Marian386
02.11.11,17:43
Chcel by som sa opytat na tieto 2 pripady.

1.Zamestnanec,ktory ma zdravotne problemy,obcas byva na PN,potom zas po prelieceni ide do prace , ziska invalidny dochodok,ked to potom oznami zamestnavatelovi,ale zamestnavatel nechce zamestnancov co poberaju ID,ma podla zakona tento zamestnanec narok na odstupne?


2.Zamestnanec,ktoremu lekar zakaze pracu v prostredi,v ktorom doteraz pracoval z dovodu skodlivosti na jeho zdravie, a zamestnavatel mu nema moznost ponuknut inu pracu,potom ma zrejme narok na odstupne.Tento zamestnanec zatial nemal priznany inv.dochodok.

Jedna sa mi o porovnanie tychto dvoch pripadov,ako je to s tym odstupnym.Dakujem.
Tweety
02.11.11,16:49
Chcel by som sa opytat na tieto 2 pripady.

1.Zamestnanec,ktory ma zdravotne problemy,obcas byva na PN,potom zas po prelieceni ide do prace , ziska invalidny dochodok,ked to potom oznami zamestnavatelovi,ale zamestnavatel nechce zamestnancov co poberaju ID,ma podla zakona tento zamestnanec narok na odstupne?

2.Zamestnanec,ktoremu lekar zakaze pracu v prostredi,v ktorom doteraz pracoval z dovodu skodlivosti na jeho zdravie, a zamestnavatel mu nema moznost ponuknut inu pracu,potom ma zrejme narok na odstupne.Tento zamestnanec zatial nemal priznany inv.dochodok.

Jedna sa mi o porovnanie tychto dvoch pripadov,ako je to s tym odstupnym.Dakujem.
§ 76
Odstupné
(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. Zamestnancovi podľa prvej vety patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

(2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.
Marian386
02.11.11,17:07
Ten pripad c.2 je teda jasny,ale ako by to vyzeralo v tom 1.pripade?
Tweety
02.11.11,17:10
Ten pripad c.2 je teda jasny,ale ako by to vyzeralo v tom 1.pripade?
Prečo máš nejasný prvý prípad? Uvedený § sa vzťahuje na obidva prípady.
Marian386
03.11.11,05:17
Cize aj v prvom pripade ma zamestnanec narok na odstupne?
Tweety
03.11.11,10:38
Cize aj v prvom pripade ma zamestnanec narok na odstupne?
Ak im bude daná výpoveď z organiz. dôvodov, tak ako je to už v prvom príspevku, tak áno, má.
Marian386
04.11.11,07:56
Cize ked aj zamestnanec ziskal ciastocny inv.dochodok napr. do 45 percent,mohol by dalej pracovat ak by sa mu po zdravotnej stranke este dalo.Nie je to dovod ihned na prepustenie od zamestnavatela.Jedine,keby zamestnavatel ho tam uz nechcel,ked uz jeho zdravotny stav nie je celkom v poriadku,tak potom mu moze ponuknut inu pracu,alebo rozviazat pr.pomer dohodou,ale to by zrejme nevyhovovalo zamestnancovi.Tak potom by bolo najlepsie, keby dal zamestnancovi vypoved z organizacnych dovodov.Je to takto?
Ako je to teraz,vypovedna lehota uz nie je?
Xanti
04.11.11,07:57
Pozor netreba zabúdať na súhlas UPSVaR s ukončením PP výpoveďou z invalidným zamestnancom.
mimiga
04.03.12,16:08
Chcela by som sa opýtat či mam narok na odstupne ak nemam u zamestnavatela odrobené ešte 2 roky? 2 roky to bude 6.5.2012
veronikasad
04.03.12,16:09
Chcela by som sa opýtat či mam narok na odstupne ak nemam u zamestnavatela odrobené ešte 2 roky? 2 roky to bude 6.5.2012
Z akého dôvodu končí pracovný pomer ? Kedy si dostala výpoveď ?
Tweety
04.03.12,16:12
Nárok na odstupné vzniká len vtedy, ak si dostala výpoveď z organiz. dôvodov a pred začiatkom plynutia VD si požiadala o skončenie PP dohodou. Viď príspevok č.2.
mimiga
04.03.12,16:16
Vypoved som zatil nedala a ani nedostala ale vzhladom k mojim zdravotným problemom nebude mozne aby som nastupila na moje predchadzajuce miesto/ postova doručovatelka/ nakolko som po operacii chrbtice a ešte stale mam zdravotne problemy a čakam na komisiu ohladom priznania ID nakolko som už viac ako 1 rok PN
Tweety
04.03.12,16:17
Vypoved som zatil nedala a ani nedostala ale vzhladom k mojim zdravotným problemom nebude mozne aby som nastupila na moje predchadzajuce miesto/ postova doručovatelka/ nakolko som po operacii chrbtice a ešte stale mam zdravotne problemy a čakam na komisiu ohladom priznania ID nakolko som už viac ako 1 rok PN
AK podáš výpoveď Ty, nárok na odstupné mať nebudeš. Musí ísť o výpoveď od zamestnávateľa.
veronikasad
04.03.12,16:18
Vypoved som zatil nedala a ani nedostala ale vzhladom k mojim zdravotným problemom nebude mozne aby som nastupila na moje predchadzajuce miesto/ postova doručovatelka/ nakolko som po operacii chrbtice a ešte stale mam zdravotne problemy a čakam na komisiu ohladom priznania ID nakolko som už viac ako 1 rok PN
Pokial podáš výpoveď ty, nárok na odstupné ti nevznikne.
Ak doručíš zamestnávatelovi zdravotný posudok, že doterajšiu prácu nemôžeš vykonávať a zamestnávatel nemá pre teba miesto zodpovedajúce tvojmu zdr.stavu, dostaneš výpoveď od zamestnávatela v zmysle § 63 odst. 1 písm. c) - vtedy máš nárok na odstupné.
mimiga
04.03.12,16:21
a ked dorucim ten zdravotny posudok a ešte to nebudu 2 roky čo som u neho zamestnana tak aj tak mam narok na odstupne v pripade ak mi da vypoved?
veronikasad
04.03.12,16:22
a ked dorucim ten zdravotny posudok a ešte to nebudu 2 roky čo som u neho zamestnana tak aj tak mam narok na odstupne v pripade ak mi da vypoved?
nesleduje sa doba zamestnania, dva roky (730 dní) potrebuješ len pre vznik nároku na dávku v nezamestnanosti.
mimiga
04.03.12,16:23
aha dakujem a este to odstupne bude kolko ? Za mesiac ?
Tweety
04.03.12,16:26
aha dakujem a este to odstupne bude kolko ? Za mesiac ?
§76
Zamestnancovi podľa prvej vety patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.
VD by trvala dva mesiace, ale to všetko už máš v spomínanom príspevku č. 2.