marlynka
02.11.11,22:42
Potrebujem poradit ohladom spoločenstva vlastnikov bytov.Byvam v Bratislave v historickom centre.Sme dva vchody spojene.V jednom vchode je sedem bytov a dva obchody,ktore vlastni jeden majitel.Vdruhom vchode je pat bytov a jedna vinaren.Doteraz sme mali spravcu,ale teraz chce a hlavne tlači na ostatnych majitel vinarne,aby sme si dali spoločenstvo.Podotykam,že z dvoch vchodov su obyvane len tri byty,ostatne su bud prazdne,alebo prenajate.Styria vlastnici su proti spoločenstvu,lebo je nas v dome malo a asi by to nemal ani kto riadit.Velmi rad by to prijal majitel vinarne,ale neverime mu.Zajtra ma byt domova schodza a bojim sa ako to dopadne.Bola by som Vam vdacna keby ste mi poradili kto sa v tejto problematike vyzna,ako ma prebiehat hlasovanie,čo sa da robit ak by sme boli prehlasovani a hlavne ako je to s hlasovanim či už pri spravcovi,alebo pri spoločenstve ak sa trebars rieši otazka uveru.Chlapik s vinarnou by totiž velmi chcel presadit uver a mne sa teda nechce splacat uver 20 rokov a ručit svojim bytom.Bola by som vam velmi vdačna,lebo hladam aj na nete a nikde nedostanem dostačujucu odpoved.
marjankaj
02.11.11,22:26
Zákon 182/1993
http://www.webpravnik.sk/?page_id=223



§ 7a
(1) Písomnú zmluvu o spoločenstve pri prvom prevode vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru v dome uzatvára vlastník domu s každým novým vlastníkom bytu a nebytového priestoru v dome, ak so zriadením spoločenstva vyslovila súhlas nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Pri zmene formy správy domu je potrebný súhlas so zmluvou o spoločenstve najmenej dvojtretinovej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Takto uzavretá zmluva o spoločenstve je záväzná pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Zmluvu o spoločenstve nemôže vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome vypovedať.
sito
03.11.11,02:27
Spočítame to 7 bytov + 2 obchody + 5 bytov + 1 vináreň = 15 hlasov. Sa zmenu správy je treba 2/3 hlasov. 15 : 3 x 2 = 10 hlasov treba, aby ste zahnali správcu a z celého domu spravili vináreň. Ak budete šesť hlasov proti vinární, nebude! Musí byť riadne zvolaná schôdza v súlade so 182/1993, § 14. Ak bude na schôdzi 10 hlasov a všetci budú za vináreň bude! Niektorí vlastníci môžu byť splnomocnený, hlasovať, ale musia to mať úradné overené, notár, matrika. Najprv si treba vyjasniť správu domu! Potom úver! A možno to dom potrebuje, alebo len tá vináreň? Aby bol obrat. Alebo aj koho obrať. Ale musí byť dodržaný obrad! A nenechať sa odrbať!

:confused: Načo na nete, keď všetko na porade nájdete! Tretí príspevok od vrchu, momentálne, mentálne. :);)
Halli
03.11.11,09:18
Potrebujem poradit ohladom spoločenstva vlastnikov bytov.Byvam v Bratislave v historickom centre.Sme dva vchody spojene.V jednom vchode je sedem bytov a dva obchody,ktore vlastni jeden majitel.Vdruhom vchode je pat bytov a jedna vinaren.Doteraz sme mali spravcu,ale teraz chce a hlavne tlači na ostatnych majitel vinarne,aby sme si dali spoločenstvo.Podotykam,že z dvoch vchodov su obyvane len tri byty,ostatne su bud prazdne,alebo prenajate.Styria vlastnici su proti spoločenstvu,lebo je nas v dome malo a asi by to nemal ani kto riadit.Velmi rad by to prijal majitel vinarne,ale neverime mu.Zajtra ma byt domova schodza a bojim sa ako to dopadne.Bola by som Vam vdacna keby ste mi poradili kto sa v tejto problematike vyzna,ako ma prebiehat hlasovanie,čo sa da robit ak by sme boli prehlasovani a hlavne ako je to s hlasovanim či už pri spravcovi,alebo pri spoločenstve ak sa trebars rieši otazka uveru.Chlapik s vinarnou by totiž velmi chcel presadit uver a mne sa teda nechce splacat uver 20 rokov a ručit svojim bytom.Bola by som vam velmi vdačna,lebo hladam aj na nete a nikde nedostanem dostačujucu odpoved.


Pri takomto zoskupení a počte vlastníkov, nájomníkov, prevádzok a prázdnych bytov je veľmi ťažké zriaďovať SVB, aj keď to považujem za najlepšie riešenie správy domu. Tak buď si vyberiete:
1/ že sa niekto obetuje a bude robiť poriadky, ktoré ho pripravia o nervy
2/ alebo zostanete pod správou, ktorá sa nestíha venovať všetkým domom a budete napredovať veľmi pomaly

niet čo závidieť...:rolleyes:
Stanislav 1975
03.11.11,09:22
Ja na vašom mieste, keď vináreň moc špekuluje s úverom- presadil by som výpoveď nájmu vinárni, nech nerobí zlú krv medzi vami...
Stanislav 1975
03.11.11,09:25
Pri takomto zoskupení a počte vlastníkov, nájomníkov, prevádzok a prázdnych bytov je veľmi ťažké zriaďovať SVB, aj keď to považujem za najlepšie riešenie správy domu. Tak buď si vyberiete:
1/ že sa niekto obetuje a bude robiť poriadky, ktoré ho pripravia o nervy
2/ alebo zostanete pod správou, ktorá sa nestíha venovať všetkým domom a budete napredovať veľmi pomaly

niet čo závidieť...:rolleyes:
Je tu ešte možnosť 3, ktorú by som ja uprednostnil- nájsť si nového správcu, ktorý bude stíhať...
Neviem, na tak malý obytný dom by som spoločenstvo moc nezriaďoval...
Halli
04.11.11,07:49
Je tu ešte možnosť 3, ktorú by som ja uprednostnil- nájsť si nového správcu, ktorý bude stíhať...
Neviem, na tak malý obytný dom by som spoločenstvo moc nezriaďoval...

S tým bez výhrad súhlasím, len aby sa taký správca našiel, ktorému sa oplatí riešiť toľko problémov v tak malom dome a za taký smiešny poplatok za správu ako to u nás chodí...
No ale keď Vás statočne zaúveruje na 20 rokov, tak sa na tom zahojí....ako to tiež u nás chodí...:rolleyes: