Elen1
24.01.06,08:54
Nevie mi niekto poradiť, či podlieha podiel z prevádzky výherných automatov DPH, alebo je to oslobodené???
Ďakujem
Elen1
24.01.06,10:03
Haló, nemáte niekto reštauráciu, alebo niečo, kde prvádzkujete automat???
Dana7
24.01.06,12:08
Čau, ja mám tiež reštiku už som volala aj daňové riaditeľstvo, tiež sa s tým trápim vraj tá provízia je príjem oslobodený od DPH / ale len vraj /. Ja mám s tým teraz ten problém, že sme sa stali platcami dane len od 1.7.2005, za 3. q som odviedla daň aj z tejto provízie, teraz by som si chcela vyrátať koeficient a neviem, či mám brať obraty od 1.1.2005 alebo len od 1.7.2005, keď sme sa stali platcami DPH a zároveň potom musím prerátať ročný koeficient a tiež neviem, ktoré položky mám zohľadnit.
Dana
Dana7
24.01.06,12:30
Tak ešte raz k tým výherným automatok a DPH. Dopátrala som sa tohto.
Citujem: Podnikateľ, platiteľ DPH a podniká v prenajatých priestoroch. Na prevádzke je výherný automat, za čo podnikateľ dostáva mesačne províziu podľa tržby z výherného automatu. Výherný automat je majetkom firmy, ktorá nie je platiteľom DPH. Medzi firmou vlastniacou automat a podnikateľom je zmluva o umiestnení a obsluhe výherných prístrojov. Je povinnosťou podnikateľa na túto odmenu prirátať DPH 19%? Bude táto povinnosť ak uzavrú mandátnu zmluvu podľa § 566 Obch. zákonníka.

A odpoveď kompetentných:
Oslobodená od dane je aj činnosť osoby, ktorá koná pri zabezpečovaní prevádzkovania v mene a na účet osoby, ktorá má povolenie na prevádzkovanie lotérií a iných podobných hier. Konkrétne ide o prípady, keď mandatár na základe mandátnej zmluvy vykonáva pre osobu, ktorá má povolenie na prevádzkovanie lotérií a iných podobných hier tieto činnosti:
prijíma stávky, predáva žreby, vypláca výhry, prípadné vykonáva pre mandanta iné činnosti spojené s lotériami a podobnými hrami.
Mne z toho vyplýva, že je to oslobodené len vtedy, ak máte mandátnu zmluvu. Ak máte zmluvu napr. o prenajatí priestoru na umiestnenie automatu, tak by som tú províziu dodanila. Ja som to tiež tak urobila a od nového roku prechádzame z nájomnej na mandátnu zmluvu.

Tak pevné nervy.
VeronikaŠ
24.01.06,14:42
Nevie mi niekto poradiť, či podlieha podiel z prevádzky výherných automatov DPH, alebo je to oslobodené???
Ďakujem
Mňa by to tiež zaujímalo, tak ako je to s tou DPH? Na daňovom doklade - protokole z výberu tržby výherného automatu je uvedený iba podiel. Bez dane. Rozumiem tomu tak, že je to základ dane a na to dám DPH? Neviem, ale nejako sa mi to nezdá. A čo doklad ? Urobím si svoj interný?
Dana7
24.01.06,19:40
Ja som to riešila tak, že som nepridávala na tu sumu ešte 19%, ale tú províziu uvedenú na príjmovom doklade som si rozdelila na základ dane + 19% DPH = provízia uvedená na PD. Neviem či to mám správne, ale keďže som nemala mandátnu zmluvu, tak som nechcela riskovať a neodviesť tú daň, aj keď na príjmových dokladoch nebola uvedená. Je v tom riadny zmätok. Keby už naši zákonodarcovia vyprodukovali aj niečo zrozumiteľné a použiteľné. Na okraj...
Norča
26.01.06,11:25
Ahoj,
ja túto províziu účtujem ako oslobodenú, takže mi z toho titulu vzniká povinnosť prepočtu koeficientom. Za desať rokov nemala žiadna daňová kontrola námietku. Máme zmluvu o umiestnení ....
Summer
02.02.06,12:20
ahoj, ako si vypočítam koeficient len na elektrinu a plyn v tejto herni. mám len sumárnu faktúru za celú firmu. Ako vyrátam elektrinu na ten kúsok priestoru?
mysimis
02.02.06,12:30
V herni máme automaty na základe zmluvy o podnájme nebytových priestorov a tam po mesačnom vyúčtovaní dostávame na ich tlačive podiel, z ktorý fakturujem ako nájomné a nakoľko sme platcami dph tak si z celkovej sumy vypočítam 19% dph.