michja
02.11.11,12:35
Zdravím,

potrebujem poradiť ako je to so živnostou popri riadnom pracovnom pomere.
Chcem si popri práci privyrobiť.
Aký je postup v tomto prípade?
Ak mám prácu budem platiŤ aj do sociálnej poistovne?
Dalej by som potreboval vedieť ako definovať tieto predmety činnosti:
- Internetový predaj organizačnej a výpočtovej techniky
- Servis organizačnej a výpočtovej techniky
- Tvorba internetových stránok
Na aké poplatky sa mám pripraviť pri vybavovaní?



Ďakujem
Economic
02.11.11,12:23
Zdravím,

potrebujem poradiť ako je to so živnostou popri riadnom pracovnom pomere.
Chcem si popri práci privyrobiť.
Aký je postup v tomto prípade?
Ak mám prácu budem platiŤ aj do sociálnej poistovne?
Dalej by som potreboval vedieť ako definovať tieto predmety činnosti:
- Internetový predaj organizačnej a výpočtovej techniky
- Servis organizačnej a výpočtovej techniky
- Tvorba internetových stránok
Na aké poplatky sa mám pripraviť pri vybavovaní?



Ďakujem

Popozeraj tieto témy, dočítaš sa tu všetkého na čo sa pýtaš. je zbytočné to xxx krát opakovať.
mario12
05.11.11,08:51
Prosím o radu.
Som zamestnaný na plný úväzok a chcem popri práci podnikať ako fotograf. Nemám s podnikaním žiadne skúsenosti, tu som sa tiež veľa nedozvedel a tak sa pýtam.
Bude za mňa zamestnávateľ odvádzať do SP a ZP rovnaké odvody ako doteraz, alebo sa mu zmenia odvody?
Môj príjem z podnikania isto neprekročí 12x min. mzdy. To znamená že nebudem si musieť platiť ani odvody do ZP?
Akou formou by som mal vydávať potvrdenie o príjme zákazníkom? Trebars keď si nevesta príde pre fotky, zaplatí mi a ja jej vydám príjmový doklad, alebo riadnu faktúru z nejakého softu?
Ako to je s nákupmi tovaru a techniky keď si ich chcem dať do nákladov? V priebehu roka si budem musieť odkladať bločky a tie potom odovzdám účtovníčke ktorá mi bude robiť ročné zúčtovanie, alebo ako?
Ak trebars kúpim techniku za 3000 Eur a príjem budem mať 2500 Eur, teda náklady mám väčšie ako príjem, nebudem platiť žiadnu daň? Majú väčšie náklady vplyv aj na platenie ZP?

Vďaka za všetky rady.
KEJKA
05.11.11,08:56
nuž - to aby si absolvoval kurz účtovníctva aj podnikania zároveň.
Nečakaj na koniec roka, nájdi si účtovníčku teraz, ktorá to všetko s tebou prejde,
alebo venuj čas,námahu a lúskaj iné témy na porade, všetko tu je zodpovedané.
neovládaš ani najzákladnejšie základy.
Som aj tak presvedčená, že sa nájde ochotník, ktorý ti tu popíše celé litánie na uvedené otázky v snahe ti pomôcť, ale takto sa - prepáč nepodniká.
K podnikaniu patrí samostatnosť a to aj schopnosť samostatne si vyhľadať odpovede na svoje otázky.
Radím ti aspoň takto - ver, že odpovede tu nájdeš.
Economic
05.11.11,09:14
Veľmi pekne si to napísala KEJKA. Už sa musím usmievať, ako každý chce podnikať, no nikomu sa nechce ani len hľadať otázky na svoje otázky, nehovorím o tom, aby si radšej niekto zaplatil nejaké odborné konzultácie, ktoré mu určite dajú najviac. Nik nezačína tam kde by mal a teda hlavne sa poradil s účtovníčkou - ekonómkou a nechal sa viesť ňou od začiatku. Každý hneď rozmýšľa a vypočítava koľko čoho by platil a ešte ani nič nezarobil. Samostatnosť v podnikaní je naozaj nevyhnutná. Nemôže nik čakať, že tu niekto rozlúskne pre takéhoto "budúceho podnikateľa" všetky ekonomické oriešky. Nik si nevie uvedomiť jednu vec, keď ekonomické a účtovné záležitosti by mal radšej prenechať od začiatku tomu, kto sa tomu rozumie, a nestrácať čas nad tým, do čoho sa nevyzná a radšej nech sa venuje len svojmu biznisu, ktorý mu prináša ekonomický efekt. Keď mu ide biznis, predsa si môže dovoliť aj dobrú ekonómku. Málo kto si uvedomí, že je to pre každého podnikateľa veľmi dôležitá osoba.
mario12
05.11.11,09:16
Chcel som len trocha poradiť na začiatok. Viem že mi počas podnikania nebude stále niekto radiť.
Ale aj tak ďakujem.
Ak by chcel aj niekto ďalší poradiť, budem len rád.
optimistka
05.11.11,09:18
najlepší sú takí, ktorí to robia "ako sami najlepšie vedia" a keď príde problém, tak prídu až následne za odborníkom keď sa už riešenie takmer nedá nájsť, mňa to už takˇ"štve" slušne povedané, že sa takmer pri komunikácii s nimi neviem ani ovládať a rovno im vynadám
KEJKA
05.11.11,09:22
"trocha" ?????????????????????????????
pardon, odpovede na tvoje otázky vydajú za neikoľkostranový príspevok a vyvolajú ďalšie otázky.
venuj sa biznisu a ked zarobíš prvých 1000 EUR - tak sa ozvi.
KEJKA
05.11.11,09:23
Chcel som len trocha poradiť na začiatok. Viem že mi počas podnikania nebude stále niekto radiť.
Ale aj tak ďakujem.
Ak by chcel aj niekto ďalší poradiť, budem len rád.
práve potrebuješ aby počas podnikania ti stále niekto radil.
A to podľa konkrétnej situácie, podmienok, nie teoreticky na začiatok.
mario12
05.11.11,09:31
No vidím že sa tu nič nedozviem.

Vďaka.
KEJKA
05.11.11,09:34
v tejto téme asi nie, ale na Porade určite áno.
Aj ja v mene všetkých poraďákov "dakujem" za uznanie.
Economic
05.11.11,09:41
"trocha" ?????????????????????????????
pardon, odpovede na tvoje otázky vydajú za neikoľkostranový príspevok a vyvolajú ďalšie otázky.
venuj sa biznisu a ked zarobíš prvých 1000 EUR - tak sa ozvi.

Presne o tomto som písala. No ale keď to niekto nevie pochopiť, tak potom je tu ťažko radiť. A navyše všetko tu na porade bolo xx krát písané.
Mila123
05.11.11,09:46
No vidím že sa tu nič nedozviem.

Vďaka.

hádam si sa na poraďákov neurazil???? každý deň, najmenej dvaja sa pýtajú, ako by bolo keby bolo a nesnažia sa niečo už v napísaných a odpovedaných príspevkov nájsť.....

ak si zamestnanec a budeš podnikateľom, tvoj zamestnávateľ nemá žiadnu zľavu, úľavu a ani povinnosť viac uhrádzať na SP či ZP.....tak ako bolo na páske tak aj bude, sú pevne určené % a tým sa nedá vyhnúť....
ak by si podnikal v tej istej činnosti ako z-teľ, musíš mu to oznámiť a on musí s tým súhlasiť.....inak je problém.....
a ako by si mal charakterizovať predmety činnosti v obl. IT? to ti hádam poradia na ŽÚ....
a či budeš platiť aj SP? to záleží od viacerých faktorov....nakukni si túto stránku, toto platí teraz, hádam aj na budúci rok....http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-informativny-vypocet-poistneho-pre-povinne-poistenu-szco-za-obdobie-od-1-jula-2011/43831s

a (http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-informativny-vypocet-poistneho-pre-povinne-poistenu-szco-za-obdobie-od-1-jula-2011/43831s) majetok? nakúpiš si majetok, či bude HIM alebo DHM to záleží tiež od toho čo to bude.....
tak ak budeš mať napr. príjem 2500 € nie je pravda (môže a nemusíˇ), že ak nakúpiš majetok v hodnote 3000 € ,že budeš mať stratu...

a príjem ako ho registrovať ???(ak nie si ŤZP) jednoznačne na ERP.....alebo vystaviš fa a nevesta ti zaplatí na účet,....(tak sa vyhneš ERP a možno aj ti nezaplatia...)
zhruba som odpovedala na tvoje otázky.....odporúčam účtovníčku......
mario12
09.11.11,10:10
Vďaka za odpoveď. Už som kontaktoval jednu účtovníčku ktorej to asi dám robiť. Pýtal som sa na moje otázky viacerých živnostníkov a účtovníčiek a každý hovorí inak.
Čo sa týka ZP, niekto vraví že musím platiť mesačne tých necelých 50 € aj napriek tomu že to už za mňa platí zamestnávateľ, iný zas hovorí že suma vyjde až pri ročnom zúčtovaní a v niektorých prípadoch môže byť okolo 10 €.
Názory sa rozchádzajú aj pri odpočitateľnej čiastke pri zdaňovaní príjmu. Niektorí vravia že ak budem mať príjem napr. 3000€ ročne, daň nebudem mať žiadnu, lebo odpočitateľná položka je okolo 4000€.
Iní vravia že odpočitateľnú čiastku už nebudem mať, lebo tu si uplatňujem u svojho zamestnávateľa a tak sa mi zdaní celý príjem zo živnosti, môžem si základ znížiť o nejaké nákupy napr. techniky na prevádzkovanie živnosti.
Aký je Váš názor na tieto dve veci?
Economic
09.11.11,14:10
Nezdaniteľná časť základu na daňovníka za rok 2011 je na fyzickú osobu 3 559,30 Eur /už neplatí 4 025,70 ako vlani/
Ivenka
09.11.11,14:21
Tak mu aspoň troška pomôžme :} Do ZP platíš ako SZČO 46,06 mesačne ale keď že máš poistenie v súbehu može Ti ZP znížiř odvod na polovicu. Len budeš na konci roka prekvapený ak budeš mat vysoký ČZD a nedoplatok v ZP. A potom platenie ďalších preddavkov podľa ..... ďalej už je to tak ako písala Kejka a Economic.
Učtovníčky nie sú platené od ťukania do počítača.PS: vieš koľko hodím presedím niekedy na Porade kým nájdem jednú pototo vec ?
Economic
09.11.11,14:24
Tak mu aspoň troška pomôžme :} Do ZP platíš ako SZČO 46,06 mesačne ale keď že máš poistenie v súbehu može Ti ZP znížiř odvod na polovicu. Len budeš na konci roka prekvapený ak budeš mat vysoký ČZD a nedoplatok v ZP. A potom platenie ďalších preddavkov podľa ..... ďalej už je to tak ako písala Kejka a Economic.
Učtovníčky nie sú platené od ťukania do počítača.PS: vieš koľko hodím presedím niekedy na Porade kým nájdem jednú pototo vec ?

A koľko musia investovať do dobrého softvéru, nevyhnutných školení a podobne ? O čase ozaj nehovoriac.....
Ivenka
09.11.11,14:26
toto som už nechcela ďalej rozvádzať. samozrejme máš pravdu ale ˇvidíš, že to niekto nechce pochopiť alebo oceniť.
PS: idem variť večeru, pekný večer
Tie úpravy na Porade ma ničia nejde mi dať súhlasím ani v Mozileeeeeee.
Economic
09.11.11,14:29
Pekný večer aj Tebe, a nech sa podarí chutná a zdravá večera !

Tým sa vôbec netráp. Ja vidím, kde mám uvedenú notifikáciu, že mám nový odkaz v profile, ale bohužiaľ nemám možnosť si ho prečítať. Takže už len všetkým hovorím, že ak mi chcú vynadať, nech mi to dajú do SS. :)
mario12
09.11.11,15:07
Nezdaniteľná časť základu na daňovníka za rok 2011 je na fyzickú osobu 3 559,30 Eur /už neplatí 4 025,70 ako vlani/

Teda ako som tomu správne rozumel, ak som zamestnaný a popri zamestnaní mám živnosť, nezdaniteľnú časť základu si zrejme môžem uplatniť len raz a nie aj v zamestnaní a aj v živnosti.
Prosím odpíšte mi ešte na túto otázku a už Vám dám pokoj.
Vďaka
Economic
09.11.11,15:13
Samozrejme len raz. Možno ju máš započítanú už v mesačnej mzde. Ostatné príjmy zo živnosti teda zdaňuješ. Jasné ti je to ?
Mila123
09.11.11,15:15
Teda ako som tomu správne rozumel, ak som zamestnaný a popri zamestnaní mám živnosť, nezdaniteľnú časť základu si zrejme môžem uplatniť len raz a nie aj v zamestnaní a aj v živnosti.
Prosím odpíšte mi ešte na túto otázku a už Vám dám pokoj.
Vďaka
NČZD si uplatňuješ iba jedenkrát....a čiast. ZD zo zamestnania § 5 a z podnikania § 6 sa spočítajú v DP a odpočítava sa NČZD (§ 11 daň. zákona)...predpokladám, že ti nebude krátená z dôvodu vyššieho príjmu.....
gerco
11.11.11,11:38
Nie je tento web "PORADA" nahodou o RADENI ??? Nie je nahodou tato tema "Začiatky podnikania - ako na to? (http://www.porada.sk/f63-zaciatky-podnikania-ako-na-to.html)" o tom, ze tu pridu ludia, ktori maju len nejake malicke zaklady (mozno zo skoly) alebo ziadne ??? Ja mam skor taky pocit, ze niektori prispievatelia by mali zvazit niektore "rady", lebo vsetci nejak zacinali kde niekto je sikovnejsi a niekto zas menej zdatny... Pokial nematu tu potrebu niekomu pomahat, hoc ho len nasmerovat na nejaku, uz rozoberanu, temu, tak sa radsej ani neozyvajte... rozne fora plne arogantnych "ja vsetko viem a neporadim" je plna kopa... Potom ste si niektori zmylili asi web, lebo toto je PORADA a nie CHVASTARNA...
Economic
11.11.11,11:45
Len taká maličkosť k Tvojim slovám. Snaha pomôcť a poradiť je tu na báze dobrovoľnosti a nie povinnosti. Tak si prosím Ťa nemýľ dojmy s pojmami. Skôr z Tvojho príspevku vanie príchuť arogantnosti, a nevďaku. Neemyslíš tak náhodou ? Snáď len doplním ešte jedno, ak máš vážny záujem podnikať, tak by si si mal nájsť aj trošku času a štúdiu problematiky s trošku aj sám naštudovať a nie čakať, že Ti to niekto pekne naservíruje priamo ako raňajky do postele. Aj my sme si muselo všetko naštudovať. A tu na porade to všetko nájde, len to chce čas a trpezlivosť, čo Ti ale zjavne chýba.
Jana Motyčková
11.11.11,12:37
Vďaka za odpoveď. Už som kontaktoval jednu účtovníčku ktorej to asi dám robiť. Pýtal som sa na moje otázky viacerých živnostníkov a účtovníčiek a každý hovorí inak.
Čo sa týka ZP, niekto vraví že musím platiť mesačne tých necelých 50 € aj napriek tomu že to už za mňa platí zamestnávateľ, iný zas hovorí že suma vyjde až pri ročnom zúčtovaní a v niektorých prípadoch môže byť okolo 10 €.
Názory sa rozchádzajú aj pri odpočitateľnej čiastke pri zdaňovaní príjmu. Niektorí vravia že ak budem mať príjem napr. 3000€ ročne, daň nebudem mať žiadnu, lebo odpočitateľná položka je okolo 4000€.
Iní vravia že odpočitateľnú čiastku už nebudem mať, lebo tu si uplatňujem u svojho zamestnávateľa a tak sa mi zdaní celý príjem zo živnosti, môžem si základ znížiť o nejaké nákupy napr. techniky na prevádzkovanie živnosti.
Aký je Váš názor na tieto dve veci?
Pravdu majú tí druhí (podľa toho si vieš vybrať účtovníčku), čiže :
- preddavky na ZP ako začínajúca szčo platiť nemusíš (ani polovićné ako písala Ivenka), na ZP a ale treba ísť prihlásiť a určíš si vymeriavací základ 0 (lebo si popri zamestnaní, začínajúci). Potom podľa skutočného základu dane doplatíš poistné v ročnom zúčtovaní ZP.
- nezdaniteľná čiastka je len jedna, a opoćítava sa zo základu dane zo všetkých príjmov. Čiže keď si ju uplatňuješ v práci a príjem v práci je taký, že základ dane jv zamestnaní e každý mesiac vyšší ako NČ, tak na živnosť už nevyjde.
mario12
12.01.12,09:04
Pravdu majú tí druhí (podľa toho si vieš vybrať účtovníčku), čiže :
- preddavky na ZP ako začínajúca szčo platiť nemusíš (ani polovićné ako písala Ivenka), na ZP a ale treba ísť prihlásiť a určíš si vymeriavací základ 0 (lebo si popri zamestnaní, začínajúci). Potom podľa skutočného základu dane doplatíš poistné v ročnom zúčtovaní ZP.
- nezdaniteľná čiastka je len jedna, a opoćítava sa zo základu dane zo všetkých príjmov. Čiže keď si ju uplatňuješ v práci a príjem v práci je taký, že základ dane jv zamestnaní e každý mesiac vyšší ako NČ, tak na živnosť už nevyjde.

Odvody do zdr. poisťovne viem že si môžem dať 0, len neviem koľko mi výjde doplatiť budúci rok.
Zistil som že sa to údajne ráta takto: daňový základ - čistý príjem/2,14 x 14%. Môžete mi potvrdiť aspoň túto informáciu?
Príklad: Čistý príjem z podnikania popri je 1000 Eur. 1000/2,14=467, 14% z 467 je 65 Eur. To je ročný doplatok do zdr. poisťovne?
mario12
12.01.12,09:05
Pravdu majú tí druhí (podľa toho si vieš vybrať účtovníčku), čiže :

- preddavky na ZP ako začínajúca szčo platiť nemusíš (ani polovićné ako písala Ivenka), na ZP a ale treba ísť prihlásiť a určíš si vymeriavací základ 0 (lebo si popri zamestnaní, začínajúci). Potom podľa skutočného základu dane doplatíš poistné v ročnom zúčtovaní ZP.

- nezdaniteľná čiastka je len jedna, a opoćítava sa zo základu dane zo všetkých príjmov. Čiže keď si ju uplatňuješ v práci a príjem v práci je taký, že základ dane jv zamestnaní e každý mesiac vyšší ako NČ, tak na živnosť už nevyjde.

Odvody do zdr. poisťovne viem že si môžem dať 0, len neviem koľko mi výjde doplatiť budúci rok.
Zistil som že sa to údajne ráta takto: daňový základ - čistý príjem/2,14 x 14%. Môžete mi potvrdiť aspoň túto informáciu?
Príklad: Čistý príjem z podnikania popri zamestnaní je 1000 Eur. 1000/2,14=467, 14% z 467 je 65 Eur. To je ročný doplatok do zdr. poisťovne?
Jana Motyčková
12.01.12,09:34
VZ v rzzp budeš mať : základ dane + výdavky na zdravotné poistenie a to deleno 2,14. Z toho poistné 14%. Keďźe výdavky na ZP si mal asi 0, tak pre teba to bude základ dane /2,14 x 14%. Čiže máš to správne cca a to je ročný doplatok do ZP, ak si bol celý rok zamestnaný a nemal si nejaké mimoriadne udalosti v práci ako neplatené voľno alebo absenciu.