tanicka218
03.11.11,07:50
Poslali sme 2 upomienky na zaplatenie dlznej sumy z jednej faktury, po tychto upomienkach dlznik zaplatil, ale len ciastocne, musim teraz pred podanim zaloby opat upominat na tuto sumu ktora mu este zostala platit? Myslim ze nemusim ale chcem sa len uistit. Dakujem
Vlastas
03.11.11,06:58
Ja posielam tesne pred podaním na súd ešte predžalobnú upomienku na nezaplatenú čiastku ku dňu vystavenia upomienky, kde vyčíslim už aj predbežnú čiastku ktorá vznikne pri vymáhaní súdom. Zasielam to doporučune s návratkou. Úspešnosť úhrady mám cca 70% - 30% ide na súd a potom sa to mesiace a roky ťahá.
jurmiro
03.11.11,18:21
Nie je to potrebné, žiadny zákon nehovorí o tom, či a koľko krát je potrebné dlžníka upomínať. V zásade je korektné raz, aby si bol vedomý, že inak dáte vec na súd. Tým ale, že zaplatil časť dlžnej sumy, dal na vedomie, že si je svojho dlhu vedomý. Sú dlžníci, ktorí platia na pokračovanie, pretože majú naozaj problémy zaplatiť naraz (a veriteľ nemôže odmietnuť ani čiastkové plnenie, s tým, že chce len celé) a potom sú dlžníci, ktorí zo zásady platia po častiach, v duchu zásady "ešte chvíľu do mňa huč.. a zaplatím..." hoci by mali na zaplatenie aj celej sumy naraz.
Pred podaním žaloby je ale vždy dobré preveriť si dlžníka - internet poskytuje možnosti - nedlží zdravotným poisťovniam, sociálnej poisťovni, ....? A možno sa Vám potom rozjasní s akým dlžníkom máte tú "česť" ....
Mária27
03.11.11,21:22
Využívajte najmä skrátené konanie - platobný rozkaz. Ak použiješ oficiálne tlačivo http://www.justice.gov.sk/Stranky/Nase-sluzby/Civilne-pravo/Formulare.aspx
podľ § 172 ods. 8 OSP ho vydajú do 10 dní.

8) Ak navrhovateľ predloží spolu s návrhom na začatie konania platobný rozkaz na tlačive vydanom podľa vzoru uvedenom v osobitnom predpise a na vydanie platobného rozkazu sú splnené zákonom ustanovené podmienky a je zaplatený súdny poplatok, súd vydá platobný rozkaz najneskôr do desiatich pracovných dní od splnenia týchto podmienok.