zabezpečí v záujme maloletého dieťaťa.

(2) Ak je potrebné spravovať majetok maloletého dieťaťa, v rozhodnutí o priznaní rodičovských práv a povinností podľa odseku 1 súd zároveň rozhodne o ustanovení opatrovníka na spravovanie jeho majetku (ďalej len "majetkový opatrovník").
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-rodine/



Pri vybavovaní dokladov pri narodení dieťaťa:

Ak ide o rodičov zosobášených - otec dieťaťa na matričnom úrade
predkladá:
- platné občianske preukazy obidvoch rodičov /otca a matky/
- sobášny list /originál alebo osvedčenú fotokópiu/
Ak ide o nezosobášených rodičov možno s rodičmi spísať
zápisnicu o určení otcovstva súhlasným vyhlásením
- k narodenému dieťaťu / § 91 zákona č. 36/2005 Z.z. o rodine /
- k nenarodenému dieťaťu , ak je už počaté / § 92 zákona č.
36/2005 Z.z. o rodine/
Plnoletí rodičia doložia
- platné občianske preukazy
- rodné listy
- ak je matka dieťaťa stavu rozvedeného - právoplatný rozsudok
o rozvode manželstva
vdova - úmrtný list manžela

Neplnoletí rodičia súhlasné vyhlásenie o určení otcovstva spíšu
na príslušnom okresnom súde.