terry155
02.11.11,16:44
Za chvíľu ma čaká stredná a ja sa stále neviem rozhodnúť na akú školu pojdem ani čo by som chcel vlastne v budúcnosti robiť.
Neviem sa rozhodnúť aj preto lebo mám málo záujmov a nič také ma nebavi.Najskor som myslel že budem novinárom ale od toho ma odhovorili pretože je tam ťažké uplatnenie potom som myslel architekt ale neviem či by to bolo v mojich silách a či by ma to vobec bavilo.Nad inými povolaniami som ani nerozmýšľal učím sa celkom dobre jednotky a dvojky takže ja neviem.
misoft
02.11.11,15:57
Za chvíľu ma čaká stredná a ja sa stále neviem rozhodnúť na akú školu pojdem ani čo by som chcel vlastne v budúcnosti robiť.
Máš ty vôbec nejaké ambície? Podľa toho vyjadrenia aby si asi bol najradšej nezamestnaný, ale aby ti niekto platil (štát).

Neviem sa rozhodnúť aj preto lebo mám málo záujmov a nič také ma nebavi. A čo ťa vlastne baví? Alebo len v posteli vylihuješ?


Tomuto vravím DEGRADÁCIA osobnosti - z takýchto sa väčšinou stávajú ******* (domysli si!).
Dantess
02.11.11,15:57
no toto je dosť ťažké. Kamarát šiel na právo a absolútne ho to nebaví, ikeď si myslel, že bude. Je veľmi ťažké si vybrať v 18tich zameranie, ktoré nás bude živiť a baviť celý život...
misoft
02.11.11,16:03
Zameraj sa na to, čo ťa baví dlhšiu dobu a podľa toho sa orientuj.
lujza.j
02.11.11,16:06
zk24
02.11.11,16:30
Ja som mala opačný problém, milión záujmov a nevedela som si vybrať... nakoniec musela rozhodnúť racionalita pred snami... VŠMÚ, Ekonomika, IT, Právo, šport..... Vyhrala ekonomika. A nakoniec pracujem ako IT :D

No ťažko keď sám nevieš čo ta baví. inac, nech cokolvek vystudujes aj tak pravdepodobne budes robit nieco ine :)
Economic
02.11.11,16:33
Ale sú aj výnimky, čo vyštudujú niečo, že ho to dokonca baví, a aj sa tomu venujú po celý život. Myslím, že málo kto má to šťastie a môže si povedať, že robota, ktorú robím ma baví. Toto by som priala všetkým !
zk24
02.11.11,16:34
Ja naozaj robím to čo ma baví. Ale školu som si nevybrala najlepšie :) Ale je kopec vecí ktoré by ma tiež bavili. Mňa baví veľmi veľa vecí, len život je krátky na všetky aktivity.
Economic
02.11.11,16:37
To si fakt pekne napísala....:) život je fakt veľmi krátky....
misoft
02.11.11,17:13
Aj ja som takto "mudroval" :D : študoval som jedno, chcel som robiť druhé, robil som tretie, teraz oddychujem - to mi ide najlepšie :D:D.
Tamila
02.11.11,18:36
Ale zadávateľ otázky sa chystá ešte iba na strednú školu. V 14 - 15 rokoch vie málokto, čím chce byť. Keď sa učíš dobre, možno by bolo riešením gymnázium a máš ešte čas sa rozhodnúť čo ďalej.
zk24
02.11.11,18:38
Aha, ja som pochopila ze uz ide na VŠ, že strednú končí... no tak v 14-tich rokoch som chcela byť majsterkou sveta v gymnastike, prípadne princeznou alebo rockovou hviezdou... :)

Tak potom zadavatel nie je na tom tak zle, ked uz v 14-tich si uvedomuje ze by mal rozmyslat nad buducnostou. Kašli na buducnost a uzivaj si mládí :)
Mila123
02.11.11,18:58
gymnázium je podľa mňa tou najlepšou voľbou....(aj preto, že aj ja ho mám a mladšia dcéra končí o rok )pritom staršia dcéra nechcela počuť o gympli, teraz na LF dobieha .....
sasenkak
03.11.11,13:50
Ale zadávateľ otázky sa chystá ešte iba na strednú školu. V 14 - 15 rokoch vie málokto, čím chce byť. Keď sa učíš dobre, možno by bolo riešením gymnázium a máš ešte čas sa rozhodnúť čo ďalej.

Po precitani odpovedi , som chcela upozornit presne na to,ze dotycny sa chysta iba na strednu - predpokladam, ze ma 15rokov,vtedy naozaj malokto vie co chce v zivote robit a prave to ,ze sa nad tým zamysla uz v tomto veku je chvalyhodné.Tiez doporucujem gymnazium a nakoniec sa pre tu novinarčinu mozno predsa len rozhodnes:-)
ivuliatko
03.11.11,14:13
Psychológovia robia také poradenstvo + testy na profi-orientáciu, presne pre takých, čo sa nevedia rozhodnúť. Otestujú ťa, na čo máš najlepšie predpoklady, a poradia, aká SŠ by bola pre teba vhodná. Syn mal podobný problém a zariadili sme sa podľa rady psychologičky. S odstupom času to hodnotíme ako dobré rozhodnutie. Skús sa objednať do CPPPaP (pekná skratka, čo? teda Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie) na tie testy a uvidíš. Ak nepomôžu, rozhodne neuškodia, aspoň sa niečo zaujímavé o sebe dozvieš... :)
Chobot
03.11.11,14:13
Za chvíľu ma čaká stredná a ja sa stále neviem rozhodnúť na akú školu pojdem ani čo by som chcel vlastne v budúcnosti robiť.
Neviem sa rozhodnúť aj preto lebo mám málo záujmov a nič také ma nebavi.Najskor som myslel že budem novinárom ale od toho ma odhovorili pretože je tam ťažké uplatnenie potom som myslel architekt ale neviem či by to bolo v mojich silách a či by ma to vobec bavilo.Nad inými povolaniami som ani nerozmýšľal učím sa celkom dobre jednotky a dvojky takže ja neviem.

NA to, že si ešte len za ZŠ, tak je chvályhodné, že sa vôbec nad svojou budúcnosťou už zamýšľaš. Na margo misoftovej poznámky:



Máš ty vôbec nejaké ambície? Podľa toho vyjadrenia aby si asi bol najradšej nezamestnaný, ale aby ti niekto platil (štát).
A čo ťa vlastne baví? Alebo len v posteli vylihuješ?


Tomuto vravím DEGRADÁCIA osobnosti - z takýchto sa väčšinou stávajú ******* (domysli si!).

by som len chcel uviesť moju skúsenosť s pubertálnym synom, ktorému boli donedávna (teraz má 17) úplne lautr jedno. Preto sme ho dali na 8 ročné gymnázium, kde mal čas nad tým rozmýšľať.

Keďže si ešte na ZŠ, treba myslieť dopredu - budeš chcieť ísť na VŠ? Ak áno, tak dobrou voľbou je to gymnázium. Z gympla sa môžeš odraziť na ktorúkoľvek VŠ. AK na VŠ nechceš ísť, dobré by bola nejaká špecializácia, nejaká odborná škola, aby si mal výúčný list.

Pouvažuj tiež nad tým, aký si ty - či skôr umelecký (máš talent na nejaké umenie?), alebo technický, alebo len filozofický ("špekulant"). Aj podľa toho môžeš smerovať svoje vzdelanie a budúce povolanie. V podstatne na strednej škole ani tak nezáleží, pokiaľ sa nejedná o vyslovene odbornú školu - trebárs elektrotechnická priemyslovka. So strednou ekonomickou môžeš stále ísť robiť aj nejakú manuálnu prácu a naopak - s nejakou strednou stavbárskou môžeš robiť napr. v správcovskej spoločnosti technika. Dôležitejší je výber VŠ.

Takže ak nevieš čo a kam, gymnáziom nič nepokazíš. Ako druhú školu si daj nejakú odbornú (nechcem ti radiť žiadnu konkrétnu, lebo neviem, na čo by ťa mohlo baviť).
korela
03.11.11,18:02
Máš ty vôbec nejaké ambície? Podľa toho vyjadrenia aby si asi bol najradšej nezamestnaný, ale aby ti niekto platil (štát).
A čo ťa vlastne baví? Alebo len v posteli vylihuješ?
Reagujem na otázku "A čo ťa vlastne baví? Alebo len v posteli vylihuješ?"

Tomuto vravím DEGRADÁCIA osobnosti - z takýchto sa väčšinou stávajú ******* (domysli si!).
Nikdy nevieš koho máš na druhej strane. Čo keby ti odpovedal, že všetko.
Poznám taký prípad. Všetko a ešte do hĺbky. A nevie sa nájsť, a to má podstatne viac rokov. Je po gymnáziu aj po VŠ. Nepracuje v odbore.
Príliš veľa záujmov, chodiaca encyklopédia. Veľmi ťažké. Vzácna každá sekunda života, voľná chvíľa neexistuje.
220870
03.11.11,18:15
Môžeš ísť upratovať cigánske dediny.Tam si rýchlo spomenieš čo chceš robiť.
Ivana Š
03.11.11,18:22
mimotemy mňa vždy strašne bavila chémia, bola som dokonca úspešná riešiteľka v okresnom kole
aj som chémiu vyštudovala
ale nebolo sa kde zamestnať , tak som sa rekvalifikovala - na účtovníčku
ak by som si teraz mala vybrať VŠ - idem na ekonómiu
mr2
03.11.11,19:48
uz len to ze tu napisal znaci ze nestagnuje a zaujima ho co s nim bude.. chod na gymnazium mas viac moznosti a hlavne nebudes v "teplej" triede niekde na strojnickom abo inom sou.. na gymnaziu je stale viac dievcat a lepsie sa ti bude rano vstava na nultu .)
terry155
04.11.11,17:57
Ďakujem za rady :) len by som chcel dodať ze nad gymom som tiez rozmýšľal len ma to trocha odraďuje lebo ak to nezvládnem tak nemám nič.Toho sa bojím.
misoft
04.11.11,18:03
len by som chcel dodať ze nad gymom som tiez rozmýšľal len ma to trocha odraďuje lebo ak to nezvládnem tak nemám nič.Toho sa bojím.
A do pr*ele! Nezvládneš jeden gympel? Nebuď labuť, buď aspoň gunár :D:D
KEJKA
04.11.11,18:10
ja by som ti tiež radila tie testy. Bola som kedysi so synom, lebo rozmýšľal ako špekulant, pritom podľa mňa bol inteligentný, ľahko a dobre sa učil /bez učenia/ to bola asi moja chyba, že som ho nenútila dosahovať lepšie výsledky, stačili 1-2. Stále špekuloval o učňovke, jediný dôvod, že sa tam nemusel učiť na prijímačky.
napokon som ho dotiahla na tie testy, IQ=146, pohovorili si s ním, viacmenej ho motivovali, aby na sebe makal, že môže čokoľvek.
Nakoniec sme zvolili kompromis - medzi gymplom a účňovkou zlatá stredná cesta - šiel na OA, reku pôjde v mojich šľapajách.
Zmaturoval, aj na EU som ho nahovorila, ale odtiaľ po 1.semestri zdupkal.
Našiel sa až o dalšie 2-3 roky, čo som plakala, že už mohol byť bakalár.
Napokon šiel a vyštudoval VŠ, pracuje v hotelierstve, robí, čo ho baví, je spokojný.
=================
ak sa vieš učiť, naozaj gymplom nič nepokazíš...........a choď aj na VŠ, ved budeš mať niekoľko rokov na premýšľanie. cez prázdniny určite brigády - to ti pomôže pochopiť, o čom je život. Ak nebudeš ani potom vedieť čo so sebou - tak chod na rok na skusy do sveta, dnes sú veľké možnosti.
zk24
04.11.11,19:40
Mozno to pride niekomu usmevne, ale mi sme v rodine pouzili grafologa. Ten z rozboru pisma urcil pribliznu orientaciu mojich synov. Vtedy sme sa moc tym neriadili, dali sme to urobit len tak pre zaujimavost, ale letela obchodna akademia, tak isli tam. Dnes s odstupom casu vidim, ze sme sa mali riadit doporucenim grafologa, pretoze zaujmy mojich synov presne zadefinoval v jeho zaverecnom odbornom hodnoteni. Treba skusit vsetko, gymnazium tiez nie je riesenie, je len oddialenie rozhodovania. Jednotky a dvojky na vysvedceni neznamenaju zarucene vysokoskolske studium. A mimochodom, vysokoskolakov je nadbytok, na to tiez netreba zabudnut.

Prepáč, toto ma dorazilo :D :D :D
Brčo
04.11.11,19:42
Ja som sa tiez dobre ucil-aj bez ucenia,stale vyznamenany.Chcel som sa ist vyucit-za automechanika,ale kedze som chodil do triedy s rozsirenim vyucovanim matiky a prirodnych vied,tak ma nasi a ucitelky v skole dokopali na dopravnu priemyslovku.Zobrali ma bez primaciek.Za 16 rokov som ani raz nepotreboval maturitu.....
Trochu banujem,ze som sa nesiel vyucit(zacina platit,ze remeslo ma zlate dno),maturita sa da spravit kedykolvek a tak isto aj vysoka....A pre sikovneho je to iba zbytocny papier
Martasch
04.11.11,20:46
Ďakujem za rady :) len by som chcel dodať ze nad gymom som tiez rozmýšľal len ma to trocha odraďuje lebo ak to nezvládnem tak nemám nič.Toho sa bojím.

A čo si myslia tvoji rodičia? Poznajú ťa lepšie ako my.
wegamizi
05.11.11,11:43
Prepáč, toto ma dorazilo :D :D :D




Tak to ma vobec nenapadlo, ze v takejto teme, aku zalozil tento mladik, si dvojzmyselne vysvetlujete moju radu a reakciu. Myslela som to uprimne, bez akychkolvek pochybnosti a narazok. Zaujimave:cool: