sano76
02.11.11,16:46
Dobrý deň

Potreboval by som radu pre moju priateľu ( za chvíľku budúcu manželku ) Je občankou českej republiky bývame obaja na slovensku . pracuje vo firme na slovensku od 1.3. 2011 kde si platí aj sociálne a nemocenské dávky. Predtým bola študentkou na vysokej škole v českej republike . momentálne je tehotná a chceli by sme vedieť čo a ako .

- má nárok na vyplacanie sociálnych dávok - matrský príspevok ?
- má nárok na vyplácanie dávky v nezamestnanosti na slovensku keď by dostala teraz výpoveď z dovodu zrušenia firmy ?

Ďakujem
Mária27
03.11.11,20:17
Ako študentka bola nemocensky poistená v Európskej únii, teraz je na Slovensku, ako nezamestnaná sa zaregistruje na úrade práce - takže materskú dostane. Pozri tu:
http://www.socpoist.sk/starostlivost-o-dieta/1369s?prm2=47576
Xanti
03.11.11,20:21
Sano76,
ako píše Mária, nárok na materskú jej vznikne na slovensku po 270 dňoch poistenia. Tj, 9 mesiacov musí byť zamestnaná, a bude mať nárok na materskú dovolenku.
A čo sa týka podpory v nezamestnanosti, tak nárok jej nevzniká, nakoľko nemá v posledných 3 rokoch odrobených 730 dní.
Mária27
03.11.11,20:25
V tom odkaze si prečíta, že do 270 dní sa jej zaráta aj poistenie v inom štáte EÚ.

Základným predpokladom vzniku nároku na materské v zmysle právnych predpisov Slovenskej republiky je existencia nemocenského poistenia ku dňu vzniku dôvodu na poskytnutie materského, resp. plynutie ochrannej lehoty k uvedenému dňu. Osobitnou podmienkou je 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Na účely splnenia uvedenej podmienky sa Vám započíta obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia (vrátane ukončeného nemocenského poistenia v štáte Európskej únie), ak predmetné obdobie bude spadať do obdobia posledných dvoch rokov pred pôrodom.
Xanti
03.11.11,20:28
Maji,
ona bola predtým študentka. Takže no síce je pravda netuším ako to beží v čr, čo sa týka poistenia počas štúdia.
Na slovensku, študenti poistený niesú. Ale ak je zamestnaná od 1.3.2011 tak už okolo 26.11.2011 má splnenú podmienku 270 dní poistenia a tým pádom nárok na materskú. :D
Katy a R
03.11.11,20:29
.. len upozorním na zákl. podmienku - treba mať 270 dní poistenia !! Nech ešte chvíľku ten PP trvá ..;)

.. už ani v Česku nie sú študenti poistení ( od roku 2009)
Mária27
03.11.11,20:41
Takže ešte treba vedieť, kedy bude rodiť ... Ešte mu vysvetlite, či si má platiť dobrovolné nemocenské poistenie, keď bude na úrade práce.
Katy a R
03.11.11,20:44
.. ja predpokladám, že ten PP neskončí zajtra :confused::confused: - takže by to malo stačiť .. ;) či :confused::confused: Len som upozornila na tú podmienku - aby nedajbože nechýbali dáke dva dni :mad::confused:
sano76
04.11.11,15:04
mohol by som sa pozastaviť k tým 270 dňom jedná sa o normálne dni alebo odpracované . ďakujem velmi pekne zatial za odpovede
rodina1
04.11.11,15:09
mohol by som sa pozastaviť k tým 270 dňom jedná sa o normálne dni alebo odpracované . ďakujem velmi pekne zatial za odpovede

Ide o kalendárne dni
Snajper2
27.03.12,15:50
koho treba kontaktovať ohľadom mojich dávok ŤZP ak sa potrebujem na niečo spýtať?