dab_VT
03.11.11,09:28
Dobrý deň,

Z Home Creditu nám prišla Dohoda o zrážkach zo mzdy a iných pravidelných platieb, na základe ktorej mám zamestnankyni zrážať 98,28 EUR. Ak správne rozumiem § 551 Občianskeho zákonníka, realizované zrážky nemôžu byť vyššie, než by boli pri výkone rozhodnutia. Tak som si našla ako je to pri výkone rozhodnutia a dopracovala som sa k tomu, že zrážky sa vykonávajú z čistej mzdy, ktorá sa vypočíta tak, že sa od mzdy odpočíta len daň z príjmov FO (§ 277 SOP).

Chcela by som Vás poprosiť o radu, ako správne postupovať pri výpočte čistej mzdy (a následne výšky zrážky) v prípade, ak má zamestnankyňa:

- mesačnú mzdu aj so všetkými príplatkami 583,12 EUR
- nepeňažný príjem (k stravným lístkom - zamestnávateľ prispieva nad rámec zákona) 17,00 EUR
- nepeňažný príjem k doprave (zamestnávateľ externe zabezpečuje dopravu do a z práce) 123,12 EUR
hrubá mzda 723,24 EUR
- poistné za zamestnanca 98,66 EUR
- preddavková daň 62,65 EUR
čistá mzda (bez daňového bonusu na 3 deti) 423,59 EUR

Podľa vyššie uvedeného mi vyšiel takýto výsledok:




hrubá mzda


583,12



poistné na SP a ZP


0



daň


62,65



čistá mzda v danom mesiaci:



520,47



nepostihnuteľná suma na povinného


113,898
113,89



nepostihnuteľná sume na manželku

47,4575
47,45


nepostihnuteľná suma na deti
3
47,4575
142,35



po odpočítaní


216,78



1/3 na zrážku

72,260
72,26



počet tretín na zrážku:


1



1/3 na zrážku v mesiaci:


72,26



























Zamestnankyni môžem teda urobiť zrážku max. vo výške 72,26 EUR. Nedosiahne sumu uvedenú v dohode s Home Creditom.

Som ale na pochybách, či do hrubej mzdy netreba započítať aj spomínané nepeňažné príjmy. V skutočnosti nemusí dať na dopravu do zamestnania nič (teda okrem poistného a dane zo sumy 123,12 EUR) a príspevok k stravným lístkom (namiesto 1,16 EUR zrážame iba 0,16 EUR) má vlastne v hodnote SL.

ďakujem
Jana Motyčková
03.11.11,09:02
Či započítať nepenažné príjmy do hrubej mzdy pri výpočte zrážok nie je presne definované v zákone. Skôr sa prikláňam za nezapočítanie do hrubého príjmu a to z dvoch dôvodov :
1. zrážky môžem vykonať len zo sumy, ktorú naozaj fyzicky dostane, nepeňažný príjem je síce príjem, ale keby iný príjem nemala, nedá sa z tohoto príjmu nič zraziť
2. v tomto konkrétnom prípade ak by som išla do presného znenia zákona, zákon určuje povinnosť vykonať zrážku zo mzdy a z iných príjmov, ktoré nahrádzajú mzdu, napr. náhrady za dovolenku, pohotovosť náhradu pri PN a pod.. Pritom do mzdy sa nezapoćítavajú sumy poskytované ako náhrada nákladov spojených s pracovných výkonom - za čo by mohli byť považované uvedené nepeňažné príjmy. Tiež uvedené nepeňažné príjmy nie sú mzdou ani príjmom nahrádzajúcim mzdu.
Čiže v tomto konkrétnom prípade je pomerne isté (kôli bodu 2.), že nepeňažný príjem sa do mzdy pre zrážku nezapočíta.

Aj keď daň je vypočítaná zo sumy vrátane nepeňažného príjmu, od príjmu odpoćítam celú takto vypočítanú daň, čiže netreba prepočítavať daň len z toho príjmu, ktorý započítavam do píjmu pre zrážku. Zákon hovorí že zrážku vykonám zo mzdy po odpočítaní dane (čiže skutočne zrazenej dane).

Aj keď v dohode s HomeCredit je uvedená vyššia suma, nemôžete zraziť viac, ako je 1/3. Keďže ide o zrážku podľa Občianskeho súdneho poriadku, tu nie je možné vykonať zrážku vo väčšom rozsahu, ani keď s tým povinný súhlasí.
Ak by mal niektorý mesiac zamestnanec vyšší príjem a 1/3 by vyšla nad 98,28, tak môžte uhradiť nedoplatky, ktoré vznikli v minulých mesiacoch. Ak tam nedoplatky nebudú, zrazíte najviac 98,28 €.