moninask
02.11.11,12:35
ahojte, pridávam sa k téme so zmätkom v hlave, čítam už niekoľko hodín rôzne príspevky k tejto problematike a naozaj som nenašla jednoznačné riešenie.

chcem si teda utvrdiť môj postup, dúfam že raz na navždy:

Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26,..

Čiže nakúpené náradie alebo vybavenie do kancelárie , rýchlovarná kanvica, police, písací stôl zaúčtujem v PD ako Nákup materiálu, evidujem v skladovej evidencii a dňom kedy to začnem využívať, napr. ten istý deň ako som to kúpila, tak to cez ID v PD preúčtujem mínusom z materiálu plusom do PR a evidujem v knihe drobného majetku?
Ak ide o náradie a materiál ako klince, matky, podložky, brúsne kotúče a pod. tak si v internej smernici stanovím napr. že takýto spotrebný materiál do hodnoty 20€/1kus a náradie do 50€/1kus ide priamo do spotreby bez evindencie na sklad, je to správne?

Budem veľmi rada ak sa niekto skúsení vyjadrí :-)
rodina1
02.11.11,12:15
ahojte, pridávam sa k téme so zmätkom v hlave, čítam už niekoľko hodín rôzne príspevky k tejto problematike a naozaj som nenašla jednoznačné riešenie.

chcem si teda utvrdiť môj postup, dúfam že raz na navždy:

Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26,..

Čiže nakúpené náradie alebo vybavenie do kancelárie , rýchlovarná kanvica, police, písací stôl zaúčtujem v PD ako Nákup materiálu, evidujem v skladovej evidencii a dňom kedy to začnem využívať, napr. ten istý deň ako som to kúpila, tak to cez ID v PD preúčtujem mínusom z materiálu plusom do PR a evidujem v knihe drobného majetku? nič cez ID nepreúčtovávaš do PR. Sama sa v internej smernici rozhodneš, čo budeš evidovať v skladovej evidencii a čo budeš účtovať priamo do spotreby (bez evidencie v sklade). Všetko účtuješ ako výdavok za materiál s tým, že čo máš na sklad zaeviduješ ešte cez príjemku na sklad, čo máš priamo do spotreby neeviduješ v sklade. Akonáhle zo skladu niečo vydáš (začneš to používať), zaeviduješ cez výdajku zo skladu. Výdavok za materiál sa ti nemení, mení sa ti len stav v sklade. To, čo ti na konci roka (na základe inventarizácie) v sklade zostane, to sa ti premietne vo Výkaze o majetku a záväzkoch v zásobách.

V ineternej smernici si môžeš ďalej stanoviť, čo budeš evidovať ako krátkodobý majetok. Môže to byť materiál, ktorého OC je napr. minimálne 50€ a doba použiteľnosti viac ako rok.
Krátkodobý majetok môže byť maximálne do výšky OC 1 700€.

Ak ide o náradie a materiál ako klince, matky, podložky, brúsne kotúče a pod. tak si v internej smernici stanovím napr. že takýto spotrebný materiál do hodnoty 20€/1kus a náradie do 50€/1kus ide priamo do spotreby bez evindencie na sklad, je to správne? toto je správne

Budem veľmi rada ak sa niekto skúsení vyjadrí :-)

raz a navždy ...
Príroda
03.11.11,17:50
Zdravím, ja som sa rozhodla všetko dávať ako materiál a priamo do spotreby, nakupuje sa totiž len to, čo momentálne treba a hneď to ide do používania. Ide o práce pri ťažbe dreva- teda ND, náradie na opravy, PHM, pracovné oblečenie a pod. Keď si to vie sám živnostník obhájiť /zamestnancov nemá/, musí to byť stanovené aj v internej smernici? PHM nakupuje asi raz za týždeň a miesto skladovej karty si vedie zošit o pohybe.Vopred ďakujem a pekný večer!
ego.mc
04.11.11,06:32
Aj keď si to vie obhájiť, interná smernica je súčasťou vedenia účtovníctva podľa Postupov účtovania v JÚ (§ 11 ods. 8).