Procont
24.01.06,09:03
V starších otázkach som to nenašla, tak preto prosím o Vašu radu.
Vo firme nemáme uzavretú kolektívnu zmluvu. Mesačne tvoríme SF vo výške 0,6% z HM. Zo SF poskytujeme príspevok svojim zamestnancom len na stravné lístky a to vo výške 11%. Máme veľký SF a preto by sme chceli z-com prispievať viac zo SF. Takže maximálne koľko % z povinného prídelu môžme prispievať zamestnancom na SL.?
Ďakujem za každu radu.
milanr
24.01.06,09:56
V súvislosti so SF sa chcem opýtať: Zamestnávateľ predáva stravné kupóny svojim bývalým zamestnancom - dôchodcom za cenu ako pre zamestnancov. Som povinná vystaviť tímto dôchodcom "Potvrdenia o zdaniteľnej mzde za r. 2005", kde uvediem ako nepeňažný príjem rozdiel bežnej ceny a ceny, ktorú zaplatil dôchodca ? Zamestnávateľ im na stravu prispieva zo sociálneho fondu.
Napr. hodnota kupónu 70,- Sk, dôchodca zaplatí 20,- Sk a za rok odobral 120 kupónov. Do "Potvrdenia .." uvediem sumu 6.000,- Sk. Napadlo ma to pri študovaní zákona o DP a SF. Na stravu dôchodcom sme prispievali aj v r.2004, ale Potvrdenia sme im za r.2004 nevystavovali. Poraďte a pomôžte mi zorientovať sa v tom.
Zita4
24.01.06,10:02
Asi by bolo najlepšie, keby ste im hneď pri platení stravných lístkov započítali aj daň. V tom prípade by nebol problém, že za nepeňažný príjem zo SF nebola daň odvedená. Potom dôchodcovia nemusia podávať daňové priznanie, ak ich zdaniteľný príjem nepresiahne 1/2 NČ za rok. Tá daň by mala byť v každom prípade odvedená.
milanr
24.01.06,10:24
Takže najlepšie by bolo zmeniť kalkuláciu ceny stravného kupónu, kde už zahrnieme aj daň. Z toho, čo píšeš by vyplývalo, že sa dôchodcovia mali objaviť aj v ročnom hlásení na DÚ ?! Vie mi ešte niekto poradiť na základe akého § podľa zákona o DP sme povinný ako zamestnávateľ vystaviť "Potvrdenia o ZM" pre dôchodcov, keď oni už naši zam-nci nie sú. V § 39 - povinnosti zam-teľa sa to píše iba vo vzťahu zam-teľ a zam-nec.
liba2
24.01.06,10:28
V starších otázkach som to nenašla, tak preto prosím o Vašu radu.
Vo firme nemáme uzavretú kolektívnu zmluvu. Mesačne tvoríme SF vo výške 0,6% z HM. Zo SF poskytujeme príspevok svojim zamestnancom len na stravné lístky a to vo výške 11%. Máme veľký SF a preto by sme chceli z-com prispievať viac zo SF. Takže maximálne koľko % z povinného prídelu môžme prispievať zamestnancom na SL.?
Ďakujem za každu radu.Podľa zákona má firma povinnosť prispievať na stravovanie minimálne 30%; maximálna hranica nie je stanovená.
liba2
24.01.06,10:32
Takže najlepšie by bolo zmeniť kalkuláciu ceny stravného kupónu, kde už zahrnieme aj daň. Z toho, čo píšeš by vyplývalo, že sa dôchodcovia mali objaviť aj v ročnom hlásení na DÚ ?! Vie mi ešte niekto poradiť na základe akého § podľa zákona o DP sme povinný ako zamestnávateľ vystaviť "Potvrdenia o ZM" pre dôchodcov, keď oni už naši zam-nci nie sú. V § 39 - povinnosti zam-teľa sa to píše iba vo vzťahu zam-teľ a zam-nec.Predpokladám, že ide o zamestnancov-dôchodcov. Ak ste im poskytovali nepeňažný príjem, malo sa to zdaniť v každom mesiaci, kedy ho dostali.

Inak táto otázka je mimotemy . To čo sa pýtaš je inde už do detailov zodpovedané. Skús vyhľadávanie.... :)
milanr
24.01.06,11:01
Vieš mi pomôcť s tým vyhľadávaním ? Akú tému mám zadať, nepamätáš si náhodou, v ktorej téme to bolo detailne rozoberané ? Podľa Teba sme mali cenu stravného kupónu kalkulovať aj s daňou a bývalý zam-nec -dôchodca mal túto sumu zaplatiť pri kúpe kupónov ? Pomôž prosím, práve riešime SF na r. 2006. Vďaka
liba2
24.01.06,11:09
Vieš mi pomôcť s tým vyhľadávaním ? Akú tému mám zadať, nepamätáš si náhodou, v ktorej téme to bolo detailne rozoberané ? Podľa Teba sme mali cenu stravného kupónu kalkulovať aj s daňou a bývalý zam-nec -dôchodca mal túto sumu zaplatiť pri kúpe kupónov ? Pomôž prosím, práve riešime SF na r. 2006. Vďaka... a môžeš upresniť, čomu hovoríš "stravný kupón" ? :)
milanr
24.01.06,11:26
Ide o kupóny ACCOR . Ešte doplním, že túto vymoženosť máme zakotvenú aj v Kolektívnej zmluve v súlade s § 152 ods. 5 písm. b) ZP. Mne ide o to ako by mala vyzerať kalkulácia kupónu. A akú povinnosť máme voči bývalým zamestnancom - dôchodcom v súvislosti so zákonom o DzP. Mám na mysli vystavenie potvrdení a ročné hlásenie.
liba2
24.01.06,11:55
Ide o kupóny ACCOR . Ešte doplním, že túto vymoženosť máme zakotvenú aj v Kolektívnej zmluve v súlade s § 152 ods. 5 písm. b) ZP. Mne ide o to ako by mala vyzerať kalkulácia kupónu. A akú povinnosť máme voči bývalým zamestnancom - dôchodcom v súvislosti so zákonom o DzP. Mám na mysli vystavenie potvrdení a ročné hlásenie.Treba veci správne pomenovať a hneď sa problém javí ináč. Ide o stravné poukážky=gastrolístky. Tieto sa zamestnancom nezdaňujú 19% daňou z príjmov. Na dôchodcu sa treba pozerať - ak je v prac. pomere - predovšetkým ako na zamestnanca.
Ďalej upresni "bývalí zamestnanci - dôchodcovia" - pracovali v r. 2005 ako zamestnanci, alebo ako dohodári ?
milanr
24.01.06,12:01
V r.2005 u nás nepracovali vôbec, pretože sú na dôchodku už niekoľko rokov a 1 skončil u nás PP v r.2005 a odišiel do predčasného starobného dôchodku. Zároveň nám podpísali čestné prehlásenia, že nie sú inde zaemstnaní a že nie sú SZČO.
liba2
24.01.06,12:18
V r.2005 u nás nepracovali vôbec, pretože sú na dôchodku už niekoľko rokov a 1 skončil u nás PP v r.2005 a odišiel do predčasného starobného dôchodku. Zároveň nám podpísali čestné prehlásenia, že nie sú inde zaemstnaní a že nie sú SZČO.
Ten čo skončil PP v r. 2005 a dovtedy dostával stravné poukážky, je O.K.

K ostatným nezamestnaným dôchodcom: Je tu málo informácií, aby sa dalo pokračovať.
Na čerpanie SF treba internú smernicu. Nevieme, či máte KZ, ak nie, bývalí zamestnanci nemajú nárok na prípevok zo SF.
Potom to má aj ďalší aspekt, a síce daňový, ale to je tu už mimotemy .
Treba skúsiť cez vyhľadávanie napr. stravné poukážky. Je tu množstvo tém kde sa tento problém riešil a vyriešil, alebo ako sa má riešiť, čo treba urobiť, atď.
milanr
24.01.06,12:31
Vďaka, skúsim to cez vyhľadávanie, poprípade zadám tému v PORADE - Daň z príjmov.