stanka s.
02.11.11,21:45
Dobrý deň,
ak živnostníčka začala podnikať v januári, vedie JÚ a v daňovom priznaní si bude uplatňovať skutočné výdavky (nie paušál) a tieto výdavky prevyšujú príjmy, čiže vychádza strata, môže postupovať tak, že ona si neuplatní na seba odpočítateľnu položku, ale túto by si uplatnil na ňu manžel ako zamestnanec vo svojom ročnom zúčtovaní?
Ďakujem pekne
Stanka
Mila123
02.11.11,20:51
aký bude jej skutočný príjem? cca....
pozri si § 11 daň zákona....
ingak
02.11.11,21:05
aký bude jej skutočný príjem? cca....
pozri si § 11 daň zákona....

Posudzuje sa aj vyska prijmu manzela aj manzelky. Tak ako napisala Mila123 pozri § 11 zakona o dani z prijmov.
marjankaj
02.11.11,21:10
aký bude jej skutočný príjem? cca....
pozri si § 11 daň zákona....

A čo je vlastne v jej prípade príjem? §11 ods. 4)


(4) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)
Mila123
02.11.11,21:16
A čo je vlastne v jej prípade príjem? §11 ods. 4)
jasne, ja súhlasím, veď som jej odkázala na uvedený paragraf....
mne sa ale zdá, že živnostníčka, (tipujem, že má oveľa vyšší príjem ako NČZD) tým, že vykazuje stratu, nebude si mať ako uplatniť NČZD tú by si rada uplatňovala ako manželka.....môj tip, preto som sa ju pýtala aký bude mať cca príjem.....
marjankaj
02.11.11,21:20
jasne, ja súhlasím, veď som jej odkázala na uvedený paragraf....
mne sa ale zdá, že živnostníčka, (tipujem, že má oveľa vyšší príjem ako NČZD) tým, že vykazuje stratu, nebude si mať ako uplatniť NČZD tú by si rada uplatňovala ako manželka.....môj tip, preto som sa ju pýtala aký bude mať cca príjem.....

Ale tak to v tom paragrafe nie je definované.:eek:
Katy a R
02.11.11,21:30
Stanka, ja by som to takto ... je úplne jedno, či si uplatníš paušálne výdavky, alebo skutočné - ak chceš, aby si na teba manžel "niečo odpísal".
Pretože on si bude môcť v DP uplatniť len rozdiel NZDČ a tvojich hrubých príjmov, znížených o zaplatené poistné (SP,ZP).
samozrejme aj ostatné podmienky musia byť splnené (v prípade vyšieho príjmu - odst3)
marjankaj
02.11.11,21:39
Celkom by ma zaujímalo, aký doklad vystaví pre mzdovú účtovníčku manžela.
Že by daňové priznanie potvrdené daňovým úradom?
Katy a R
02.11.11,21:42
Celkom by ma zaujímalo, aký doklad vystaví pre mzdovú účtovníčku manžela.
Že by daňové priznanie potvrdené daňovým úradom?
účtovníčke manžela predsa nemusí nič vystavovať. Manžel uvedie príjem manželky znížený o poistné do Žiadosti o vykonanie RZ - a podpíše! Alebo ak si robí sám DP .. tak rovno do DP. On je zodpovedný za správnosť údajov! Samozrejme doklady o príjme manželky pre prípadnú kontrolu bude mať doma pekne odložené ;):)
.. alebo sú nejaké novinky :confused::confused:
marjankaj
02.11.11,21:48
No ja iba aby neuviedol ten príjem s mínusovým znamienkom.(keďže bude v strate)

Ale ak je to tak ako hovoríš, aj správnosť údaju bude niekto kontrolovať?

A kto bude znášať sankcie. Manžel, lebo uviedol nesprávne údaje?
Alebo zadávateľka, lebo mu ich poskytla nesprávne?